Hlavní obsah
Umění a zábava

Už ani film o Sv. Marii není dle wokeismu ideologicky správný. Moc židů, málo muslimů

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Tomáš Prop/DALL-E 3

Tento týden zveřejnil Netflix trailer na svůj nejnovější film „Mary“. Tento snímek, inspirovaný křesťanskou mytologií a zaměřený na postavu Marie, okamžitě vyvolal překvapivě intenzivní reakce na sociálních sítích.

Článek

Netflix bývá často terčem kritiky za to, že ve své produkci neklade důraz na autenticitu. Předlohy a historické skutečnosti jsou pro něj často méně důležité než poselství inkluze a diverzity. Tentokrát však nebyla kritika zaměřena na tyto aspekty připravovaného filmu.

Příčina kontroverze byla jednodušší: režisér D. J. Caruso se rozhodl obsadit izraelské herce, přičemž hlavní roli Marie ztvárnila židovská herečka Noa Cohen. Ani jeho vysvětlení, že tímto krokem usiloval o autentičtější ztvárnění příběhu, nedokázalo utišit kritické hlasy.

Tentokrát to, co rozlítilo diváky, byl antisemitismus, který se po delším útlumu nyní opět stává až nebezpečně moderním, a to jak u části krajní pravice, tak u woke aktivistů. Kritici filmu vidí v obsazení židovské herečky pokus o propagandu a zlepšení obrazu Izraele, který je zosnován našimi krutými sionistickými overlordy.

Proč hraje Marii židovka

Z pohledu křesťanské mytologie i historie je však nepopiratelné, že Marie byla skutečně židovka. Narodila se a žila v Galileji, která byla v té době součástí židovského světa (Herodovské království - klientský stát Římské republiky).

Evangelium podle Lukáše zaznamenává, že Marie a Josef dodržovali židovské zákony a tradice, například obřízku Ježíše osmého dne po jeho narození (Lukáš 2:21) a jejich návštěvu chrámu v Jeruzalémě, aby přinesli oběť, jak bylo předepsáno v zákoně Páně (Lukáš 2:22-24).

Je tedy zřejmé, že rozhodnutí obsadit židovskou ženu do role Marie není nijak překvapivé; naopak, je bizarní, že by někdo mohl považovat takové rozhodnutí za nepatřičné.

Marii by měla hrát křesťanka

Stejně bizarní jsou názory, že Marii by měla ztvárnit křesťanská žena, ať už z římskokatolické či ortodoxní církve, jen proto, že je považována za křesťanskou světici. Takový pohled ignoruje historický kontext a skutečnou identitu Marie.

Marie se stala významnou postavou křesťanství až po vzniku této víry, ale její život a původ jsou pevně zakořeněny v židovské kultuře a tradicích. Křesťanská tradice ji uctívá jako matku Ježíše Krista, ale je důležité si uvědomit, že v době jejího života křesťanství ještě neexistovalo. Byla součástí židovské komunity a její náboženský a kulturní kontext byl zcela židovský.

Ve filmu nejsou zobrazeni Palestinci

Další nesmyslnou výtkou je, že ve filmu nejsou zobrazeni Palestinci. Toto tvrzení je zavádějící a vychází spíše z moderní ideologie než z historické reality. V době, ve které se film odehrává, žili na území historické Palestiny převážně Židé, což dokládají historické záznamy.

Kritické hlasy, často pocházející z antisemitských hnutí, která někdy vyjadřují podporu různým teroristickým organizacím, ukazují, že pro ně historie není tak důležitá jako ideologie. Pod pojmem „Palestinci“ mají na mysli současné muslimské obyvatele žijící na tomto území.

Pokud by děj filmu pojednával o 7. století, tedy v době muslimské expanze, situace by byla odlišná. Muslimové začali ovládat území dnešního Izraele a Palestiny v 7. století, konkrétně po bitvě u Jarmúku v roce 636 n. l., kdy se region dostal pod kontrolu arabských muslimů. V době kolem narození Ježíše však Arabové žili v různých kmenových uskupeních na Arabském poloostrově a neměli vliv na oblast historické Palestiny.

Foto: Javierfv1212, Public domain, via Wikimedia Commons

Raná muslimská expanze v 7.století

Ideologie nade vše

Je fascinující sledovat, jak se Netflix, který bývá často odsuzován za nedostatek historické přesnosti, nyní ocitá pod palbou kritiky za snahu o autenticitu. Zdá se, že v dnešní době je pro tvůrce filmů obtížné uspokojit diváky, kteří často hodnotí dílo spíše podle jeho souladu s jejich vlastními ideologiemi než podle historické přesnosti.

Komentáře pod příspěvky: Netflix, a dalších uživatelů (např. 1, 2 )

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz