Hlavní obsah
Umění a zábava

Elegán Oldřich Nový svou ženu hluboce miloval. Odmítl se rozvést, oba skončili v koncentráku

Foto: Wikimedia commons by Lucerna-Film - http://www.digitalniknihovna.cz / Měsíc, roč. 7, č. 8, CC BY-SA 4.0

Herec Oldřich Nový byl romantikem i ve skutečnosti. S manželkou se odmítl rozvést, aby ji ochránil.

Filmový Kristián hvězda černobílých filmů Oldřich Nový byl asi nejvýraznější prvorepublikovou osobností. Za romantika platil i v soukromí a pro svou manželku byl ochotný obětovat všechno. Ke konci života ho nesměl nikdo spatřit, hostům se schovával.

Článek

Herec Oldřich Nový to v soukromí neměl vůbec jednoduché. Během války i po ní prožil stále usměvavý džentlmen mnohá příkoří. Většina z nich souvisela s jeho manželstvím. Manželka, kterou velmi oddaně miloval, byla totiž židovského původu. Ke konci života se stáhl do ústraní a žil v osamění. Před návštěvami se prý schovával.

Vedl vlastní soubor a režíroval

Oldřich Nový byl skutečně všestranně talentovaným umělcem, kromě toho, že se divákům nesmazatelně zapsal do paměti ve filmech Kristián, Eva tropí hlouposti, Valentin Dobrotivý, Hotel Modrá hvězda, Roztomilý člověk a mnoha dalších, věnoval se také dramaturgii, režii a vedl vlastní divadelní soubor. Spolek působil v Novém divadle ve Stýblově pasáži, které se do té doby potýkalo s nižší návštěvností diváků, protože se nedaleko nacházela oblíbená divadla Vlasty Buriana a Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha.

Nový si však s tímto problémem dlouho starosti dělat nemusel, jelikož se po jeho příchodu návštěvnost údajně začala rychle navracet. Na diváky, především dámy, zapůsobil svým přirozeným šarmem, projevem, galantností a dobrými způsoby, které navíc lehce prokládal inteligentním humorem a nadsázkou. Mezi lidmi se říkalo, že fanynky Oldřicha Nového chodívaly s muži na představení pod taktovkou proslulého džentlmena kvůli tomu, aby v nich pánové našli vzor, jak se správně chovat k něžnějším polovičkám.

Romantiku prožíval i v soukromí

Romantiku zažíval známý prvorepublikový herec nejen v divadle nebo na plátně. Spokojeně zamilovaný byl i v soukromí. Rozhodl se, že se po osmi letech vztahu 11. června roku 1936 ožení, za svou choť pojal uměleckou fotografku Alici Wienerovou, která byla dcerou vlivného ředitele pražské banky. Pouhý rok po svatbě přibyla do rodiny adoptivní dcera Jana, kterou si herec osvojil ze zařízení pro opuštěné děti. Lidé spekulovali o tom, že jejím skutečným biologickým otcem by mohl být právě sám Nový. Ten ovšem o původu své jediné dcery zarytě mlčel. Nikdy neprozradil, kdo je její matka, přestože to podle některých indicií nejspíš věděl.

S tátou jsme o tom, kdo je má biologická matka, nemluvili. Vyhýbal se tomu. Mně stačilo, že jsem byla vždycky tátova, že mě měl moc rád a já měla ráda jeho,“ vyprávěla později dcera Jana v jednom z televizních dokumentů. S manželkou Alicí Oldřich společně vedl již zmiňované populární Nové divadlo. Po celou dobu mu byla velkou oporou. Kromě toho, že se starala o jeho bezchybně upravený vzhled, pomáhala se vším kolem organizace divadelních představení. Alice fotila během představení, vybírala a překládala uváděné hry, starala se o účetnictví a propagovala společné divadlo. A vztah fungoval zjevně po všech stránkách.

Alice na úspěchy svého muže nežárlila, naopak ho ve všem podporovala a směřovala ho na cestě za slávou. Do té doby spíše divadelního herce, který o to být před kamerou nijak zvlášť nestál, koncem 30. let přemluvila k jeho největší, legendární a zásadní roli pro další hereckou kariéru. V roce 1939 vznikl film Kristián, kde se Nový objevil jako nováček po boku zvučných hereckých jmen Natašy Gollové i Adiny Mandlové. Film herce okamžitě vystřelil mezi prvorepublikové hvězdy stříbrného plátna. Premiéru měl týden po vypuknutí druhé světové války v pražském paláci Lucerna.

Foto: Wikimedia commons / Public domain

Herec Oldřich Nový s manželkou Alicí.

V dobrém i ve zlém

Stejně jako ona jemu, stál i filmový kavalír Kristián své ženě po boku v těžkých časech německé okupace. Byla židovského původu, takže se na veřejnosti, v divadle a v tisku setkávali s nevybíravými útoky, což muselo být velmi bolestivé. To nejhorší společně s velkým strachem ovšem přišlo ve chvíli, kdy Alici hrozila deportace do koncentračního tábora. Oldřich Nový byl statečný a neústupný. Sám se mohl z problémů vyvléknout tím, že by se s ženou rozvedl, rázně to však odmítl, aby ji ochránil.

Ani to však bohužel nestačilo a do domu Nových vtrhlo v roce 1944 gestapo, které oba zatklo. Nacisté pár navíc stejně rozdělili. Oldřicha Nového poslali nejprve do sběrného tábora Hagibor, a poté do německého pracovního tábora Osterode. Alice Nová skončila zavřená v koncentračním táboře v Terezíně. Deportována byla většina členů její rodiny. Jejich dcery se ujali dobří rodinní přátelé manželé Lelkovi, majitelé továrny na skelný papír v Lázních Bělohrad.

Těžké důsledky

I když oba z pobytu plného traumatických prožitků a obrovského strachu nakonec vyvázli živí, polovina Aliciných příbuzných bohužel takové štěstí neměla. Tragickou ztrátu nejbližších včetně otce nesla Alice velmi těžce a nikdy se s ní nedokázala vyrovnat. Válka na manželích zanechala nesmazatelné následky. Alice vlivem prožitých traumat začala trpět schizofrenií.

I když se Oldřich Nový, který se později musel přizpůsobit požadavkům komunistického režimu, po 2. sv. válce vrátil také k natáčení, ne vždy se mu dařilo diváky zaujmout tak výrazně jako předtím. Kromě toho, že musel změnit herecký projev, který předtím sázel především na jeho vystupování elegána, ne všechny hlavní role byly pro jeho kariéru tak významné. Výjimkou je například film Světáci, kterým vybočil z řady filmových projektů.

Přesto nacházel Oldřich Nový i po válce uplatnění lépe než někteří hvězdní kolegové ze stříbrného plátna. On sám se zaměřil také na divadlo, za kterým jako herec a dramaturg neváhal cestovat po celé republice. Když v roce 1967 zemřela jeho manželka Alice, začal chřadnout a trpět závažnými psychickými problémy. Život bez manželky ho přestal těšit. Posledních deset let se stáhl z veřejného života, protože si nepřál, aby ho někdo viděl stárnoucího a nemohoucího. Dokonce se prý napřímo neukazoval ani hostům, se kterými kvůli tomu, aby ho ani na okamžik nezahlédli, mluvil údajně skrytý za zástěnou. Zemřel v březnu v roce 1983 a byl pochován na Olšanských hřbitovech.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz