Článek
Mezery v prvouce
Je to už nějaký ten pátek, co jsem pryč ze školy, a myslela jsem si, že základní znalosti přírody mám v malíku. Jenže pak mi vnuk ukázal, co probírají v prvouce a já najednou zjistila, jaké mám mezery v základním vzdělání. Zrovna teď berou rozdělení obratlovců, mezi kterými najdeme ptáky, savce, obojživelníky, plazy a ryby, přičemž ke každé skupině mají v učebnici příklady zástupců jednotlivých kategorií.
„Cože? Od kdy je želva v jiné kategorii než obojživelník?“ Koukám do učebnice a ptám se udiveně. Jsem si totiž jistá, že v učebnici řádil nějaký šotek, který je zodpovědný za chybu.
„Ano, babi. Říkala nám to i paní učitelka. Želva je prý plaz.“ Vnuk mě přesvědčuje, ale stejně se mi tomu nechce věřit.
„To jsem tedy netušila.“ Odvětím a Tonda běží nažhavit internet, abychom to ověřili z dalšího zdroje.
Pár želvích faktů navíc
Právě při brouzdání na internetu jsem se na Wikipedii přesvědčila, že želva se skutečně řadí do kategorie plazů. A nejen to. Zjistila jsem také, že želví krunýř se vyvinul z žeber a že na světě žije více než 350 druhů želv. Někteří jedinci se údajně dožili více než 180 let a v Česku se vyskytuje asi osm druhů, přičemž nejhojnější je zde nepůvodní želva nádherná.
Dřív jsem si myslela, že učení je hlavně doména dětí a dospělí už mají hotovo. Jenže tady vidíte, že opak je pravdou. Učíme se celý život.
To, že neznám základy prvouky, rozhodně není nic k chlubení, ale možná přeci jen nejsem jediná. A pokud je náhodou i pro vás informace o zařazení želv do plazů novinkou, jsem ráda, že jsem vám ji mohla předat. A vězte, že mít doma školáka je opravdová výhra, protože se můžete přiučit něco, co jste za ty roky dávno zapomněli.
Anketa
Zdroj: Nové informace jsem zjistila díky listování v učebnici prvouky pro 3.třídu základní školy, a ověřila jsem si je i na Wikipedii.