Hlavní obsah
Názory a úvahy

Donald a pěkně blbá nálada

Foto: Tomas Prouza

Trumpova válka proti všem spojencům dál pokračuje. Po Kanadě a Mexiku je prý na řadě celá Evropa. Co by pro nás znamenalo zavedení cel, kterým Trump vyhrožuje?

Článek

Dosavadní předpoklady o mírném zpomalení české ekonomiky kvůli americkým clům o zhruba 0,5 % HDP hrubě podceňují realitu obchodní války a závislost české ekonomiky na fungujícím transatlantickém obchodu.

Ano, Česko napřímo do USA vyváží poměrně málo (ale export dlouhodobě roste), jenže do USA směřuje mnoho evropských výrobků, do nichž české firmy dodávají různé díly. Ve statistikách to není dobře vidět, ale rozpad amerického trhu bude velmi rychle bolet i české firmy.

Přesun výroby a omezení investic

Druhým problémem pro české firmy bude i tlak na přesun výroby z Evropy do USA, a zdaleka nejen u energeticky náročných výrob. To bude znamenat omezování nebo zavírání provozů v Evropě, včetně Česka.

Třetí problém, který Trumpova obchodní válka s Evropou vyvolá, je omezení investic globálních firem do Evropy. Pokud si sečtou politický tlak, obrovskou evropskou byrokracii a vysoké ceny energií, bude to znamenat jediné – nové investice budou směřovat do USA nebo Asie místo Evropy.

Mimochodem, částečně si za to můžeme sami například tím, že se Evropa snaží omezit právo duševního vlastnictví. Proč by třeba farmaceutické firmy měly investovat do výzkumu a vývoje v Evropě, která jim chce zkrátit patentovou ochranu? A proč by tady pak vyráběly, když v USA i v Asii mají lepší podmínky?

Blbá nálada je pro ekonomiku blbá

Je potřeba mít na paměti také to, že obchodní války nikdy nekončí po prvním kole, ale většinou jsou dlouhodobé a v čase se prohlubují. Vedle omezení ekonomického růstu to vede i k růstu inflace a snížení spotřeby, což by pro Česko byla velmi špatná zpráva – náš ekonomický růst táhne spotřeba domácností a jakékoliv snížení velmi rychle přibrzdí celou ekonomiku. Jak ostatně ukazuje i pravidelný SOCR Retail Index, nálada českých spotřebitelů je mírně optimistická, takže jsou ochotni rozpouštět své úspory z doby krize. Ale jakákoliv nejistota bude znamenat, že své nákupy opět omezí, což povede k poklesu české ekonomiky a nižšímu daňovému inkasu.

Pokud bych měl sečíst všechna rizika, bude pokles českého HDP v případě obchodní války Trumpa s Evropou letos přes jedno procento HDP a pokud bude obchodní válka eskalovat, bude příští rok pokles HDP ještě větší. Evropa i Česko se tak mohou rychle dostat do recese a znovu může začít růst inflace.

Rizika by mohla omezit rychlá a důrazná akce Evropské komise, nikoliv v zavádění odvetných opatření, ale ve viditelné a rozsáhlé deregulaci a snížení byrokracie. Jediné, co nás skutečně ekonomicky ochrání před hloupou Trumpovou politikou, je to, že se z Evropy opět stane místo, kde jde dobře podnikat a kde se netopíme v úředních úkonech a zákazech.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz