Článek
Více než třetinu (!) hlasování zmeškali v roce 2023 europoslanci Martina Dlabajová (zvolená za ANO) a Hynek Blaško (zvolený za SPD) – oba chyběli shodně 19 dní z celkového počtu 55 hlasovacích dnů. Naopak nejméně chyběla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Ta nedorazila jenom jednou. Ukázala to nejnovější statistika projektu Europarlament Přehledně.
Rok 2023 byl v tomto volebním období druhý a zároveň poslední kalendářní rok, kdy poslanci hlasovali celý rok prezenčně. To znamená, že hlasovat mohli, pouze když byli přítomni v Parlamentu.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) January 25, 2024
Absence českých europoslanců v hlasovacích dnech na plénu byla v roce 2023 následující. pic.twitter.com/6ocAOePd4X
Gregorová se se svými pirátskými kolegy Marcelem Kolajou a Mikulášem Peksou objevila na druhé, pozitivní straně žebříčku už loni. Také v předchozím roce se trojice pirátských europoslanců hlasování neúčastnila nejméně dnů ze všech českých delegací. Nízkou absenci oba roky vykázal také europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09).
Naopak jeho stranický kolega europoslanec a zároveň pražský náměstek primátora pro kulturu Jiří Pospíšil mezi premianty rozhodně není. Pospíšil v roce 2023 chyběl na více než pětině hlasování (21,8 %). Oproti roku 2022, kdy byl nejčastěji chybějícím právě on, ale dokázal svoje absence stáhnout o téměř 15 %. Víckrát se hlasování účastnili také Stanislav Polčák (STAN), nebo Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Výrazně se polepšil také Ondřej Knotek (ANO).
Více než v roce 2022 naopak chyběli Ivan David (SPD) nebo Jan Zahradil (ODS), který už mandát obhajovat nebude. Nezlepšili se ani europoslanci Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nebo Alexandr Vondra (ODS).
Po zveřejnění statistiky někteří uživatelé sociálních sítí neskrývali své rozhořčení. „V Top 10 českých absentérů v europarlamentu hned 3 koně za ODS. Spolu s Blaškem a SPD velmi silné kádry. Volte ODS! Nic nedělají, nic nezkazí,“ glosoval jeden z uživatelů sítě X Michal K. „Pro někoho práce, pro někoho koryto,“ komentoval Vojtěch H. Jiným ale vysoká neúčast nevadí. „Buďme upřímní, u některých je dobře, když tam nejsou,“ komentovala uživatelka Instagramu Andrea M.
Kolik dní z celkových 55 dnů chyběli čeští europoslanci v roce 2023?
Markéta GREGOROVÁ (Piráti) - 1 den
Michaela ŠOJDROVÁ (KDU-ČSL) - 2 dny
Marcel KOLAJA (Piráti) - 2 dny
Luděk NIEDERMAYER (TOP 09) - 3 dny
Mikuláš PEKSA (Piráti) - 3 dny
Ondřej KOVAŘÍK (ANO) - 3 dny
Ondřej KNOTEK (ANO) - 4 dny
Martin HLAVÁČEK (ANO) - 5 dnů
Dita CHARANZOVÁ (zvol. za ANO, Renew) - 5 dnů
Kateřina KONEČNÁ (KSČM) - 10 dnů
Veronika VRECIONOVÁ (ODS) - 11 dní
Jiří POSPÍŠIL (TOP 09) - 12 dní
Stanislav POLČÁK (STAN) - 12 dní
Alexandr VONDRA (ODS) - 12 dní
Tomáš ZDECHOVSKÝ (KDU-ČSL) - 12 dní
Radka MAXOVÁ (zvol. za ANO, SD) - 15 dní
Jan ZAHRADIL (ODS) - 15 dní
Ivan DAVID (SPD) - 16 dní
Evžen TOŠENOVSKÝ (ODS) - 18 dní
Hynek BLAŠKO (zvol. za SPD, nezařazený) - 19 dní
Martina DLABAJOVÁ (zvol. za ANO, Renew) - 19 dní
zdroj: EP Přehledně
Volby do Evropského parlamentu proběhnou mezi 6. a 9 červnem 2024.