Hlavní obsah
Názory a úvahy

Slíbil mír, vypukla válka. Trumpova slova dokládají, že může být i hůř

Foto: Generováno AI, Grok 3

Dnešní svět je kvůli Donaldu Trumpovi nebezpečnější než kdy dříve. Současná politika USA se ale dala předvídat na základě Trumpových výroků v předvolební kampani. Pokud se splní i ty další, musí se státy EU připravit i na ty nejhorší scénáře.

Článek

Voliči v USA i další miliony Trumpovi nakloněných Evropanů viděli v současném prezidentovi Spojených států mnohé. Já jsem si kupříkladu sliboval podnikatelsky přívětivé prostředí globální ekonomiky a vnímal jsem republikánskou nominaci Trumpa jako čistě vypočítavý tah - s lidmi typu Lindseyho Grahama či Randa Paula v zádech pro mne byl Donald Trump symbolem charismatického psychopata schopného přitáhnout davy protestních voličů a věřil jsem politické reprezentaci republikánské strany, která dle mého nabízela v porovnání s vyčpělými demokraty určitou vizi a řešení nepříjemné stagflace v USA. Je nutné si uvědomit, že zvolení Donalda Trumpa předcházela plnohodnotná ekonomická krize a ačkoli se na HDP Spojených států neprojevovala tolik jako na ekonomickém výkonu Evropy, běžní lidé se v USA opravdu lépe neměli a zažívali podobné inflační šoky jako my v Evropě.

Nejsem ale občanem USA a tak můj názor reprezentoval čistě pragmatické porovnání obou možností - USA potřebovaly reformu a buď se tamní systém mohl přiblížit tomu evropskému včetně dostupnějšího zdravotnictví, vyšších daní a většího státu, nebo musela přijít radikálnější reforma federální vlády a větší rozvolnění pravomocí jednotlivých států federace, což bych čekal od Donalda Trumpa. Před volbami v roce 2024 již bylo jisté, že Spojené státy po volbách, ať už dopadnou jakkoli, nezůstanou stejné jako dříve a buď půjdou prudce doleva, anebo bude třeba škrtat, stimulovat inovace a stát naopak zmenšovat.

To, co Donald Trump nyní zastává, prosazuje a předvádí na geopolitické scéně, ale vzalo veškeré iluze nejen mně, ale také mnohým mým přátelům a bývalým kolegům žijícím v USA. Nikdo nečekal takový šok v oblasti bezpečnosti, dekády budovaných závazků i spojenectví a po půlročním působení Donalda Trumpa v pozici prezidenta USA lze konstatovat, že již za pouhých 6 měsíců změnil geopolitiku více než jeho předchůdci a svět je také daleko nebezpečnějším i nepředvídatelnějším místem, než byl kdy dříve.

Jaktože nikdo takovou radikalizaci Donalda Trumpa nepředpokládal? Proč nevarovali generálové, osobnosti, akademici nebo prominentní členové republikánské strany?

O to smutnějším zjištěním je, že varovali. Nikdo ale varování neposlouchal a nepříkládal jim jakoukoli váhu. Donald Trump zvítězil v demokratických volbách a ačkoli mi to dnes připadá naprosto šílené, je dost možné, že být občanem USA, volil bych současného prezidenta zřejmě také.

Tento text a výroky níže budiž mementem nejen mně samotnému, ale i těm, kteří v rozčarování z ekonomické situace nebo i z prostého odmítnutí konvenční politiky volí ty, kteří nabízí neotřelá a často i jednoduchá řešení. Donald Trump dnes pouze realizuje ty postoje, které proklamoval už v předvolební kampani a je až děsivé, jak moc byl současný prezident USA upřímný.

Evropané jsou nepřátelé, zneužívají nás a musí platit

Donald Trump nebyl nikdy přítelem Evropy ani aliance NATO a tímto postojem se v minulosti netajil. Lépe se o Evropské unii a státech Evropy nevyjádřil ani v otázce ekonomických vztahů. Dnešní politiku USA vůči EU tak bylo možné odhadnout již z dřívějších prohlášení současného prezidenta USA, jen jim zřejmě nikdo nevěřil.

Donald Trump o ekonomiké politice vůči EU:

,,Evropská unie byla založena s cílem zneužívat Spojené státy. Nikdo se k nám nechová hůř než EU,

,,Evropská unie je náš nepřítel. To, co nám provádí v obchodní politice… Zneužili nás a ani neplatí své účty v NATO,“

,,Chci aby EU platila! Zneužili nás. Němci platí procento, měli by platit alespoň čtyři! Evropa musí platit!,“

Z výše uvedených citací naprosto jasně vyplývá, že politika Donalda Trumpa vůči EU rozhodně nerespektuje dekády trvající spojenectví a podpora Spojených států při agresi cizí mocnosti nepřipadá za funkčního období Donalda Trumpa v úvahu. Ačkoli je nepříjemné si to přiznat, jde bohužel o realitu dnešních dnů, na kterou se musí Evropa připravit.

Putinova anexe Donbasu je geniální

Neméně otevřený byl prezident Spojených států také v hodnocení vyhlášení anexe dvou vzbouřeneckých oblastí Donbasu na Ukrajině a v popisu svého vnímání Vladimira Putina. Opět jde o historické citace, které předchází zvolení Trumpa prezidentem USA.

Donald Trump o přístupu k Rusku, Vladimiru Putinovi a řešení ukrajinského konfliktu i budoucích agresí Ruska vůči evropským státům:

Prvním a nejzásadnějším citátem současného prezidenta USA je jeho hodnocení prvních dnů plnohodnotné invaze na Ukrajinu, konkrétně rozhodnutí o anexi Doněcké a Luhanské oblasti dne 22. února 2022. Čtenáře upozorňuji, že jde o zcela reálný citát, který lze dohledat i dnes.

,,Včera jsem pozoroval televizi a já říkal, no to je geniální! Vladimir Putin prohlásil velkou část Ukrajiny za nezávislou! Chápete to? Putin prohlásil část Ukrajiny za nezávislou! To je prostě skvělé. On říká - My do toho půjdeme, my do toho nepůjdeme, pomůžeme udržet mír - no musíte uznat, že to je dost odvážné,“

,,Vladimir Putin ke mně byl moc milý. Je můj přítel? Na to jej příliš dobře neznám. Ale snad jednou, až se lépe poznáme, přáteli budeme,“

K Rusku a Vladimirovi Putinovi měl Donald Trump také již v minulosti vždy až obdivný vztah, kterým se ostatně také nikdy netajil. Pro nás v Evropě je ale důležité, jaké výroky pronášel prezident USA o potenciální agresi Ruska vůči EU.

,,Pokud Evropané nezaplatí Spojeným státům, nebudu je bránit. Dokonce povzbudím Rusy, aby si s nimi dělali, co chtějí,

,,Jestli nezaplatíte, nebudu vás bránit. Znamená to přesne to, co říkám,“

Co znamená zaplatit? To již prezident Spojených států nikdy neupřesnil. Lze najít výroky zmiňující nutnost nakupovat fosilní paliva za 300 miliard dolarů ročně, což by podle slov samotného Trumpa povzbudilo USA v potenciální obraně Evropy, zaručené to ale není. Existenci samotného závazku v podobě článku 5 smlouvy NATO o kolektivní obraně Donald Trump nezmiňuje a dokonce poukázal na potenciální neplatnost tohoto ustanovení, které jiní spojenci NATO vnímají jako závazné.

Článek 5 o kolektivní obraně byl dosud aktivován pouze jednou a to po útocích na USA 9. září 2001 a reakcí spojenců byla neochvějná podpora Spojených států v misi na území Afghánistánu. Zda by Donald Trump reagoval stejně jako jeho spojenci v případě útoku na některý z evropských států?

Poslouží další citace:

,,A jeden prezident velké země se postavil a zeptal se, budete nás bránit před Rusy? A já se ptal, zaplatili jste své účty? Odvětil mi, co kdybychom nezaplatili? Řekl jsem mu jasně: Jestli jste nezaplatili, udělám vše pro to, aby si s vámi Rusové dělali co chtějí a dokonce je i podpořím!“

Výše uvedené výroky pronesl Trump ještě předtím, než se podruhé stal hlavou Spojených států. Nynější vývoj na Ukrajině i politika USA vůči Rusku a Evropě není ničím novým, o postojích Donalda Trumpa se vědělo a samotný prezident se jimi nijak netajil.

Útok USA na území státu Evropské unie? Nemohu vyloučit, uvedl Trump již v minulosti

Z některých výše uvedených výroků mrazí o to více, dohledají-li si čtenáři jejich dataci a následně zjistí, že jde o veřejně deklarované postoje z Trumpovy předvolební kampaně. Následující pasáž je ale dle mého názoru tou nejhorší, protože zvolený prezident několikrát veřejně a zcela otevřeně nevyloučil vojenský zásah proti státu EU a přímo vyjádřil svůj zájem o získání území spojeneckého státu NATO, konkrétně Dánska.

Donald Trump o ovládnutí Grónska vojenskou silou:

,,Nemůžu vyloučit vojenský zásah. Nepřihlásím se k něčemu, co bych jednou mohl nebo musel nařídit,“

Jak plyne z předchozích výroků v otázkách Ukrajiny, přístupu k Rusku nebo ve věci Trumpova vztahu k Evropské unii, slova prezidenta USA je třeba brát vážně, protože ačkoli tomu mnozí nevěří, často jsou výroky myšlené přesně tak, jak je prezident pronesl.

Některé jiné, pro svět příznivější výroky, se ale ukazují jako zcela irelevantní a Donald Trump dosud ani jednou svou schopnost zajistit mír neprokázal. Naopak se ukazuje, že za působení současného prezidenta neberou globální mocnosti USA příliš vážně a situace na Blízkém východě nebo na Ukrajině se rozhodně nezlepšila, ba naopak.

Zastavím válku jedním zvednutím telefonu!

Většina z nás si jistě pamatuje Trumpův slavný výrok, že zastaví válku na Ukrajině během 24 hodin. Znělo to jako troufalé prohlášení a mnozí včetně mne si představovali nastavení zcela nových podmínek a dynamiky mezi USA a Ukrajinou zejména tím, že Spojené státy podpoří napadený stát více či uvalí sankce podobné těm, které dnes navrhují repulikánští senátoři v čele s Lindeym Grahamem.

Ani ve snu by mne nenapadlo, že Trumpova představa o míru na Ukrajině zahrnuje appeasment vůči agresivnímu Rusku a Trump ustoupí Putinovi v každém předneseném požadavku. Bohužel jde ale opět o realitu dnešních dnů a namísto razantní odpovědi na agresi vyznávají Trumovy Spojené státy vůči Rusům spíše přísliby ekonomických stimulů v podobě amerických investic a diplomatických ústupků v podobě uznání nelegálně anektovaného území.

I díky tomuto přístupu se ale geopolitická situace zcela vymyká ze zajetého režimu, kdy právě Spojené státy dokázaly svou dominancí a diplomacií četným konfliktům zabránit, což se dnes již bohužel říci nedá. Poslední citát Donalda Trumpa, který v dnešním textu uvedu, pochází ze sjezdu republikánské strany konaném v červenci roku 2024. Dnešní prezident během svého proslovu k spolustraníkům uvedl,

,,Nemám války. Nikdy jsem kromě ISIS žádné války neměl. Zabráním každé válce jednoduchým zvednutím telefonu,“

Bohužel pro Donalda Trumpa, svět i spojenci USA dnes již vidí úpadek a neschopnost Spojených států dostát svým závazkům a mocnosti vnímají také liknavost vůči agresorům. Přímým následkem slabosti Donalda Trumpa vůči agresivnímu Rusku i svému příteli Benjaminu Netanjahuovi je bohužel eskalace obou nejdůležitějších konfliktů současné doby.

Jak ukazují operace Stoupající Lev v IzraeliPavučina v Rusku, ani spojenci již neberou prezidenta USA vážně a jeho telefony zřejmě zajímají pouze jeho samotného. Navzdory sympatiím části veřejnosti k akcím Ukrajiny či Izraele nejde o dobrou zprávu. Ukazuje se totiž, že Donald Trump dnes již nedominuje světovému dění a jeho proklamovaná schopnost vyjednávání se již také mnohokrát ukázala jako zcela nefunkční. Svět se každý měsíc proměňuje ve stále nebezpečnější místo a výroky prezidenta USA z minulosti ukazují, že zdaleka nemusí být všem překvapením konec a agresivní politika vůči EU i výroky o použití vojenské síly v případě Grónska by měly mobilizovat snahy EU o urychlené investice do kolektivní obrany.

Kdo ví, proti komu se nakonec EU bude muset bránit. Donald Trump již tolikrát prolomil bariéry toho, co bylo dosud pokládáno za nemožné, že by akce proti vlastnímu spojenci nemusela být v podání prezidenta USA ničím tak překvapivým.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Související témata:

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz