Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Kontryhel, přírodní antibiotikum, podporuje plodnost, působí protizánětlivě, ulevuje ženám s bolestí

Foto: Richard Hoare, CC-SA 2.0, Wikimedia Commons

Tváří se jako plevel, ale jde o užitečnou bylinku, která zmírňuje menstruační bolesti, podporuje plodnost, upravuje trávení a v neposlední řadě působí také protizánětlivě. Najdeme ji v mnoha zahrádkách, aniž bychom věděli, jaký poklad v ní máme.

Článek

Naše zahrádky skrývají mnohá tajemství, která pro naše předky tajemstvím nebyly. V dobách, kdy řada dnešních léků a doplňků byla teprve v plenkách nebo o nich lidstvo ani netušilo, že by kdy mohly být vyvinuty, se naše babičky musely spolehnout na pomoc z přírody. Jejich znalosti různých bylin byly ohromující. Jak však postupovala medicína a vývoj léků, které mnohdy navazovaly na tyto přírodní zdroje, tak se i povědomí o těchto bylinách začalo mezi lidmi vytrácet. Do toho vzrůstající obliba „sterilních“ trávníků, kde tyto rostliny bývají považovány za nežádoucí plevel. Dnes už tak není jisté, že ve venkovské zahrádce natrefíme na některé z těchto bylinek, ale některé z nich se přesto drží a zůstávají součástí, popř. si najdou své vlastní místo za plůtkem. To je i případ kontryhelu, bylinky, která měla velký význam především pro ženy. I proto se jí přezdívá „dámský plášť“ nebo „bylinka Panny Marie“.

Foto: Carl Axel Magnus Lindman, Public Domain, Wikimedia Commons

Ilustrace kontryhelu obecného

Kontryhel (Alchemilla)

Jak už to tak bývá, nejedná se pouze o jediný druh, ale kontryhele můžeme nalézt druhů hned několik. V Čechách roste přes 20 druhů, celosvětově je to dokonce neuvěřitelných více jak 700 druhů. Rostou v téměř celém mírném a subarktickém pásmu, najdeme je tak na všech kontinentech s výjimkou Austrálie a Antarktidy.

Ve většině případů jde o vytrvalé rostliny, které si jsou mnohdy velmi podobné a jejich rozlišení tak může být těžkým oříškem i pro odborníka, natož pro laika. U nás v České republice jsou nejvýznamnější tři druhy, kontryhel pastvinný (Alchemilla monticola), kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) a kontryhel žlutozelený (Alchemilla xanthochlora), z nichž dva poslední se nejvíce využívají pro své léčivé účinky.

Samotný kontryhel, bez rozlišení druhu, pozná téměř každý. Jde o rostliny vzpřímeného nebo mírně poléhavého typu, drobné květy bývají žlutozelené barvy. Nejtypičtější je však tvar jejich listů, který vypadá jako deštníček, má pilovitý okraj a mladé lístky bývají varhánkovitě složené. Varhánkovitost je potom patrná i na starších listech.

Foto: Plenuska, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Parádu nadělá i svými listy

Pokud byste chtěli kontryhel pěstovat, není na tom nic těžkého. Snese skoro jakoukoliv běžnou půdu, i když radost mu uděláte, pokud bude mírně kyselejší. Náročný není ani na stanoviště s ohledem na sluneční svit. Snese stín (i když nemusí růst tak zdatně), polostín i plné slunce, ale nejvíce bude prosperovat tam, kde ho pohladí sluneční paprsky, ale zároveň ho nebudou v období letních veder vytrvale spalovat.

Když se mu bude dobře dařit, bude vytvářet bohaté porosty, které navíc pomohou udržet vlhkost v půdě a ta nebude tolik vysychat. Naopak, v případě hodně bujných porostů bude potřeba spíše odstraňovat starší odumírající listy, aby se porost trochu provzdušnil a netvořila se pod ním plíseň. To se stává zejména u poléhavějších porostů, kde listy mohou ležet i na zemi. Stejně tak je dobré odstraňovat odkvétající vrcholky, aby se nezačala tvořit ve velkém množství semena. Jednak tím podpoříte prodloužení doby květu, ale také zabráníte tomu, že se vám samovolně vysemení a poroste i tam, kde to úplně nechcete.

Pokud vás neoslovil přirozený druh, v zahradnictvích můžete narazit na vyšlechtěné variety, které jsou bohaté květem, liší se výškou a tvoří atraktivní doplněk v zahradě. Kontryhel vás překvapí i kouzelnými krůpějemi tekutiny, které se objevují v ranních hodinách na jeho listech. Nejde o kapky rosy, ale o tekutinu, kterou sám vylučuje.

Velmi často se využívá do míst, kde se jiným, náročnějším druhům rostlin nedaří. Rozmnožit si můžete kontryhel i sami, buď využijte jeho schopnosti tvorby množství semen, nebo jej namnožte rozdělením mateřského trsu. Kontryhel se množí i rozrůstajícími se oddenky.

Foto: Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Kontryhel žlutozelený

S běžným „plevelem“ mají společnou schopnost odolat nepřízni prostředí a vzpamatovat se i po „drsnějším“ zásahu. Pokud tedy máte během léta pocit, že váš kontryhel začíná být poněkud prořídlý a jeho růst zpomalený, nebojte se ho dokonce posekat. Rostlina tak nebude muset živit celý organismus, ale veškerou energii vloží do tvorby nového a tomu uzpůsobí i růst kořenů, aby nadzemní část zvládla uživit. Na podzim se vám pak odmění bohatým porostem.

A proč jej pěstovat? Kontryhel obecný a kontryhel žlutozelený patří mezi druhy (vyskytující se v ČR) s největším léčivým potenciálem a mohou nám tak pomoci s řadou neduhů.

Naprosto nejzásadnějším přínosem je jeho vliv na ženský cyklus a schopnost zmírnit potíže, které jej mohou provázet. Některé jeho látky jsou totiž podobné ženským hormonům a pomáhají stabilizovat hormonální rovnováhu. To vede následně i ke zmírnění bolestí při menstruaci. Velmi jej oceňovaly i rodičky, kterým pomáhal v zotavení se po porodu a urychloval hojení porodních cest. Obsažený kumarin pomáhá i ve vylučování vody z organismu, a tak předchází zadržování vody a tvorbě otoků.

Byla by však chyba jej spojovat jen se schopností stabilizovat ženský hormonální systém. Z jeho účinků mohou profitovat i muži a pochopitelně i ženy, které s menstruačním cyklem problémy nemají. Má protizánětlivé účinky a odvar z kontryhele se používá i k zevní léčbě povrchových ran, kde urychluje hojení a naopak snižuje svědivost.

Kontryhel dále obsahuje karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a další látky, kterými prospívá našemu organismu. Objeveny byly i antibiotické vlastnosti, které se dále zkoumají, neboť by se mohly využít v boji proti rezistentním bakteriím, na která už nezabírají běžná antibiotika. V hledáčku vědců jsou i jeho potenciální léčivé schopnosti v boji proti neurodegenerativním onemocněním, rakovině (zde příklad jedné ze studií).

Jeho přirozené antibiotické a dezinfekční schopnosti ocení i lidé s trávicími potížemi, které mohou být způsobeny nežádoucími mikroorganismy, lidé s nemocemi horních cest dýchacích, ale i lidé, kteří bojují s akné - očista pokožky odvarem z kontryhele působí protizánětlivě a jako dezinfekce. Přínosný může být i pro lidi s cukrovkou.

Také máte na zahrádce kontryhel?

Článek byl vytvořen na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.thespruce.com/growing-ladys-mantle-alchemilla-mollis-in-the-garden-1402716

https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC9740270/

https://sever.rozhlas.cz/bylinka-na-zenske-stesti-ma-jmeno-kontryhel-pomaha-ale-i-muzum-6838244

https://www.casopis-rozmaryna.cz/kontryhel-lecivy-i-krasny/

https://www.hetkleinstehuis.nl/en/blog/post/benefits-ladys-mantle-tea

https://scotlandgrowsmagazine.com/2023/07/21/the-herbal-healing-of-alchemilla/

https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/ladys-mantle?srsltid=AfmBOop3mS4IXIH7r4I0OkbLbX-gA0G9mjIoF3Qwh3PrmO-oGMLTD-RL

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz