Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jeptiška Inah Canabarrová je ve 116 nejstarší na světě. Fotbalová fanynka za dlouhý život vděčí víře

Foto: Freepik.com

Ilustrační foto. Inah Canabarrová je od svých šestnácti let silně věřící, proto se dokonce stala řeholnicí.

Novým oficiálně známým nejstarším člověkem na světě je brazilská jeptiška a fanynka fotbalu Inah Canabarrová Lucasová. Žena, která pracovala jako učitelka a kapelnice, se však nemusela dožít dospělosti. Za dlouhověkost prý vděčí svému přesvědčení.

Článek

Jeptiška Inah Canabarrová Lucasová se narodila 8. června v roce 1908 do početné rodiny z jižní Brazílie. Zažila obě světové války a brazilský fotbalový klub SC Internacional v Porto Allegre, kterému celý život věrně fandí, byl založen necelý rok po jejím narození.

Málem se nedožila dospělosti

Inah Canabarrové Lucasové z brazilského Rio Grande do Sul je 116 let a po úmrtí nejstarší žijící ženy světa z Japonska Tomiko Itókaové, která zemřela 29. prosince 2024 ve věku 116 let, se stala oficiálně nejstarší známou žijící ženou světa. Přesto začátky života neměla nijak snadné, a nějaký čas prý byla po narození natolik neduživá, že někteří její příbuzní nevěřili, že se dožije ve zdraví dospělosti. Řekl to její v současnosti čtyřiaosmdesátiletý synovec jménem Cleber Vieira Canabarro Lucas webu apnews.com s tím, že prý byla příliš hubená a nedostatečně přibírala. Podle něj je prý jeho teta ke všemu ještě o dva týdny starší, než má zapsáno v rodném listě. Na matrice narození Inah zapsali údajně se zpožděním necelých dvou týdnů. Ve skutečnosti se narodila už 27. května 1908.

Jeptiškou se stala v 16 letech

Pro duchovní cestu se Inah rozhodla, když jí bylo 16 let. V prosinci v roce 1928 začala studovat na internátní škole Santa Teresa de Jesus v brazilském městě Santana do Livramento. Toužila potom stát se jeptiškou, což se jí vyplnilo poté, co se přestěhovala do Montevidea v Uruguayi. Zde během svého pobytu mimo jiné také založila dvě hudební uskupení, se kterými vystupovala a účastnila se různých soutěžních klání. Řeholnicí se však oficiálně stala až po složení slibu 27. července v roce 1934, v tu dobu žila v Uruguayi už čtyři roky. Když se za další dva roky jeptiška vrátila do své rodné země, stala se z ní učitelka portugalštiny a matematiky. Díky svému dlouhému profesnímu životu vystřídala několik pracovních míst a vyučovala v různých školách. Podle blízkých je nejstarší žena na světě vždy dobře naladěná a plná optimismu, který šíří všude kolem.

Za dlouhý život vděčí svému přesvědčení

Foto: Wikimedia commons by Martins406 - Own work, CC BY 4.0

Jeptiška Inah Canabarrová Lucasová.

Tajný recept na dlouhý věk přisuzuje jeptiška především své silné duchovní víře. Navíc ji drží plnou elánu také fakt, že si, jak o ní říkají příbuzní, žádné stáří nepřipouští. Do svých 110 let prý odmítala jakékoliv tvrzení o tom, že je stará, protože se tak do té doby necítila. V současnosti žije jeptiška v domově v Porto Alegre, kam ji chodí její rodina a přátelé pravidelně navštěvovat. „Jsem mladá, pěkná a přátelská - to jsou všechno dobré, pozitivní vlastnosti, které máte také,“ říká o sobě návštěvám, které za ní dochází. Právě optimismus, pozitivní naladění a víra v Boha i sebe je podle Inah jedním z tajemství, za které vděčí své dlouhověkosti. A její blízcí jsou na ni díky tomu právem hrdí, čímž se rozhodně nijak netají. Obdivují také její smysl pro humor, kdy rodinu při dotazu na to, jak se právě má, častuje tradiční odpovědí, že se cítí stále mladší a krásnější.

Požehnání od papeže

Druhá oficiálně nejstarší jeptiška historie se v roce 2018 při příležitosti svých 110. narozenin dočkala i požehnání od samotného papeže Františka. K požehnání dostala dokument, který si hrdě vystavila na čestném místě v koutku se suvenýry, který sdílí se svou komunitou v domově. Vyššího věku než Inah z řad jeptišek se dožila pouze řeholnice Lucile Randonová přezdívaná sestra André, která zemřela 17. ledna v roce 2023 ve 118 letech. Zajímavostí je, že i nejstarší muž na světě je v současnosti z Brazílie. João Marinho Neto se stal nejstarším žijícím mužem na světě v listopadu v roce 2024.

Věrná fotbalová fanynka

Za další poznávací znamení Inah lze považovat její koníček. Má silné zalíbení ve fotbale a ke svému oblíbenému domovskému klubu SC Internacional v Porto Allegre chová silné pocity, na které nezanevřela ani s přibývajícím věkem. S nadsázkou by se dalo říct, že každý vyhraný zápas fotbalistů jejího milovaného klubu jí dodává další „vítr do plachet“. Důkazem, že je Inah věrnou fotbalou fanynkou srdcem i duší je mimo jiné i její pokoj v domově. Zdobí ho totiž četné množství dárkových předmětů pro fanoušky s motivem klubu v červenobílých barvách.

Na dotaz, proč si vybrala právě tento fotbalový klub jako svůj nejmilejší, Inah odpověděla v jednom z rozhovorů, kdy se při příležitosti svých 116. narozenin setkala s prezidentem klubu: „Bílý nebo černý, bohatý nebo chudý, ať jste kdokoli, Inter je tým lidí.“ pochvalovala si, že jde v případě klubu SC Internacional o seskupení, které podle ní nedělá mezi hráči a jejich fanoušky žádné rozdíly. Klub prý má mimo jiné ve zvyku každý rok oslavit narozeniny svého nejstaršího příznivce, kterým se Inah stala.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz