Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Smutný obraz: Oblíbená řecká pláž Syneti zanikla během okamžiku. I tak šlo o štěstí v neštěstí

Foto: Freepik.com

Řecké pobřeží láká k návštěvě turisty z celého světa. Jedna z oblíbených řeckých pláží nyní zanikla po sesuvu skalního útesu.

Ikonická pláž Syneti na řeckém ostrově Andros prošla během krátkého okamžiku smutnou proměnou vlivem přírodních živlů. Sesuv půdy zapříčinil, že se z oblíbené pláže s krásným útesem stalo téměř jiné místo k nepoznání.

Článek

Smutný pohled se 9. dubna v odpoledním čase naskytl obyvatelům řeckého ostrova Andros. Jedno z nejmalebnějších a nejnavštěvovanějších míst ostrova pláž Syneti nacházející se poblíž měst Chora a Korthi se během pár vteřin změnilo vlivem sesuvu půdy. Obrovské množství kamenů se zřítilo z tamního skalního útesu přímo na pláž, čímž její kus defacto zanikl.

Jedna z nejkrásnějších částí pobřeží Androsu už neexistuje,“ popsal smutně celou událost na sociálních sítích ředitel řecké Národní meteorologické služby Theodoros Kolydas s tím, že jde z hlediska přírodních krás i tamních obyvatel o velkou ztrátu. Ke zveřejněným fotografiím pláže připojil i citát slavného řeckého filozofa Herakleita: „Vše plyne a nic nezůstává stejné.“

Lze hovořit o štěstí v neštěstí

I když jde z turistického a přírodního hlediska o neveselou událost, díky načasování celého sesuvu lze mluvit o velkém štěstí v neštěstí. Skalní masiv a tamní jeskyně se totiž zřítila mimo hlavní turistickou sezónu, takže na jindy vyhledávaném hojně navštěvovaném místě v daný moment zrovna nikdo nebyl. Tím se podařilo vyhnout mnohem horší katastrofě s daleko vážnějšími možnými důsledky. Nikdo nebyl zraněn ani jinak nepřišel k úhoně, což je podstatné.

Úřady varují před pohybem v této oblasti

Přesné důvody sesuvu skály se ještě vyšetřují. Jedním z možných vysvětlení podle vědců je, že mohlo jít o přirozený proces uvolnění útesu v důsledku postupného obrušování kamenů ztrácejících stabilitu, roli prý mohly hrát i dřívější deště. Jisté je nyní pouze to, že úřady v současné době vstup na jednu z perel ostrova zatím důrazně nedoporučují. Celý přírodní jev ještě neustále pozorují a prošetřují i okolí, aby si mohli být jisti, že někde poblíž nehrozí obdobný nebezpečný sesuv kamenů.

Oblíbená oáza klidu místních i turistů

Pláž Syneti lemovaná malebnými skalními útvary na východním pobřeží ostrova Andros byla jedním z ideálních míst k odpočinku. Nejen místním obyvatelům sloužila jako ideální útočiště pro útěk do přírody. Díky svému umístění lidé na pláži našli relax, protože nebývala přelidněná a zároveň se přitom mohli kochat okolním prostředím divoké, člověkem nedotčené přírody. Tyto faktory řadily pláž mezi nejoblíbenější místa na ostrově a také v Řecku.

Na facebooku a dalších sociálních sítích si je možné přečíst nostalgické komentáře místních i turistů, kteří se nechtějí smířit s tím, že už jejich lokalita nikdy nebude stejná jako předtím a že populární pláž zanikla během mžiku. Přestože Andros a stejně tak jeho pláž nepatří k největším ani nejznámějším řeckým ostrovům, nebo možná právě proto, jejich pocity mají oprávnění. Zánik turisticky vyhledávaného místa pro ně může mít následky nejen vzhledem k osobním pocitům, ale také ekonomické. Řecko se nijak netají tím, že je pro něj největším zdrojem příjmů turismus. A nyní ze dne na den zmizelo jedno z míst, které na ostrově turisty lákalo a neměli proto v plánu ho během pobytu na ostrově opomenout.

Na ostrově žije pouze pár tisíc obyvatel

Na ostrově v Egejském moři, který je mezi všemi řeckými ostrovy 12. největším v pořadí, žije jen pár tisíc obyvatel. Celkový počet lidí oficiálně trvale žijících na Androsu uváděný v roce 2011 byl 9 221. Hlavním městem je stejnojmenné město Andros, kde se také koncentruje největší počet obyvatel, a proto zároveň patří mezi nejrušnější obce. A i když ostrov Andros moc často nenajdete mezi nabídkami zájezdů cestovních kanceláří, turisté si sem cestu i tak najdou. Nejoblíbenější je letovisko Batsi, kde se nachází mimo jiné přístav a které se nachází jižně od vesnice Gavria.

Jedná se o tradiční vesničku se zajímavými ruinami pocházejícími z helénistického období. Tato zajímavá obec charakteristická architektonicky líbivými bílými domy v případě výletu na ostrov Andros určitě stojí za zhlédnutí. Nemluvě o tom, že návštěvu tohoto malebného ostrova v Egejském moři ocení všichni milovníci klidnější turistiky a přírody, kteří se neradi mačkají v davech a stojí o méně rušnou a zajímavější poznávací dovolenou míst, která už nenavštívili tisíce lidí před nimi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz