Článek
Základ postupné sovětizace Československa vznikl již během 2. světové války, kdy Sovětský svaz uznal v roce 1941 Benešovu exilovou vládu. Uznání obsahovalo i Benešovo prezidenství a hranice předmnichovské republiky, o to Beneš velmi usiloval. Francie a Anglie nebyly ochotné toto v takové míře Benešovi přiznat. Navíc od mnichovské zrady neměl Beneš k Anglii a Francii zřejmě již takovou důvěru.
Sověti si koupili Beneše
Tímto si Sověti v podstatě Beneše koupili a od té doby ho šikovně a účelově využívali. Beneš byl jediným středoevropským státníkem, který na mezinárodní scéně za 2. světové války podporoval veřejně sovětské zájmy.
Zásadní zlom se stal v roce 1943, kdy Beneš uzavřel přes odpor spojenců Československo-sovětskou smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci. Původně měl smlouvu po osvobození ratifikovat náš Československý parlament a smlouva měla platit 5 let. Beneš ji ale zřejmě na nátlak sovětů v Moskvě ratifikoval sám a souhlasil se změnou platnosti na 20 let.
Cesta komunistů k moci
Tím byl osud poválečného Československa v podstatně zpečetěn a umetl komunistům cestu k moci. Z dnešního pohledu klíčový okamžik a v podstatě vlastizrada.
Ale jak se říká, po bitvě je každý generál a politická situace za 2. světové války v Evropě opravdu nebyla jednoduchá.
zdroj:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Edvard_Bene%C5%A1
https://cs.wikipedia.org/wiki/Smlouva_o_p%C5%99%C3%A1telstv%C3%AD,_vz%C3%A1jemn%C3%A9_pomoci_a_pov%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A9_spolupr%C3%A1ci_mezi_%C4%8Ceskoslovenskem_a_Svazem_sov%C4%9Btsk%C3%BDch_socialistick%C3%BDch_republik