Hlavní obsah

Jana (27): Jeli jsme s tchyní na dovolenou a poprvé jsme si opravdu rozuměly

Foto: Freepik

Kdyby mi někdo před rokem řekl, že pojedu na dovolenou s vlastní tchyní a že to nejen přežiju, ale že si to upřímně užiju, asi bych se rozesmála. Ne výsměšně, ale tak trochu zoufale. Protože ještě donedávna byl náš vztah plný napětí.

Článek

Takového toho tichého, uhlazeného, slušného napětí, kdy se obě snažíte být milé, ale ve vzduchu visí nevyřčené věty, zadržované emoce a pocit, že se pořád jedna druhé snaží něco dokazovat. Nikdy jsme se s mojí tchyní neháraly. Ani nevybuchovaly. Ale byla mezi námi propast. Možná proto, že jsme úplně jiné. Já jsem víc uzavřená, potřebuju prostor, svoje ticho, svoje tempo. A ona je živel. Upovídaná, energická, pořád něco řeší, miluje lidi, má potřebu všechno zařizovat a komentovat. Někdy jsem z toho byla tak unavená, že jsem se jí radši vyhýbala. A ona si asi myslela, že ji nemám ráda. Což nebyla pravda. Jen jsem prostě neuměla být v jejím světě.

Do toho samozřejmě vstupuje klasická rovnice – máma a její syn. Ne že by mi ho brala. Ani že bych žárlila. Ale prostě je to vztah, který má svoji historii. Společné šuplíky, zážitky, vtipy, o kterých já nic nevím. A když pak přijdete jako partnerka, mimoděk se vám vybavuje ten pocit, že vy jste ta nová. Ta, která se musí snažit zapadnout. Ale zároveň nechce být někým, kdo se přetvařuje. A do toho se plete výchova dětí, návštěvy, různé představy o jídle, o tom, jak by se co mělo dělat. Nápad jet společně na dovolenou padl od ní. A překvapivě ne proto, že by to chtěla „mít pod kontrolou“, jak jsem se trochu obávala. Ale protože jí odpadl naplánovaný výlet s kamarádkou. A náš Adam prohodil mezi řečí, že my pojedeme k moři. A ona prý – no vidíš, to bych se i přidala. Já zůstala stát s ručníkem v ruce a hlavou mi běželo všechno, co by se mohlo pokazit. Ale nahlas jsem řekla jen „jo, proč ne“.

Začalo to zvláštně. Balila jsem víc než obvykle. Nejen oblečení, ale i trpělivost. Přemýšlela jsem, jak to udělat, aby nám oběma bylo dobře. A tak jsem neplánovala žádný přesný program. Nechala jsem věci volně plynout. A první den se ukázalo, že to možná bylo to nejlepší rozhodnutí. Protože hned po příjezdu se stalo něco, co bych od své tchyně nečekala – sedla si na balkon s vínem a řekla, že si konečně potřebuje od všeho odpočinout. Bez vaření, bez řešení, bez povinností. Najednou přede mnou neseděla „matka mého muže“, ale prostě žena. Unavená, trochu smutná, ale vděčná, že může být chvíli sama sebou. Mluvily jsme spolu dlouho do noci. Ne o rodině, ne o dětech. Ale o ní. O její práci, o tom, jaké to bylo být matkou dvou kluků, o tom, co si přála a co si nikdy nedopřála. A já jsem poprvé za celou dobu, co ji znám, měla pocit, že ji slyším. Ne v tom povrchním smyslu, ale opravdu – slyším.

Další dny byly zvláštní. V dobrém. Jezdily jsme na výlety, někdy spolu, někdy každá zvlášť. Ráno si každá dělala kafe, jak chtěla. Někdy jsme šly na pláž, jindy jen seděly pod olivovníkem a mlčely. A vůbec to nebylo trapné. Přestaly jsme se hlídat. Najednou nebylo třeba hrát si na ideální snachu a ideální tchyni. A když jsem si večer sedla s knihou a ona s mobilem, bylo to v pořádku. Mluvily jsme i o věcech, které jsme si dřív netroufly nadhodit. O tom, že mě občas rozčiluje, když se montuje do výchovy. A o tom, že ona má někdy pocit, že ji držíme stranou. Bylo to bolestivé. Ale ne ve zlém. Spíš jako když otevřete okno v místnosti, kde bylo dusno. A najednou dýcháte.

Ne všechny dny byly ideální. Občas jsme si lezly na nervy. Ona mluvila moc, já mlčela moc. Ale bylo to lidské. A tím snesitelné. A možná právě v těch obyčejných chvílích – u snídaně, při skládání ručníků, když jsme spolu vybíraly magnetky pro děti – se odehrálo to nejdůležitější. Že jsme přestaly být rolemi a začaly být lidmi. Jeden večer jsme šly k moři. Bez plánů. Jen tak. Vzala si lehkou šálu a řekla mi, že už dlouho nezažila, že by si někdo udělal čas jen na ni. Že vždycky byla buď pro děti, nebo pro muže, nebo pro práci. A že jí tohle, tahle obyčejná dovolená s „holkou, která jí přebrala syna“, paradoxně dala nejvíc klidu za posledních deset let.

Seděly jsme tam vedle sebe a koukaly na vlny. A já si uvědomila, že ve mně už není ten starý odpor. Ta sevřenost. Ale že tam je něco jiného. Úcta. Možná ne přátelství. Ale úcta k její cestě. K její síle. K jejímu způsobu být na světě. Jinému, než mám já – ale stejně platnému. Když jsme se vrátily domů, něco zůstalo. Možná víc ticha, víc pochopení. Už se tolik neomlouvám, že něco dělám po svém. A ona už tolik neradí, pokud se nezeptám. Začaly jsme si posílat fotky – ne z povinnosti, ale protože prostě chceme. A i když jsme obě pořád stejné – ona hlučnější, já tišší – už to není problém. Jen jinakost. Která se nemusí přemlouvat k soužití.

Nevím, jestli bych to doporučila každému. Každý vztah je jiný. Ale někdy možná stačí odjet. Být spolu mimo známé kulisy. Bez zbytku rodiny, bez stereotypů, bez rolí. A dát si šanci se opravdu vidět. Protože to, co jsme s tchyní prožily, nebyla dovolená. Bylo to setkání. Takové to, které trvalo léta – a pak přišlo během týdne.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz