Hlavní obsah
Lidé a společnost

Děti v metru řvaly. „Dejte jim facku,“ vyslechla si máma

Foto: Teta Agáta

Jedno dítě se vztekalo, druhé brečelo. Máma by ocenila pochopení, ale místo toho přišla snůška drsných slov, pro která by v dnešní společnosti nemělo být místo.

Článek

Nedávno jsem si s kamarádkou vyrazila do našeho hlavního města, abych si po delší době užila trochu kultury na muzikálovém představení. Do Prahy jsme přicestovaly vlakem a do divadla se přiblížily metrem, ve kterém jsme byly svědkyněmi nepříjemného dětského řevu, ale také nevhodných slov od staršího muže v saku. Na první pohled slušný, upravený a pěkně oblečený, ale poté co promluvil, jsme ho musely začít vnímat jako někoho, kdo neví, co se sluší a patří. Na metodu, kterou mladé mamince doporučil jako jedinou účinnou, mám jasný názor. Je nepřípustná.

V metru se dějí věci

Sotva jsme ujely pár zastávek z hlavního nádraží, do vozu přistoupila mladá maminka s dvěma dětmi – klukem a holkou, obě dvě ve školkovém věku. Zřejmě za sebou měli dlouhý a náročný den. Nikdo z nich nebyl dobře naladěn, což se promítalo v jejich chování. Maminka nesla dvě tašky s nákupem, octli se v metru plném lidí vracejících se z práce, přičemž si nebylo kde sednout, a do toho dávala pozor na děti, které jí to neulehčovaly. Holčička se vztekala, protože ji bolely nožičky a nikdo jí nenabídl místo na sedadle. A kluk? Ten plakal, protože někde ztratil svého oblíbeného plyšového pejska a zlobil se, že ho nehledají, místo zbytečného trávení času v městské hromadné dopravě.

Maminka vypadala zničeně, ale byla statečná. Na děti nekřičela. Zřejmě tušila, že by ničemu nepomohla a celé by to jenom zhoršila, pokud to tedy vůbec ještě zhoršit šlo. Najednou se ale mezi sedícími lidmi našel muž, který se mamince snažil dát „dobrou“ radu, a k tomu zadarmo.

Dejte jim facku. To nám vždy pomohlo.

Vůbec nechci domýšlet, kdyby to maminka vážně udělala. Pořád věřím, že tuhle radu by dnes dal už málokdo. Muž v saku tato slova utrousil bez jediného náznaku empatie tak samozřejmě, jako by mluvil o počasí. Vzápětí se od maminky s dětmi otočil zpátky ke svému telefonu a opět se ponořil do světa, ve kterém dětský pláč evidentně nemá místo a už vůbec ne pochopení.

Mladá žena na to neměla co říct. A stejně by to v tomto případě bylo jen zbytečné plýtvání energií, kterou potřebovala na to, aby přežila zbytek náročné cesty s plačícími dětmi.

Zameťte si před vlastním prahem

Možná by bylo lepší, kdyby se každý staral sám o sebe. V metru, v tramvaji, na hřišti i u doktora. Než takové nevyžádané rady, raději mlčet. Možná místo toho mohl nabídnout někomu z tříčlenné rodinky své místo.

Anketa

Co podle vás nejvíc pomáhá rodičům v náročných situacích na veřejnosti?
Nabídnout laskavou pomoc nebo místo k sezení.
31,3 %
Usmát se a projevit pochopení.
12,5 %
Nezasahovat, ale nesoudit.
50 %
Mlčení.
6,2 %
Celkem hlasovalo 32 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz