Článek
Brzy nás to zase čeká
Když jsem byla malá holka, na Velikonocích mě bavilo jen jedno – barvení vajíček. S maminkou jsme jich pokaždé připravily alespoň šedesát a řeknu vám, že to byly malé umělecké skvosty. Některé jsme barvily v cibulových slupkách a jiné zdobily voskem. Byla to krásná a klidná část svátků, jenže potom přišlo pondělí a s ním celodenní strach z výprasku.
V pondělí u nás každou chvíli až do oběda zvonili kluci, kteří chodili po skupinkách, vesele šlehali a nevím proč, nikdy mě nešetřili. Jako by snad měli pocit, že čím bolestivější to bude, o to silněji bude splněn účel tradice. Že mě zázračně omladí a zkrášlí. Za to všechno příkoří si „za odměnu“ odnášeli vajíčko a k tomu si vysloužili barevnou pentličku, kterou jsem jim poslušně uvázala na pomlázku.
Dneska už mě naštěstí nebijí
Dnes už se na mě o Velikonočním pondělí fronty nestojí, a upřímně? Jsem za to docela ráda. Netřesu se strachy a nemusím počítat modřiny od pomlázky, které hrají všemi barvami přesně jako ta nabarvená vajíčka. Velikonoce jsou u nás o dobrém jídle, pohodovém dni a vzpomínkách na dětství. Navíc mám i pocit, že koledníků obecně ubývá. Všimli jste si toho taky? Samozřejmě ani dnes někteří koledníci něžné polovičky nešetří, ale zdá se, že některé kluky možná konečně napadlo, že mlátit holky a chtít za to odměnu v podobě vajíčka nebo panáka slivovice není úplně v pořádku.
Význam tradice
Pravdou je, že Velikonoce jsou pro mnoho lidí nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale taky obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. A tradici s pomlázkou podle všeho nevymyslel žádný sadista, nýbrž naši dávní předkové. Pomlázka měla být upletena z vrbového proutí a dívky si díky ní měly po celý rok uchovat zdraví a plodnost.
Mimochodem, samotné slovo pomlázka pochází od slova „pomlazení“, tedy omlazení a v minulosti se tak dokonce říkalo i spletené vrbové větvičce i samotnému aktu šlehání. V různých koutech Česka se pomlázce říká různě. Můžete se tak setkat například s označením tatar, šmigust, kocar nebo třeba šlehačka – tu bych si ale dala spíš do kávy. Pochlubíte se do komentářů, jaké netradiční označení pomlázky používáte ve vašem kraji?
Závěr
A vy, kluci, letos zkuste víc zapojit hlavu než svaly. Vzpomeňte si na to, že pomlázka nemusí být válečným nástrojem. Holky mnohem víc ocení, pokud ji použijete jen symbolicky a místo modřin vykouzlíte úsměv na rtech hezkými slovy.
Ať už Velikonoce slavíte tradičně nebo spíš v klidu u kávy a mazance, ať jsou to svátky plné pohody, smíchu a jarního slunce.

Zdroje: Wikislovník: Pomlázka; Wikipedie: Velikonoce; Milujivelikonoce.cz