Článek
Jestliže se vám celulitida zhoršuje, může to být příznak jiných potíží, jako je nedostatečná funkce lymfatického systému a potíže s odváděním odpadních látek z metabolických procesů nebo žilní nedostatečnost a vznik křečových žil. Celulitidu poznáme podle nevzhledných hrbolků, rýh a nerovností na kůži.
Proč pomerančová kůže vzniká?
Pomerančové kůže vzniká poruchou cirkulace lymfy a zadržování vody v tukové tkáni. Dále se na jejím vzniku podílí další faktory jako je: genetická predispozice, pohybové a stravovací návyky, užívání hormonální antikoncepce a v neposlední řadě taky životní styl.
Počátek celulitidy najdeme v podkožní tkáni, kde mají také zakončení i lymfatické cévy. Při neuspokojivé lymfatické drenáži dochází k pomalé cirkulaci a voda se hromadí v mezibuněčném prostoru. Absorbovaná voda tak může mít nepříznivý vliv na kvalitu vaziva v pokožce. Podkožní tuková tkáň obvykle funguje jako tepelná izolace, tvoří ochrannou bariéru proti mechanickým vlivům jako je tlak, nebo nárazy a je zdrojem vody a energie.
Ženy oproti mužům disponují dvojnásobkem tukových buněk. Jejich buňky mají navíc schopnost ukládat více tuku a při přílišné výživě zvětšují svůj objem až 200×. Vazivová tkáň obsahuje vlákna, která jsou u žen svislá, kůže je pružnější a roztažitelnější. Tukové lalůčky se plní nepravidelně, což má má za následek výskyt hrbolků a důlků. Oproti tomu muži mají uspořádaní vazivové tkáně síťovité.
Celulitida se dělí na čtyři stupně. Záleží na míře a viditelnosti.
- stupeň: Celulitidu vidíte pouze při stlačení pokožky.
- stupeň: Celulitida je vidět jen, když sedíte.
- stupeň: Nevzhledné dolíčky celulitidy jsou hlubší a viditelné vestoje, vsedě i vleže. Pomerančová kůže je chladnější a občas bývá při silnějším stisku bolestivá.
- stupeň: Poslední stupeň celulitidy se považuje za onemocnění. Na kůži jsou velké a patrné hrbolky, na dotek jsou tuhé a bolestivé.
Co rozhodně neprospívá vzhledu pomerančové kůže
Nadměrná konzumace živočišných tuků, cukru, slaných pochutin a přebytečné používání soli s obsahem sodíku, pití alkoholu i kávy, dále nedostatek ovoce a zeleniny a nedostatečný pitný režim, který je důležitý pro látkovou výměnu a odchod toxinů z organismu. Nadváha a obezita, která ještě více upozorňuje na nerovnoměrné ukládání tuku a hrbolky v tukové tkáni. Částečně může zhoršit celulitidu počínající projevy křečových žil, ale i těsné a škrtící prádlo.
Kouření je jasný rizikový faktor, protože nikotin stahuje cévy, a omezí tak prokrvení kůže. Navíc z cigaretového kouře se do těla dostává velké množství oxidantů. Proto se u kuřáků neustále vyskytuje mírný zánět, který je škodlivý nejen z hlediska rozvoje celulitidy.
Vodová celulitida
Vodová celulitida vzniká v důsledku nadměrného zadržování vody v těle. Tyto potíže souvisí především s hormonálními výkyvy a nepříliš dobrou funkcí lymfatického systému, což vede k nerovnostem a otokům na pokožce. Většinou se s ní potýkají ženy, které mají sedavý životní styl nebo trpí hormonální nerovnováhou.
Vzhledem ke klasické tukové celulitidy nesouvisí s ukládáním tuku a může se vztahovat i na velmi štíhlé ženy. Objevuje se častěji i v oblasti kotníků a lýtek. U vodové celulitidy je kůže někdy až napnutá a „pomerančová“ kresba se objevuje až po stlačení. V takovéto fázi ještě nejsou změny kůže trvalé, vodové celulitidy se tak můžeme zbavit pravidelným cvičením, pestrým a zdravým stravováním (zejména omezením nadměrného solení a sladkostí) nebo předcházené otoků.
Jak si můžeme zlepšit stav kůže a zmírnit příznaky?
Léčba celulitidy spočívá v celkově úpravě životního stylu, která by ideálně měla být celoživotní. Mimo to můžeme vyzkoušet i různé kosmetické procedury, které pomáhají udržet zdravý vzhled pokožky.
Pitný režim: Pijte dostatek tekutin, zejména čistou vodu, která je důležitá pro látkovou výměnu, cirkulace lymfy i krve v těle. V ideálním případě je dobré vynechat alkohol.
Pohyb: Mějte dostatek pohybu Při zpevnění svalů na zpevněném těle není celulitida tak vidět jako na povislé kůži, i kdyby její rozsah byl stejný.
Vyvážená strava: Vyvážený jídelníček bez hladovění, dopomáhá kromě zlepšení stavu celulitidy taky k prevenci civilizačních onemocnění, jako je metabolický syndrom. Ten se projevuje zvýšeným cholesterolem v krvi, cukrem a vysokým krevním tlakem, který nese mnoho dalších komplikací.
Lymfodrenáž: Lymfodrenážní masáž může být provedena přístrojem nebo ručně, ale hlavně odborníkem. Lymfodrenáž je technika, která pomocí jemných hmatů v místech výskytu lymfatických uzlin dokáže zkvalitnit oběh lymfy. Tekutina se dostane ven a s ní i produkty látkové výměny a metabolismu. Pokud lymfodrenáž bude provedená neodborně, může tělu více uškodit, než pomoci.
Kosmetické přípravky: Pokud pravidelně budete používat různé kosmetické přípravky na celulitidu, můžete si dočasné zlepšit stav celulitidy. Sice se nezbavíte příčiny vzniku pomerančové kůže, ale pomohou k vyhlazení kůže a motivují dále k péči o pokožku. Jestliže budete provádět pravidelně peeling pokožky, který odstraní odumřelé buňky z povrchu a pokožku mírně vyhladí. Poté bude pokožka lépe připravena absorbovat látky z krémů proti celulitidě. K prokrvení kůže vám pomůžou i masážní kartáče, která vám usnadní masírování.
Naprosté vyhlazení pokožky nebo zvrácení průběhu celulitidy není nemožné bez dodržování všech základních již zmíněných rad. Čím je pokročilejší stupeň celulitidy, tím náročnější a delší cesta vede k její zmírnění. Svědomité dodržování a kombinace všech metod pomůže nejen k omezení projevů celulitidy, ale budete se cítit i lehčí a zdravější. Jestliže vás trápí celulitida 1. a 2. stupně obraťte se na odborníky a zdokonalte vzhled kůže pomocí kosmetickým procedurám. Pokud na sobě pozorujete příznaky 3. a 4. stupně celulitidy – směřujte svou léčbu do rukou lékaře.