Článek
Neuvěřitelný příběh společnosti Grünenthal Pharma, jejích zakladatelů a léku Thalidomid prodávaný pod názvem Contergan (a dalšími obchodními názvy) změnil medicínu navždy. Lék vyvinuli nacističtí váleční zločinci - spolupracoval na něm i příslušník SS a vedoucí koncentračního tábora Sachsenhausen nebo Hitlerův poradce pro výrobu chemických zbraní a nervových plynů.
Nacističtí váleční zločinci vývíjejí lék - rok 1957
Prvně je třeba přiblížit, kdo přípravek Thalidomid vyvinul, jaký tým vědců na něm spolupracoval a proč se dalo od začátku očekávat, že nastanou problémy. Lék byl prvně objeven švýcarskou firmou CIBA, která jej ale posléze o rok později vyřadila z potenciální distribuce a nedošlo k žádnému testování na lidech - z neznámých důvodů. Je možné, že už Švýcaři o škodlivosti léku věděli a proto jej také stáhli, informaci ale nelze jednoznačně potvrdit.
Na scénu přichází Hermann Wirtz, majitel společnosti Grünetnhal Chemie a člen nacistické strany. Od Švýcarů práva na lék kupuje s cílem vyvinout postup k jeho masové produkci. Najímá si k tomu skutečné odborníky - nacisty z koncentračních táborů, příslušníka SS a nejbližšího poradce Adolfa Hitlera, který vyvinul smrtící plyn sarin užívaný v Osvětimi. Hlavními aktéry byli,
- Hermann Wirtz - majitel firmy Grünethal, člen nacistické strany
- Heinrich Mückter, za války zástupce ředitele Krakovského institutu virologie, experimentoval na vězních v koncentračních táborech a v důsledku zabil neupřesněný počet lidí. Nikdy nebyl trestán, Němci jej do Polska nevydali. V Grünenthal působil jako vedoucí vývoje léků.
- Otto Ambros, poradce Adolfa Hitlera v problematice chemických zbraní. Vedoucí projektu firmy IG Farben, který navrhl továrnu na smrt v Osvětimi. Působil jako vedoucí výzkumu a vývoje nervového plynu Sarin - nacisté jím zplynovali stovky tisíc Židů. Stal se odsouzeným válečným zločincem, propuštěn na svobodu byl po 6 letech v roce 1951. V Grünenthal byl vedoucím poradců spolupracujících na vývoji léků. Do týmu jej přibírá Heinrich Mückter.
- Martin Staemmler, člen nacistické strany, vedoucí programu eugeniky (masového vraždění menšin, handicapovaných a postižených v nacistickém Německu), do týmu jej přibírá Heinrich Mückler.
- Heinz Baumkötter, příslušník SS, vedoucí zdravotník koncentračního tábora Sachsenhausen odpovědný za smrtící experimenty na vězních. Do týmu jej přibírá Heinrich Mückler.
U Baumköttera je nutné se zastavit. Byl totiž za své válečné zločiny souzen a výpovědi jsou veřejně dostupné v archivech i dnes. Při otázce, jakou pozici v koncentračním táboře zastával, odpověděl následovně,
,,Osobně jsem posílal vězně na popravy, k výkonům trestů, k zastřelení, oběšení nebo zplynování. Také jsem byl odpovědný za vedení seznamu nemocných vězňů a těch, kteří nemohli pracovat, kteří museli být posláni do jiných táborů a také jsem vykonával experimenty na základě rozkazů, které jsem obdržel,“
Sověti Heinze Baumköttera věznili 10 let v gulagu, poté byl po propuštění znovu zatčen v Německu a tam shledali, že již vykonal pod sovětským dohledem dostatečný trest. Okamžitě byl přijat do Grünenthal Chemie právě Heinrichem Mückterem. Přiznal se, že během svého působení v Sachsenhausenu poslal osobně na smrt 8 000 lidí.

Vedoucí doktor koncentračního tábora Sachsenhausen, který osobně poslal 8 000 lidí na popravu a experimentoval na vězních drastickým a nelidským způsobem. Zaměstnala jej firma Grünetnhal, kde vyvinul po druhé světové válce smrtící lék Thalidomid.
V letech 1956 až 1957 tak nacisté sestavili z dalších nacistů a válečných zločinců tým odpovědný za vývoj a distribuci léku. Byl čas poslat jej na trh - ačkoli nikdy lék na těhotných ženách netestovali, jako účel léku uvedli ,,léčba ranní nevolnosti, spánkové deprivace, kašle a bolesti hlavy“. Příznaky, kterými trpí téměř všechny ženy, zvlášť během ranné fáze těhotenství.
Dne 1. října 1957 byla spuštěna distribuce, související marketing a lékaři začali lék předepisovat nejprve v západním Německu, později v Kanadě, Španělsku, Austrálii a tým nacistů také usiloval o uvedení svého výtvoru na trh v USA.
Zničující následky pocítilo až 20 000 dětí a rodičů
Děsivé vedlejší účinky pocítily pouze těhotné ženy. Pokud si žena aplikovala Thalidomid do 42. dne těhotenství, měl její plod hrozivé deformace a přes 40 % narozených dětí následky požití přípravku zemřelo. Rodily se děti bez prstů, se zkrácenými končetinami a nebo končetiny chyběly úplně. Německý režisér Niko von Glasow je jedním z přeživších dětí a na jeho příkladu lze demonstrovat efekty nacisty vyvinutého léku.

Niko von Glasow, německý režisér, dokázal s následky přežít a vybudovat úspěšnou kariéru. 40 % dětí matek, které požily Thalidomid, ale zemřelo ihned a nebo několik dnů po porodu. Ty děti, které přežily, trpí podobnými deformacemi, jako právě Glasow.
Celkem vlivem požití přípravku utrpělo deformace přes 10 000 dětí a 10 000 dalších matky potratily, nebo porodily mrtvé. Jen v Německu měl lék za následek 5 000 přeživších dětí s deformacemi končetin, někteří žijí dodnes.
Chronologie katastrofy - i po 20 letech se lék stále prodával
Nacisté nelenili. Již v roce 1956 před představením léku vyjednávali o partnerství a vstupu na největší světové trhy, jakými byly Velká Británie a USA. K pochopení rozsahu katastrofy a hlavně naprosto nepochopitelné ignorace autorit, které lék nestáhly z trhu i s vědomím zničujících následků v jiných státech, je třeba uvést události chronologicky.
- 1956: Grünenthal se snaží uzavřít partnerství s firmou Smith, Kline & French - dnešní GlaxoSmithKline - a ta po vlastním testování lék odmítá. Její testy neprokázaly deklarované účinky. neodhalily ale, alespoň to firma tvrdí, deformace plodů u těhotných. I tak ale bylo ještě před distribucí léku potvrzeno, že nefunguje. Anglická firma testovala na myších 650 násobné dávky Thalidomidu a stejně nedosáhla účinků deklarovaných výrobcem. Distribuční smlouvu uzavírá jiná farmaceutická společnost, Richardson-Merell, ta žádá v USA o udělení licence.
- 1957: Thalidomid uvádí firma Grünethal na trh v Německu jako zázračný lék spánkové deprivace, kašle a ranní nevolnosti. V roce 1958 se začínají rodit deformované děti, německá vláda viní americké a sovětské testy jaderných zbraní.
- 1958: Thalidomid získává licenci ve Velké Británii.
- 1958: Thalidomid získává licenci ve Španělsku
- 1960: Thalidomid získává licenci v Kanadě
- Pozdní 50. léta - Thalidomid získává licenci v Austrálii a klinické testy pro americký trh způsobily aplikaci Thalidomidu více než 1 200 těhotným ženám
- Listopad 1961: Thalidomid je stažen z německého trhu po prokazatelném propojení deformací novorozeňat s užitím léku u těhotných matek
- Prosinec 1961: Thalidomid je stažen z australského trhu na základě publikace lékaře Williama McBridea v časopise Lancet
- Prosinec 1961: Thalidomid je stažen z prodeje na území Velké Británie
- Březen 1962: Po více než čtyřech měsících od děsivých zjištění Němců, Britů a Australanů stahují Thalidomid z trhu i na území Kanady
- Přibližně 1980: Thalidomid přestává být užíván až po téměř 20 letech na území Španělska. V roce 2008 přiznávají španělské úřady, že lék byl do země importován od konce 50. let a dostupný byl i po roce 1980.
Po více než tři roky užívaly Thalidomid Němky, Angličanky, Kanaďanky a Australanky. Španělky o vedlejších účincích nevěděly až do 80. let, možná ještě déle.
Existovala i jedna žena, která se nenechala obalamutit klinickými studiemi distributorů závadného léku a zabránila katastrofě. Bez nadsázky hrdinka, zaměstnankyně úřadu pro kontrolu léčiv USA Frances Kelsey, žádala od výrobců další studie k udělení souhlasu a po zjištění, že data distributorů jsou zfalšovaná, lék zamítla. Díky práci Frances Kelsey a jejímu odhodlání konat svou povinnost správně, zřejmě tisíce až desetitisíce dalších dětí a matek o vlásek unikly katastrofě i doživotním následkům. V roce 1962 obdržela vyznamenání za mimořádné hrdinství od prezidenta J.F. Kennedyho.

Frances Kelsey zabránila katastrofě. Odmítla lék Thalidomid schválit pro americký trh.
Grünenthal funguje dál. Nacisté trestu unikli - vydělali miliardy
Ačkoli nacisty vytvořený lék způsobil lidské tragédie v desítkách tisíců rodin, nikdo nebyl potrestán. V roce 1968 začal obrovský proces s firmou Grünenthal, od kterého se očekávala spravedlnost pro oběti, jichž bylo v té době přes 10 000 a při započtení matek, které potratily, daleko více.
Po dvou letech německé soudy nacisty i firmu shledaly nevinnými. Společnost Grünenthal zaplatila odškodnění ve výši 100 milionů německých marek, což by v dnešním přepočtu odpovídalo částce 1,25 miliardy korun. Tím byla záležitost vyřešena, německá vláda přihodila 320 milionů marek - zhruba 4 miliardy Kč - a Grünethal i spolupracující nacisté odešli nepotrestáni.
Hitlerův poradce Otto Ambros dále působil ve firmě až do 90. let stejně jako Heinrich Mücker, který sestavil pro nacistu Hermanna Wirtze tým válečných zločinců, kteří Thalidomid vyvinuli.
Rodina Hermanna Wirtze je dnes jednou z nejbohatších v Německu. Firma Grünethal dosáhla v roce 2023 tržeb ve výši 1,8 miliardy EUR (45 miliard Kč) a zaměstnává 4 400 lidí. V roce 2012 se společnost poprvé pokusila omluvit, sdělila následující:
,,Omlouváme se, že jsme nebyli schopní najít cestu ke každému z vás po více než 50 let. Místo toho jsme byli zticha a za to se vám moc omlouváme,“
Skandál změnil způsoby testování léčiv i indikace u těhotných žen k nepoznání. Dnes je každé léčivo testováno pro vlivy na plod matky a každý příbalový leták obsahuje informace pro ženy, které buď mohou být, nebo jsou těhotné. V USA měl federální úřad pro kontrolu léčiv v době Frances Kelseyové 7 zaměstnanců. Dnes jich je 19 700 a to zejména díky Thalidomidu.
Společnost Grünenthal jen v roce 2023 vydělala 420 milionů EUR - přes 10 miliard korun. Zisk odpovídá osminásobku vyplacených kompenzací obětem zdeformovaným Thalidomidem.