Článek
Čas od času v médiích problikne zpráva o tom, kdo z řad známých osobností, obvykle herců, ale i jiných umělců, bere nízký důchod, který se mnohdy ani zdaleka nepřibližuje tomu průměrnému. Někteří na to doslova naříkají, jiní to konstatují jako fakt. Určitě nejsou jediní, kdo bere nízký důchod, ale vzhledem k tomu, že patří mezi celorepublikově známé osobnosti, je o nich slyšet víc než o Mařence z Horní Dolní. Naposledy jsem dnes narazil na zprávu o baviči Milanu Pitkinovi, který se o svém důchodu rozpovídal (možná ne poprvé, ale zaznamenal jsem až nyní). K čemu nám takové zprávy jsou?
- stále máme ještě nějakou svobodu
Ano, skutečně je tomu tak. I když to může vypadat, že tato svoboda z nás ve stáří dělá chudáky bez dostatku peněz, není tomu tak. Zatímco zaměstnanci mají jasně dáno, kolik budou dělat jejich odvody na pojištění, podnikající osoby, mezi které umělci také patří, si mohou o výši odvodů rozhodovat do velké míry samy.
Možnost rozhodovat se svobodně však s sebou přináší také velkou zodpovědnost a disciplínu. Pokud člověk není finančně příliš gramotný nebo je prostě jen lehkovážný a chce si užívat s tím, že později prostě nějak bude, pak mu může taková svoboda přinést více škody než užitku. Ale pořád je to jeho vlastní volba.
Podnikající osoby totiž mohou odvádět jen minimální zálohy, takže jim z jejich příjmu zbyde více na aktuální potřeby. Tyto peníze mohou rozfofrovat v běžném životě, nebo je mohou zkusit investovat tak, aby z nich na konci měli mnohem větší užitek, než kdyby je svěřily státu a pak dostaly předem jasně danou výši důchodu. Pokud bude člověk schopný a bude mít i trochu štěstí, které je také nezbytné, neboť i dobrý podnikatelský nápad může skončit nezdarem, může se mít na sklonku svého života mnohem lépe, než kdyby celý život pracoval jako zaměstnanec a odváděl vyšší pojistné.
Pokud tedy někteří brečí, že mají nízké důchody, pak se jedná o následek jejich vlastního chování a rozhodování. Nikdo jim nebránil odvádět víc nebo se zabezpečit nějak jinak. Jediná věc, která do této svobody vnáší významný rozdíl, je fakt, že někteří dnešní penzisté měli za minulého režimu, kdy byli ekonomicky nejzdatnější, značně omezené možnosti, pokud se nechtěli bratříčkovat s režimem. Pokud patřili mezi ty, které komunisti utlačovali a neumožňovali jim pracovat tak, jak by chtěli a mohli, měl by na to být brán zřetel. Zvláště pokud jsou už ve vyšším věku a do důchodového věku se dostali před sametovou revolucí nebo nedlouho po ní a neměli tak možnost dohnat alespoň něco málo v nové době. Ti, kdo měli možnost pracovat ještě řadu let v nové éře, ti si mohli už trochu polepšit.
Jak přiznal v jedné z posledních zpráv, které o tomto tématu proběhly médii, Milan Pitkin, jeho důchod je nízký právě z důvodu nízkých odvodů. Jako jeden z mála si tak nestěžuje na nespravedlivý stát, ale chápe, že se jedná o následek jeho vlastního rozhodnutí, které bude muset kompenzovat pracovní aktivitou i ve věku, kdy by si už mohl užívat důchodového klidu. Herečka Veronika Žilková byla z výše vyměřeného důchodu mnohem zoufalejší, ale i za jejím důchodem stojí bohužel její rozhodování v průběhu ekonomicky aktivního života. Plakat ve chvíli, kdy stojím před úřadem a koukám na vyměřenou částku, to už je prostě pozdě. Podobně na tom je i herečka Miroslava Obermaierová, která se kvůli nízkému důchodu prý musela i přestěhovat na chalupu a že by z důchodu své životní náklady nepokryla. Naštěstí může podobně jako jiní stále pracovat a svému rozpočtu tak přilepšit. Spoléhat se však na to, že člověk bude dostatečně fit, aby si mohl přivydělávat i v důchodovém věku, je ošemetné.
- tyto zprávy mohou pomoci zvýšit povědomí o tom, z čeho se důchod vypočítává
I když by se zdálo logické, že každý má povědomí o tom, z čeho se mu bude vypočítávat důchod, opak je pravdou. Řada lidí netuší, jaké jsou podmínky pro přiznání důchodu a z čeho se pak konečná částka vypočítává. A někteří by se o to ani nikdy nezajímali, ale když zahlédnou článek třeba o svém oblíbeném herci, který komentuje svůj důchod, může to napomoci tomu, že se o tom konečně také něco dozví. Takže i když ne každý je zvědavý na stesky a pláč někoho, kdo se svobodně rozhodnul odvádět málo, pro mnoho lidí to může být prospěšná informace.
Jednou z podmínek je i minimální doba důchodového pojištění, která nyní činí 35 let včetně náhradních období, která se do doby důchodového pojištění počítají, popř. 30 let bez těchto období. Člověk by si měl udržovat v pořádku i dokumenty, které dokladují jeho odvody na pojištění a neměl by se spoléhat na to, že v tom bude mít pořádek úřad, který je také do jisté míry závislý na tom, co člověk přizná, nebo nepřizná.
Velmi častým omylem, který navíc zmiňují právě i někteří umělci stěžující si na výši důchodu, je myšlenka, že se počítá z daní, které odvádíme z příjmu. Jenže daně z příjmu nemají se sociálním, potažmo důchodovým pojištěním, nic společného. Daně mohu mít vysoké, ale pokud na sociální pojištění budu odvádět jenom zákonné minimum, pak je úplně jedno, jak velké daně odvádím - vliv mají jen odvody na dané pojištění.
Podobný omyl je i přesvědčení, že z jakékoliv práce, kterou vykonávám, odvádím současně i nějaké zálohy na pojištění. Příkladem mohou být práce na DPP či DPČ, při kterých pokud nepřesáhne člověk zákonem stanovenou hranici (stanovena pro každou dohodu jinak), pojištění neodvádí. Pravidla pro tzv. dohodáře se ale zpřísnila a dohody se nově oznamují ČSSZ, neboť se nyní počítají i souběhy několika dohod u různých zaměstnavatelů.
Podobně se pojištění neodvádí třeba z vedlejší samostatně výdělečné činnosti, která také nepřesáhne za rozhodné období stanovenou hranici. Logicky se neodvádí ani z peněz, které vám dá zaměstnavatel tzv. na ruku, tedy na černo. A případů je více.
- odstrašující příklad
I když umělci většinou netrpí hmotnou nouzí, neboť mají možnost setrvat v práci a dále si přivydělávat, jejich příklady mohou řadě lidí otevřít oči a varovat je před tím, co by je mohlo čekat, pokud půjdou v podobných šlépějích. Když budou někteří číst, jak nízké důchody mohou mít, může je to přimět k zamyšlení nad tím, jak se takové situaci vyhnout. Mohou si zvolit konzervativnější možnost - začít odvádět více ze svých současných výdělků, nebo dynamičtější možnost - začít investovat. Pokud však člověk nemá dost znalostí nebo zkušeností, měl by si minimálně v začátcích nechat poradit od odborníků, jaké způsoby investování by pro něj byly nejvhodnější. Případů, kdy i snaha o investování nebo o další způsob podnikání, který by přinesl nový příjem, ale skončil naprostým nezdarem, už bylo také mnoho a řada lidí jen splakala nad výdělkem. Z jejich negativních zkušeností se však člověk může poučit, a i proto je medializace takových příběhů prospěšná.
Nejde jenom o herce a další umělce…
Ačkoliv jsou tzv. první na ráně, protože patří mezi veřejně známé osobnosti, výše zmíněné problémy s nízkými důchody se pochopitelně netýkají jenom umělců, natož jenom herců. Tento problém se může týkat naprosto kohokoliv a je potřeba, aby se o této problematice veřejně stále mluvilo, neboť ne každý je bohužel schopný si následky svého rozhodování domyslet až do úplného konce a někteří lidé prostě netuší, co a jak v tomto směru funguje a jak se to počítá. Určitou míru odpovědnosti za to však nese i vzdělávací systém, který velmi dlouhou dobu nereflektoval potřebu zvyšovat v lidech už od školáckého věku povědomí o finanční gramotnosti a s tím spojených záležitostech. Aby i děti, jejichž rodiče nejsou v tomhle ohledu zdatní, získaly dostatek potřebných informací, na jejichž základě si pak s postupujícím věkem budou schopné samostatně dohledávat potřebné a aktuální informace.
K zamyšlení je však také skutečnost, zda je potřeba, aby sociální pojištění odváděli ze své činnosti i lidé, kteří již v penzi jsou. Pro řadu lidí, zejména umělců, ale i pedagogů a jiných pracovníků, kteří často zůstávají ekonomicky aktivní i v důchodovém věku, by to bylo rozhodně přínosné.
Jedno je totiž jisté. Situace s důchody se rozhodně nebude zlepšovat a lidé se musí co nejvíce zabezpečit sami. A případný důchod od státu pak brát jako bonus navíc nebo základní jistotu, která jim však ale sama o sobě nebude moci pokrýt veškeré životní náklady.
Anketa
Článek byl sepsán na základě názoru autora a informací z následujících zdrojů:
https://zeny.iprima.cz/bavic-milan-pitkin-o-vysi-sve-penze-456157
https://ceskeduchody.cz/zpravy/jiri-labus-o-duchodu-vzhledem-k-danim-to-neni-dostatecne-ale-myslel-jsem-na-zadni-kolecka
https://ceskeduchody.cz/navody/cssz-prace-zivotni-situace-ktere-se-nepocitaji-do-duchodu
https://cnn.iprima.cz/domaci/herecka-jana-paulova-ma-penzi-nizkou-nula-od-nuly-pojde-rika-kolik-od-statu-pobira-454514
https://www.businessinfo.cz/clanky/zmeny-v-zakoniku-prace-oslabuji-zajem-o-brigadniky-jake-dane-a-kdy-dohodari-plati/
https://cnn.iprima.cz/show-time/duchody-ceskych-celebrit-kdyz-zilkove-sdelili-jaka-bude-jeji-penze-rozbrecela-se-111716