Článek
Američtí zákonodárci, státy federace a odborové organizace vyrazily do boje proti politice Donalda Trumpa. Zarážející je fakt, že aktivity a legislativu s cílem omezit pravomoci prezidenta nenavrhují a nerealizují pouze zástupci demokratů, ale dnes už také zástupci republikánské strany.
Po smršti exekutivních příkazů, využití zákonů z 18. století a Trumpově zálibě ve velmi flexibilním výkladu legislativy USA, narazil prezident na odpor u dvou mocných soupeřů - republikánských senátorů a států americké federace. Zřejmě už i Trumpovi spojenci vidí, že nerespektování nařízení soudů, ohýbání ústavy a porušení všech myslitelných základních práv Američanů Elonem Muskem není ku prospěchu tamní demokracii a situace může přerůst nejen v ústavní krizi, ale také v krizi důvěry v ekonomiku a stabilitu samotných Spojených států.
Úřady, zákonodárci, soudy a státy USA v uplynulých měsících dosáhli zásadních výsledků s cílem nastavit Trumpově moci limity a nárůst protitrumpovského hnutí pokračuje, nově se přidali dokonce i republikánští senátoři.
Muskovo DOGE naráží - Miliardář mnohokrát porušil federální zákony
V České republice a EU občané rádi mluví o nové totalitě, šmírování a neomezené moci autorit, které o nás vědí vše. Elon Musk se ale jako ochránce soukromí a svobody slova vydal za hranice všech myslitelných bariér, které si lze představit.
V únoru soudy zrušily úřadu Elona Muska přístup k finančním informacím o státních zaměstnancích USA. Miliardář chtěl prověřit jejich osobní finance a zjistit, zda si nežijí nad poměry. Ve stejném měsíci soudy zakázaly Muskovi zasílat nabídky s minimálním odstupným federálním zaměstnancům, mimo jiné agentům CIA, FBI a úřadů, které vyšetřují Muskovy firmy. Celkem chtěl úřad DOGE zrušit najednou 2 miliony pracovních míst a dle výroku soudu v této věci podnikl ilegální kroky.
To, co žádal Musk v nevolené funkci po státních zaměstnancích, ale sám neplnil. Soudy tak opět zasáhly a nařídily Muskovi zveřejnit interní e-mailovou korespondenci a odpovídat na žádost o informace v souladu s právní úpravou platnou v USA. Ve stejném měsíci odvolal Musk svou největší sokyni, Jennifer Abruzzo, která v čele s úřadem NLRB vyšetřuje porušování zákonů USA v Muskových firmách. Soud konstatoval, že nelze zaměstnance vyhazovat bezdůvodně a cílit na šéfku úřadu bez jiného důvodu než osobního - zatím - není zatím v USA možné.
Úřad DOGE tak narazil na tak základní principy, jakými jsou ústava a zákony USA. V reakci o Elonu Muskovi téměř neslyšíme a není vyloučené, že se z úřadu brzy stáhne. Žaloby ale pokračují a zatím si nejbohatší muž světa rozhodně nevede dobře - většinu soudů prohrává.
Ani Donald Trump si ale nevede o moc lépe. Naráží na odpor mocných těžkých vah republikánské strany, díky čemuž již dvakrát efetivně ztratil senátní většinu, když jeho kolegové hlasovali s konkurenčními demokraty a omezili jeho moc.
Republikáni v senátu bojují proti Trumpovi - zakázali mu cla i omezení zdravotní péče
Prezident překročil hranice u svých straníků hned dvakrát natolik, že hlasovali proti jeho návrhům a předložili legislativu omezující jeho pravomoci. V dalších případech buď nehlasovali, Trumpem předložené zákony neprojednali a nebo je doplnili o dodatky znemožňující omezení klíčových služeb. Republikáni v senátu, například Lisa Murkowski za Aljašku, Rand Paul za Kentucky, Mitch McConnel a nebo Susan Collins zapomněli na svou loajalitu k prezidentovi v případě návrhu o omezení pravomocí Donalda Trumpa při zavádění celních opatření - prohlasováno s demokraty - a nebo v případě státního rozpočtu, kde opět s demokraty zvedli ruku za návrh upravující programy Medicare a Medicaid sloužící pro dostupné zdravotnictví. V obou případech nemůže Trump jejich návrhy jakkoli obejít a budou-li prohlasovány i v kongresu, stanou se platnou legislativou. Minimálně v případě rozpočtu není možné senátní návrh obejít již nyní.
Zákonodárci v případě celních opatření chtějí 60 denní lhůtu na přezkum a hlasování v obou komorách parlamentu, než vejdou celní přirážky v platnost. Prezident by tak nemohl každý den měnit podmínky globální ekonomiky a bez hlasů obou komor kongresu by jeho příkazy nevstoupily legálně v platnost.
Zákon na omezení pravomocí Donalda Trumpa předložili ve sněmovně reprezentantů (kongres) Spojených států společně zástupci demokratů i republikánů - opět lze pozorovat viditelnou nevůli některých republikánů slepě Trumpovi tolerovat veškeré jeho výstřelky. Kromě trablí v kongresu, senátu a s úřadem Elona Muska, který prohrává jeden soud za druhým, bojuje Donald Trump také s nejnovějším a mocným protivníkem - federálními státy.
Státy podaly 13 žalob - verdikt bude přelomový pro USA i Trumpa
V uplynulém měsíci podalo 12 ministrů spravedlnosti států federace USA hromadnou žalobu na administrativu Donalda Trumpa. Tvrdí, že celní opatření nesmí zavádět prezident a zákon, ze kterého Donald Trump vychází (EEIPA), je určen pouze pro případy krize a dle americké legislativy by daňové a celní otázky měly spadat výhradně do gesce kongresu. Podobnou žalobu také samostatně podala Kalifornie.
Donald Trump se totiž zavádí cla bez souhlasu obou komor kongresu a tvrdí, že v případě obchodního deficitu jde o imanentní ekonomickou krizi umožňující vydání souvisejících nařízení bez hlasování zákonodárců.
Pokud státy vyhrají, verdikt bude přelomový pro rozložení exekutivní a zákonodárné moci v USA. Precedent by nebyl významný pouze pro Donalda Trumpa, ale také pro další prezidenty, kteří by museli nechat politická opatření schválit obě komory kongresu a teprve potom by vstoupila v platnost. Politika USA by se tak stala předvídatelnější a limity moci prezidenta v oblasti celních přirážek a daní by se staly součástí právních norem Spojených států.
Pomalu, ale jistě začínají fungovat pojistky demokracie
Pro budoucnost Donalda Trumpa jsou určující nejen výše uvedené právní bitvy, vzpoura republikánských zákonodárců a odpor federálních úřadů. Nedávný verdikt, který nařizuje Trumpovi respektovat výrok Nejvyššího soudu ve věci neprávem deportovaného Kilmara Garcií z USA, je dalším políčkem do tváře prezidenta, který by rád disponoval veškerou mocí sám.
Ve své bitvě za programem America First - ať už to znamená cokoli - tak Donald Trump a jeho muži začínají pomalu narážet na demokratické pojistky Spojených států. Pokud bude prezident dále ignorovat výroky soudů, lze očekávat, že republikáni nejen v senátu svůj odpor ještě zesílí. Krajní možností je pak prezidentův impeachment - tedy obžaloba a následné odvolání z funkce. Pro tento krok je ale třeba ústavní většina v senátu, což je zatím krajně nepravděpodobné řešení.
Zákonodárci a soudy v USA spíše Trumpovi připomenou limity jeho moci a postupně mu začnou jeho ,,hračky“ odebírat stejně, jako Elonu Muskovi a jeho úřadu DOGE. Faktem je, že iniciativa republikánských zákonodárců, podporovaných demokraty, je zcela nevídaným jevem zvlášť v případě, kdy mají republikáni kontrolu nad oběma komorami kongresu a prezident je ve funkci teprve třetím měsícem.