Článek
Smutný pohled se 9. dubna v odpoledním čase naskytl obyvatelům řeckého ostrova Andros. Jedno z nejmalebnějších a nejnavštěvovanějších míst ostrova pláž Syneti nacházející se poblíž měst Chora a Korthi se během pár vteřin změnilo vlivem sesuvu půdy. Obrovské množství kamenů se zřítilo z tamního skalního útesu přímo na pláž, čímž její kus defacto zanikl.
„Jedna z nejkrásnějších částí pobřeží Androsu už neexistuje,“ popsal smutně celou událost na sociálních sítích ředitel řecké Národní meteorologické služby Theodoros Kolydas s tím, že jde z hlediska přírodních krás i tamních obyvatel o velkou ztrátu. Ke zveřejněným fotografiím pláže připojil i citát slavného řeckého filozofa Herakleita: „Vše plyne a nic nezůstává stejné.“
Lze hovořit o štěstí v neštěstí
I když jde z turistického a přírodního hlediska o neveselou událost, díky načasování celého sesuvu lze mluvit o velkém štěstí v neštěstí. Skalní masiv a tamní jeskyně se totiž zřítila mimo hlavní turistickou sezónu, takže na jindy vyhledávaném hojně navštěvovaném místě v daný moment zrovna nikdo nebyl. Tím se podařilo vyhnout mnohem horší katastrofě s daleko vážnějšími možnými důsledky. Nikdo nebyl zraněn ani jinak nepřišel k úhoně, což je podstatné.
Úřady varují před pohybem v této oblasti
Přesné důvody sesuvu skály se ještě vyšetřují. Jedním z možných vysvětlení podle vědců je, že mohlo jít o přirozený proces uvolnění útesu v důsledku postupného obrušování kamenů ztrácejících stabilitu, roli prý mohly hrát i dřívější deště. Jisté je nyní pouze to, že úřady v současné době vstup na jednu z perel ostrova zatím důrazně nedoporučují. Celý přírodní jev ještě neustále pozorují a prošetřují i okolí, aby si mohli být jisti, že někde poblíž nehrozí obdobný nebezpečný sesuv kamenů.
Oblíbená oáza klidu místních i turistů
Pláž Syneti lemovaná malebnými skalními útvary na východním pobřeží ostrova Andros byla jedním z ideálních míst k odpočinku. Nejen místním obyvatelům sloužila jako ideální útočiště pro útěk do přírody. Díky svému umístění lidé na pláži našli relax, protože nebývala přelidněná a zároveň se přitom mohli kochat okolním prostředím divoké, člověkem nedotčené přírody. Tyto faktory řadily pláž mezi nejoblíbenější místa na ostrově a také v Řecku.
Na facebooku a dalších sociálních sítích si je možné přečíst nostalgické komentáře místních i turistů, kteří se nechtějí smířit s tím, že už jejich lokalita nikdy nebude stejná jako předtím a že populární pláž zanikla během mžiku. Přestože Andros a stejně tak jeho pláž nepatří k největším ani nejznámějším řeckým ostrovům, nebo možná právě proto, jejich pocity mají oprávnění. Zánik turisticky vyhledávaného místa pro ně může mít následky nejen vzhledem k osobním pocitům, ale také ekonomické. Řecko se nijak netají tím, že je pro něj největším zdrojem příjmů turismus. A nyní ze dne na den zmizelo jedno z míst, které na ostrově turisty lákalo a neměli proto v plánu ho během pobytu na ostrově opomenout.
Πριν λίγο, μια μεγάλη κατολίσθηση στην παραλία Συνετί της Άνδρου, άλλαξε εντελώς το τοπίο και τη φυσιογνωμία της...
Posted by Kostas Garifallos on Wednesday, April 9, 2025
Na ostrově žije pouze pár tisíc obyvatel
Na ostrově v Egejském moři, který je mezi všemi řeckými ostrovy 12. největším v pořadí, žije jen pár tisíc obyvatel. Celkový počet lidí oficiálně trvale žijících na Androsu uváděný v roce 2011 byl 9 221. Hlavním městem je stejnojmenné město Andros, kde se také koncentruje největší počet obyvatel, a proto zároveň patří mezi nejrušnější obce. A i když ostrov Andros moc často nenajdete mezi nabídkami zájezdů cestovních kanceláří, turisté si sem cestu i tak najdou. Nejoblíbenější je letovisko Batsi, kde se nachází mimo jiné přístav a které se nachází jižně od vesnice Gavria.
Jedná se o tradiční vesničku se zajímavými ruinami pocházejícími z helénistického období. Tato zajímavá obec charakteristická architektonicky líbivými bílými domy v případě výletu na ostrov Andros určitě stojí za zhlédnutí. Nemluvě o tom, že návštěvu tohoto malebného ostrova v Egejském moři ocení všichni milovníci klidnější turistiky a přírody, kteří se neradi mačkají v davech a stojí o méně rušnou a zajímavější poznávací dovolenou míst, která už nenavštívili tisíce lidí před nimi.
Zdroje: cs.wikipedia.org, de.wikipedia.org, forum24.cz, tn.nova.cz, x.com