Článek
Stále častěji slýcháme o spravedlnosti, která neměří všem viníkům stejným metrem. Také z opozičního politického spektra zaznívají názory, že nezávislá justice není až tak nezávislá a přiklání se jen jednomu názorovému - „provládnímu“ - spektru, ke kterému přistupuje benevolentněji. To jsou velmi nebezpečné úvahy popírající samotný princip demokratické České republiky a jejích tří základních pilířů, tedy nezávislé justice, moci zákonodárné a moci výkonné.
Popírá-li někdo existenci právního státu, zejména jde-li o osoby politicky aktivní, je třeba přistupovat k jejich tvrzením vážně a v případě šíření nepravd občanům usilovně vysvětlit, proč ke zmíněnému konání justice dochází a na jakém základě. Pokud občané ztratí důvěru v právní stát, bude narušena esence demokratického zřízení a to může mít pro Českou republiku nedozírné následky.
Dva zástupci protichůdných politických táborů si v nedávné minulosti vyslechli soudní verdikt nad svými výroky ve veřejném prostoru. Jedná se o Martina Langa (ODS), bývalého radního města Jesenice a Jakuba Netíka, malíře pokojů a protivládního aktivisty známého z demonstrací na Václavském náměstí.
Co obvinění veřejně sdíleli a za co byli obviněni?
Martin Lang (ODS) sdílel následující výrok komentující činy prezidenta republiky Miloše Zemana. Byl obviněn z trestného činu podněcování k násilí.
Státní zastupitelství Langa obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení nebo peněžitý trest. Pražské soudy jej však zprostily a odvolací soud rozsudek potvrdil. Dle mínění soudů šlo jen o přestupek.
Radní středočeské Jesenice za ODS se obhajoval tím, že příspěvek byl psán v nadsázce a nehrozil nikomu skutečnou fyzickou likvidací. Dle názoru tehdejšího nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana však měl být Martin Lang odsouzen, jelikož míra intenzity příspěvku a související výzvy k podřezání Miloše Zemana překročila únosnou mez kritiky.
Martin Lang byl však zproštěn trestního stíhání a čin byl překvalifikován jako přestupek.
Výzva k podřezání prezidenta byla přestupkem, čeho se dopustil Jakub Netík?
Malíř pokojů a protivládní demonstrant Netík sdílel několik příspěvků s protivládní tématikou a klíčový byl jeho projev na protivládní demonstraci, kde prohlásil:
„Rakušane, vládo, prezident Putin zná viníky. A stejně jako on visel tam na té na budově, tak i vy všichni vlastizrádci tohoto národa, kteří adorujete fašismus v této zemi, budete taky viset,“
Za tento klíčový výrok a další navazující výroky byl Netík obviněn z nebezpečného vyhrožování. Soudkyně městského soudu Prahy 7 ho poté odsoudila k 27 měsícům odnětí svobody se zkušebním obdobím 48 měsíců.
Jakub Netík se hájil tím, že byl výrok myšlen v nadsázce a „viset“ měli zmínění politici „stejně jako Putin“, tedy na billboardu vyvěšeném na veřejných budovách. Tato obhajoba - velice podobná té Martina Langa - však nebyla soudem zohledněna při vynesení verdiktu nad obžalovaným.
V kontrastu obou případů Langa i Netíka je však alarmující skutečnost - výrok odsuzující Jakuba Netíka pronesla stejná soudkyně, Miroslava Straková, která zprostila viny Martina Langa. Ta vyhodnotila Langův výrok jako pouhý přestupek a Netíkův jako trestný čin.
Můžeme být benevolentní, můžeme být tvrdí - musíme však měřit všem stejným metrem
Případ protivládního aktivisty a malíře pokojů Jakuba Netíka v konstrastu s politikem Martinem Langem dokládá, že míra intenzity obou výhrůžek byla totožná - tedy slova dvou zoufalců vypuštěná do veřejného prostoru. Není v pořádku přát někomu smrt a je bezesporu správně, že byla podána trestní oznámení - pokud si nepřejeme toleranci výhrůžek a podněcování k násilí, musí být takové projevy přezkoumány orgány činnými v trestním řízení.
Verdikty soudkyně Miroslavy Strakové však zavdávají pochybnostem, zda bylo oběma aktérům soudního líčení měřeno stejným metrem - pohlédneme-li na jejich přečiny a formulaci oněch závadných výroků.
Existuje-li důvod zproštění Martina Langa v kontrastu tvrdého verdiktu proti Jakubu Netíkovi, musí být veřejnost informována o všech okolnostech, které vedly k neproporčním verdiktům vyneseným proti obviněným soudkyní Sýkorovou. V opačném případě tak protivládní aktivisté dostanou další argument, který pouze posílí jejich pozice.