Článek
V okrese Plzeň-sever, přibližně 6 km severozápadně od obce Manětín leží kouzelná malá vesnice jménem Luková. Ta se rozprostírá na jednom z úbočí vrchu jménem Chlumská hora. Celou romantickou atmosféru doplňuje Lukovský potok. Dobový vzhled obce přikrášluje středověký regotizovaný kostel sv. Jiří, který patří mezi kulturní památky České republiky. I přesto byla stavba donedávna v žalostně špatném stavu. Novou šanci na přežití jí dal až nápad kreativních studentů. Kostelu sv. Jiří napomohl získat zpět slávu a přízeň tisíců turistů.
Kostel trpěl už za husitských válek
Kostel sv. Jiří ze 13. století měl svůj osud poněkud nakloněný. Nejprve byl zborcen během husitských válek, načež byl v 16. století znovu opraven. Aby toho nebylo málo, v sedmnáctém století byl poničen při požáru. V roce 1796 byl znovu přestavěn, tentokrát v kombinaci novogotického a novorománského slohu. Při opravách kostela mu lidé přistavěli ještě věž a změnili ho do podoby, v jaké je dnes. Časem však kostel pravidelně navštěvován věřícími začal znovu chátrat. V roce 1968 v něm přímo při pohřbu odpadl kus stropu, což místní křesťané považovali za zlé znamení. Kostel byl následně pro veřejnost uzavřen. Provedeny byly pouze nutné opravy zabraňující jeho úplnému zboření.
Tajemní tišší návštěvníci
V roce 2012 v kostele student Jakub Hadrava spolu s dobrovolníky začal pracovat na své bakalářské práci. Právě v rámci svého studia vytvořil s pomocí látky a sádry sochy ztvárňující sudetské Němce. Postavy jsou zahalené v kápích a nehnutě tiše sedí a modlí se. Tyto tajemní návštěvníci kostela symbolizují duchy věřících. Při pohledu na ně se mnohým turistům tají dech. Postavy ze sádry večer září díky fosforu přidanému do sádry. Když během dne do kostela svítí hodně slunce, sochy jsou poté za tmy strašidelně osvíceny. Jednomu by tak celé neotřelé dílo mohlo připadat děsivé. A to je to, co nejspíš do místního kostela láká nejenom věřící, ale i fanoušky tajemna a záhadology.
Sochy lákají turisty z celého světa
„Díky dílu Jakuba Hadravy se dostal kostel do pozornosti veřejnosti. Za letošní rok navštívilo kostel již sedm set návštěvníků. Velký zájem je i ze zahraničí. Měli jsme tu návštěvu i z Paraguaye,“ říká dobrovolný správce kostela Petr Koukl.
Nejenom turisté z Evropy, ale i z celého světa se touží na neustále vylepšované tajemné dílo v rámci expozice podívat zblízka. A vypadá to, že se tajemní duchové stali skutečnou spásou kostela. Díky dobrovolnému vstupnému se začínají sbírat prostředky potřebné pro opravu kulturní památky. Brzy by mohla být renovována střecha z peněz uložených v dotačních fondech. Kostelu se tak díky nebývalému zájmu veřejnosti nakonec přece jenom možná podaří přežít. Otázka však je, zda budou muset jeho oblíbení tišší návštěvníci časem nadobro uvolnit své místo těm skutečným. Navštívit unikátní výstavu v této památce můžete v současnosti pouze po předchozí domluvě se správci kostela.
Zdroje: zamek-manetin.cz, lukova-kostel.cz, cs.wikipedia.org