Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Oblíbená rostlina čarodějnic a travičů - rulík zlomocný. Smrtelně jedovatý, ale přitom i užitečný

Foto: Tubifex, Public Domain, Wikimedia Commons

Smrtelně jedovatý rulík je rostlina s temnou minulostí. Dodnes před ním varujeme děti, aby si jeho plody nepletly s borůvkami.

Článek

Je to jedna z nejznámějších jedovatých rostlin a kvůli podobnosti plodů s borůvkami před ním varujeme už malé děti. Ostatně i jeho název - rulík zlomocný - dává jasně najevo, že s touto rostlinou není radno si zahrávat. Jenže jak už to bývá, nic není jenom černé, nebo bílé. A ani v případě této rostliny nemůžeme mluvit pouze o negativních vlastnostech. Naopak, svůj význam má i v lékařství. To, co rozhoduje o tom, zda nám uškodí, nebo pomůže, je pouze a jenom množství účinné látky.

Foto: GT1976, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Keřovitý vzrůst rulíku zlomocného

Rulík zlomocný (Atropa belladonna)

Rulík je vytrvalá bylina keřovitého vzhledu, která patří do čeledi lilkovitých, podobně jako třeba rajče, paprika nebo brambor. Jeho původním domovem je střední a jižní Evropa, jihozápadní Asie a severní část Afriky. Postupem času se však s pomocí člověka rozšířil v Evropě i severně a introdukován byl i do Ameriky, Austrálie a na Nový Zéland.

Nachází se v oblastech s vlhkou a humózní půdou vápenitého charakteru, obvykle na stinných nebo alespoň polostinných místech. U nás v Čechách ho můžeme nalézt v podhorských nebo nižších horských oblastech, kde roste na krajích luk nebo cest.

Listy jsou dlouhé až 18 cm, oválné, barva středně zelená. Když kvete, může mírně vonět. Květy jsou zvonkovité, u báze žlutozelené, jinak světle fialové. Plodem jsou potom bobule, které jsou zprvu zelené, postupně tmavnou, až jsou leskle černé. Malé děti si je mohou splést s borůvkami, i když velikostí (až 1,5 cm) odpovídají spíše tmavým třešním. Zatímco jedovaté rostliny nebo jejich jedovaté části bývají třeba hořké, u rulíku je to opačně, bobule jsou sladké. V případě ochutnání tak mohou děti lákat k dalšímu konzumu, a tím silnější otravě.

Foto: Flobbadob, CC_SA 4.0, Wikimedia Commons

Květ rulíku

Rostlina je jedovatá celá, přičemž jednotlivé části obsahují různé množství jedu. Jeho obsah se také liší podle vývojového období rostliny. Když je rostlina v rozpuku a kvete, je vysoký obsah toxinu v listech. Naopak na podzim, když se vše stahuje do kořenů, tak jsou právě kořeny nejtoxičtější. Velké množství jedu je právě také v bobulích. Pro děti stačí k dosažení smrtelné dávky i pouhých 3-5 bobulí. Jedovatý pak bývá i med, který vytvoří medonosný hmyz, pokud opyluje rulík.

Účinnými látkami v rulíku jsou alkaloidy atropin, skopolamin a hyosciamin. Při otravě dochází k bolestem hlavy, návaly horka, pocení, sucho v ústech. Otrávený člověk má rozšířené zornice, může být fotosenzitivní, vidět rozmazaně. Srdeční frekvence je nepravidelná, člověk může být zmatený, trpět halucinacemi, křečemi, zácpou nebo zadržováním moči. Toxiny ovlivňují i psychický stav člověka. Podle množství pozřeného jedu pak může dojít i ke smrti, zejména pokud nebude včas vyhledána odborná pomoc. Alkaloidy totiž působí na parasympatický nervový systém, který řídí činnosti, jež člověk nedokáže ovládat vůlí. Může tak dojít k paralýze dýchání a problémům se srdeční frekvencí.

Rulík je toxický i pro řadu domácích zvířat, ale podle mnoha zdrojů není nebezpečný pro dobytek nebo králíky.

V historii byl rulík používán šamany a bylinkářkami, které byly často označovány za čarodějnice. Věřilo se, že rulík používají do speciální směsi, která jim pak umožňuje létat. Často se používal pro navození zvláštních stavů mysli, vyvolání halucinací a představ. Problémem však byla skutečnost, že jeho projevy nebyly příliš předvídatelné.

Foto: Franz Eugen Köhler, Köhler's Medizinal-Pflanzen, Public Domain, Wikimedia Commons

Ilustrace rulíku

Jeho toxicity si byli vědomi i traviči, kteří ho používali k vraždám. Říká se, že řada římských císařů, ale i dalších vládců nebo důležitých lidí zemřela právě na otravu atropinem. Rulík se také využíval, a možná se někde využívá i dnes, jako rekreační droga, která navozuje halucinogenní stavy.

V neposlední řadě se prý používal i do očních kapek, aby si ženy rozšířily zorničky, což bylo považováno za znak krásy. Bohužel však měl kromě rozšíření zorniček i negativní vliv na zrak a při dlouhodobém užívání mohl vést ke slepotě.

I dnes se používá do očních kapek, když je potřeba rozšířit zorničky při vyšetření. Obsah účinné látky je ale přesný, aby došlo pouze k žádoucímu rozšíření a nikoliv dalším nežádoucím jevům. Alkaloidy, které rulík obsahuje, se tak využívají ve farmacii k různým účelům, i když v řadě případů už mají lékaři i jiné látky, které poskytnou potřebný účinek, ale bez vedlejších negativ.

Rulík je tak jednou z rostlin, která nám ukazuje, že nic není černobílé, i když jeho historie je poněkud temná. Krásná keřovitá rostlina, která může být užitečná, stejně tak jako smrtící. Obdivovat bychom ji však měli jen zpovzdálí.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.fs.usda.gov/wildflowers/ethnobotany/Mind_and_Spirit/belladonna.shtml

https://www.woodlandtrust.org.uk/trees-woods-and-wildlife/plants/wild-flowers/deadly-nightshade/

https://www.healthline.com/health/belladonna-dark-past#safety-and-risks

https://herbaria.plants.ox.ac.uk/bol/plants400/Profiles/AB/Atropa

https://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder/PlantFinderDetails.aspx?taxonid=287159

https://www.gbif.org/species/144096243

https://en.wikipedia.org/wiki/Atropa_bella-donna

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz