Článek
Jako děti jsme si dokázaly vyhrát s kdečím. Různé rostlinné poklady nebyly výjimkou a významnou roli hrál právě svízel. Díky svým chloupkům, které ho celého pokrývají, se velmi snadno přichytí na oblečení, ve vlasech nebo v srsti našich zvířecích mazlíčků. Po projití louky měl nejeden z nás zamuchlaný svízel v tkaničkách u bot a osvobodit je bylo leckdy dost náročné. Kuličky svízele jsme po sobě házely a každý zásah, při kterém zůstala kulička přichycená na tom druhém, byl výhrou. Dnes už je pro nás svízel spíše otravný plevel, který ničí jiné rostlinky, které jsme si vysadili. Přesto však může být i přínosem.
Svízel (Galium)
Svízel není jenom jediný druh, naopak ho je více jak 400 druhů a dokázal osídlit všechny světadíly. Velmi přizpůsobivá rostlinka, která využívá jiné rostliny k opoře, aby se po nich mohla plazit za sluncem.
U nás v České republice žije necelých 30 druhů svízele, z nichž nejvýznamnější je svízel přítula (Galium aparine) a svízel syřišťový (Galium verum). Právě svízel přítula je tím, s kým si děti mohou vyhrát.
Svízel přítula (Galium aparine)
Jedná se o jednoletku, která může dorůstat až 150 cm. Lodyha je poměrně tenká a křehká, celá pokrytá chloupky a vyrůstají z ní jednoduché kopinaté lístky, které jsou také opatřené chloupky. Svízel přítula dokáže růst samostatně a vzpřímeně, ale často má tendenci poléhat. Pokud jsou v jeho blízkosti jiné rostliny, dokáže se svými chloupky s háčky zachytit a využít tyto rostliny jako oporu ke svému vlastnímu růstu. I to je důvod, proč není mezi zemědělci oblíbený. Dokázal takto porůstat obilí, které kvůli němu lehlo a výnos byl znatelně nižší. Bohužel pro člověka, svízel dokáže odolávat i řadě herbicidů, a tak jeho likvidace nemusí být snadná.
Svízel je celkem nenáročný, vyskytuje se v běžných zahradách, vápencových sutinách, narušených půdách s dostatkem dusíku. Má radši vlhčí půdy než sušší, snese i zamokřené a špatně odvodněné. V narušených oblastech patří mezi první rostliny, které se objeví. To se děje například ve Spojených státech, kde dochází k rozsáhlým požárům a zničení flóry. Nové rostliny vyrůstají ze semen, která dokázala odolat extrémním podmínkám panujícím během požáru, a semena svízele jsou jedna z nich.
Dříve se svízel používal k mnoha účelům, ale v dnešní době už ztratil na významu. Občas jej ještě vyhledávají bylinkářky a lidé, kteří rádi využívají přírodních darů, které jim rostou na zahrádce.
Kdysi dávno, ve starověku, jej prý využívali pastýři k tvorbě „cedníků“, přes která cedili mléko. Později se používal spolu s dalšími rostlinami jako výplň matrací, protože díky svým chloupkům dokázal přidržet jednotlivé stonky u sebe a „matrace“ se tak nerozpadala.
Svízel přítula je jedlá rostlina, za syrova i po tepelné úpravě. Syrovou ji lze použít třeba do jarních salátů, ale kvůli chloupkům není její konzumace příliš příjemná. Jinak se dá využít jako jakákoliv jiná listová zelenina. Zralé plody se dříve používaly jako levná náhražka kávy.
Často se využíval ve formě odvaru k ošetření zevních ran. Odvar se používal k ošetření drobných kožních zranění, nemocí, ale třeba i lehkých popálenin. Vymačkaná dužina se přikládala na místa, kde člověka bodnul nebo kousnul hmyz.
Dřívější léčitelé i dnešní bylinkáři mají rádi svízel pro jeho schopnost zabraňovat zadržování vody v těle. Kromě toho svízel stimuluje správnou funkci lymfatického systému a ledvin, a tak je využívaný jako podpora přirozené tělesné detoxikace. Dále má protizánětlivé účinky.
Svízel syřišťový (Galium verum)
Oproti předchozímu druhu svízele je tento trvalkou. Dorůstá i něco přes metr výšky, lodyha je pevná, vzpřímená, porostlá lodyžními lístky, které jsou podobně kopinatého tvaru jako u svízele přítuly. Květy jsou však žluté a příjemně voňavé.
Svízel syřišťový se od prvně jmenovaného liší v mnoha ohledech. Kromě barvy květů je to i výběr stanoviště, kde se mu daří nejvíce. Na rozdíl od přítuly má radši sušší místa, více vystavená slunci, s trochu kyselejší půdou a méně bohatou na živiny.
Svůj název získal díky tomu, že se dá použít jako syřidlo k tvorbě sýrů. Podobně jako svízel přítula se také využíval k vycpávání matrací a díky kumarinové vůni měl schopnost odpuzovat blechy.
Svízel syřišťový má v lidovém léčitelství o něco důležitější roli než svízel přítula. Obsahuje řadu významných látek jako např. třísloviny, saponiny, glykosidy a řadu minerálů. Usušený se používá k tvorbě čajů, které pomáhají snižovat chuť k jídlu, a tím se hodí jako doplněk při dietách. Čaj má i močopudné účinky.
V rostlině se nacházejí i látky s mírným desinfekčním účinkem, a tak se žvýkání listů, ať už syrových nebo spařených, používalo k dezinfekci ústní dutiny. A podobně jako u předchozího svízele, i tento se používá k tvorbě obkladů na poraněnou kůži, při lehkých popáleninách, kožních zánětech nebo i na bolavé klouby.
Jak už bylo řečeno, svízele v dnešní době ztratily mnoho na významu. Jejich schopnosti už nejsou žádané (vycpávky matrací), dokáží je zastoupit jiné rostliny a ani děti, které dnes tráví v přírodě méně času než dřív, už svízel a jeho schopnost se přichytit, tolik neocení. A tak je především plevelem v našich zahrádkách, který většinou bez milosti likvidujeme. Jen bylinky milující lidé ještě dokáží tyto rostlinky zužitkovat a dostat z nich to nejlepší.
Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:
https://hort.extension.wisc.edu/articles/catchweed-bedstraw-galium-aparine/
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Galium+aparine
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/25-bylina-svizel-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani
https://www.traditionalmedicinals.com/blogs/ppj/cleavers-101
https://pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Galium+verum
https://wildcraftdyeing.com/blog/galium-aparine-common-bedstraw
https://en.wikipedia.org/wiki/Galium_verum