Hlavní obsah

Nerostná dohoda: Zdrcující vítězství pro Ukrajinu a závazek pro USA

Foto: Generováno AI, Grok 3

Podpis nerostné dohody je prvním vítězstvím Volodymyra Zelenského nad agresivní politikou Donalda Trumpa. Proti původnímu vyděračskému textu dohody jde o úplně jiný dokument, který je spíše politickým poselstvím a poskytuje výhody zejména Ukrajině.

Článek

Ukrajina a Spojené státy podepsaly dohodu o nerostných surovinách, která umožňuje firmám z USA přístup k bohatství Ukrajiny. Nenechte se ale mýlit, jde o úplně jiný dokument, než Donald Trump a členové jeho administrativy nutili Volodymyru Zelenskému k podpisu dříve.

Prezident Ukrajiny, zřejmě i po poradě s evropskými spojenci, vyšel Donaldu Trumpovi vstříc a nastražil politickou past, kterou se prezident USA pod tíhou neúspěchů celní války, jednání s Ruskem i domácího úpadku popularity rozhodl neprodleně podepsat.

Dříve avizovaná dohoda ale jako by zmizela a nahradil jí jiný, pro Ukrajinu daleko přívětivější dokument, který navíc nad samotným účelem dohody zavazuje Spojené státy k politické dobré vůli vůči napadenému státu.

Dvě zcela odlišné dohody - Zelenský vyhrál první kolo

V únoru roku 2025 nešetřil Donald Trump troufalými výroky. Odmítl ukrajinským obráncům poskytovat zpravodajské informace a dokonce oslepil stíhačky F-16, čímž výrazně ztížil jejich použití a de facto jejich piloty odsoudil k sestřelení ruskými systémy protivzdušné obrany.

Cílem, jak samotný Donald Trump zveřejnil, bylo získat 500 miliard dolarů z ukrajinského nerostného bohatství bez bezpečnostních záruk a součástí dohody bylo zřídit fond de facto kontrolovaný Spojenými státy, které do správní rady jmenují tři členy, zatímco Ukrajina bude mít hlasy pouze dva. Text dohody dále znemožňoval svobodu Ukrajinců zvolit si vstup do Evropské unie a napadená země by zprvu musela splatit veškeré zbrojní dodávky Spojených států - které byly více než třikrát nadhodnoceny - a až poté by zisky z fondu sloužily k obnově země.

Tak zněl první text dohody, kterým Donald Trump podmiňoval podporu napadené Ukrajiny - neváhal zajít až tak daleko, že přerušil zbrojní dodávky schválené za předchozí Bidenovy administrativy.

Nerostná dohoda, kterou ale včera podepsali představitelé Ukrajiny a Spojených států, je úplně jiným dokumentem a neobsahuje téměř nic z toho, co prezident USA původně požadoval. Volodymyr Zelenský a ukrajinští vyjednavači tak dosáhli významného vítězství - poválečná obnova Ukrajiny bude nákladná a dohoda o využití minerálních surovin může hrát klíčovou roli.

Nová dohoda výrazně straní Ukrajině - neobsahuje ale bezpečnostní garance

Jak se z dokumentu sloužícího k vykořistění napadené země stala poměrně výhodná dohoda pro Ukrajinu vysvětlím níže,

  • Platby za zbrojní dodávky: Původní dohoda obsahovala klauzuli o kompenzaci zbrojních dodávek Spojených států, které byly původně poskytnuty jako dar. Nová dohoda ukotvila pomoc jako bezplatnou a kompenzace neobsahuje.
  • Americká kontrola nad fondem: Původní dohoda hovořila o americké kontrole fondu, který bude zdroji disponovat a těžit ukrajinské nerostné bohatství. Američané měli mít tři místa ve správní radě a Ukrajinci pouze dvě. Nová dohoda ukotvila vyrovnané řízení, obě země mají mít poloviční kontrolu a mohou vetovat rozhodnutí druhé strany.
  • Zisk neprve pro USA, až posléze na obnovu Ukrajiny: Původní Trumpův návrh měl zajistit návratnost zhruba 350 miliard dolarů do doby, než bude fond generovat zisk a 50 % tohoto zisku mělo jít na obnovu Ukrajiny až po vyřízení kompenzace Spojených států. Nová dohoda kompenzace vylučuje a zisk má být reinvestován do obnovy Ukrajiny.
  • Možnost vetovat těžbu: Původní dohoda předpokládala přístup USA ke všem nerostným surovinám a rozhodnutí o těžbě spadalo pod americké zástupce společného fondu. Nová dohoda dává napadené zemi možnost veta a umožňuje Ukrajině zablokovat těžbu tam, kde si přítomnost těžařů nepřeje.

Z výše uvedeného porovnání klíčových parametrů dohody pro ukrajiskou stranu je patrné, že nelze původní nerostnou dohodu a včera podepsaný dokument nazývat stejnými jmény, jde o zcela odlišné dohody.

Co ale získali Američané?

  • Zbrojní pomoc: Dodávky zbraní budou zahrnuty do celkového objemu financí vložených do společného fondu. Ukrajina tak může kompenzovat nové dodávky zbraní skrze nerostný fond, nikoli ale zpětně.
  • Američané budou první: Nerostné suroviny vyjmenované v dohodě jsou přístupné prioritně pro americké firmy. Dohoda zahrnuje téměř všechny myslitelné minerály, kovy a fosilní paliva. Bez souhlasu firem z USA nesmí těžit na Ukrajině nikdo jiný.
  • Omezení cel a daní: Zisky z nerostného bohatství směřující do USA nebudou zdaněny a zboží nebo stroje potřebné pro těžbu nebudou na území Ukrajiny procleny a zatíženy celní přirážkou.

Lze tak hovořit o přiměřených výhodách pro americké firmy, které rozhodně disponují většími zkušenostmi a pokročilejší technikou, než ty ukrajinské. Pokud by Ukrajina chtěla po ukončení války využít své nerostné bohatství, byla by nezávisle na situaci ucena uzavřít partnerství se zahraničními společnostmi, protože sama nemá k těžbě potřebné technologické prostředky. Nový dokument je tak výhrou pro všechny, v politické rovině je ale obrovským vítězstvím Ukrajiny a Volodymyra Zelenského.

Donald Trump totiž kvůli své posedlosti těžbou naskočil na politickou past.

Politický rozměr dohody - skrytá past na Trumpa

Častým argumentem Donalda Trumpa bylo prosté konstatování - když já z války na Ukrajině nic nemám a to dále nelze tolerovat. Samozřejmě to není pravda, Spojené státy na ukrajinském konfliktu vydělaly nejvíce peněz a to zejména svými dodávkami LNG do Evropy, zbraní do celého světa a narozdíl od Evropy, nebyly nijak zasaženy energetickou krizí vzniklou z přerušení ruského zásobování.

Nikdo, ani Čína, nevydělal na ruské agresivní válce tolik, kolik vydělaly USA. Jak to ale bývá, Donald Trump chtěl ještě více, ideálně od Rusů i Ukrajinců zároveň a nechal se pohltit vlastním egem a představami.

Nerostná dohoda Spojené státy nezavazuje bezpečnostními zárukami, ale politicky. A to hned na několika úrovních.

Donald Trump má v očích domácího publika i evropských partnerů eminentní zájem na obraně Ukrajiny před ruskými agresory. Těžařské firmy v očekávání zisku budou Trumpa tlačit skrze své politické kontakty i finanční tlak do co nejrychlejšího ukončení konfliktu tak, aby byla zajištěna primárně bezpečnost jejich investic a potenciální zisk nebyl ohrožen. Evropští partneři mohou na Trumpa tlačit politicky - dostal jsi co jsi chtěl a tak něco dělej. Samotná Ukrajina a prezident Zelenský mohou využít stejného receptu - my dali co jsme měli, teď je řada na Spojených státech.

Pokud Trump selže, riskuje vše a pokud nedoručí zisk pro americké občany, obrátí se ukrajinská válka proti Trumpovi samotnému i na domácí scéně. Podpis dohody tak otevřel stavidla pro nejúčinnější formu diplomatického nátlaku, kterému Američané rozumí - nebude mír, nebudou peníze.

Ukrajina může být v klidu, záruka práva veta na těžbu a vyrovnané řízení fondu skrze členy správní rady zajistilo takové záruky, že napadená země nebude vyrabovaná, ale sama si určí, kde těžit bude a kde nikoli. Zisky si Ukrajinci pojistili také a skrze odmítnutí zpětných kompenzací vojenské pomoci tak mohou pouze vydělat.

Nová dohoda a její podpis je politickým i ekonomickým majstrštykem, který Donalda Trumpa a USA zavazuje k opravdové akci, zatímco chrání integritu investic a brání původnímu záměru - tedy rozprodeji Ukrajiny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz