Článek
Poslanecká sněmovna obdržela v nedávných dnech žádost od Policie, konkrétně od odboru extremismu a terorismu, o vydání Tomia Okamury k trestnímu stíhání. Tomu čelí kvůli své kampani, v níž nechal natisknout plakáty, na nichž je zobrazen muž tmavé pleti, který drží zakrvácený nůž a fotografie je doplněna textem „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší chirurgové z dovozu. Stop migračnímu paktu EU.“
Začátky byly slibné, ale nakonec byl jeden extrém doplněn druhým
Když Okamura v politice začínal, sám jsem ho se zájmem sledoval a byl jsem vcelku rád, že se v politice objevil někdo, kdo není přehnaně hyperkorektní, nebojí se mluvit k věci a nenašlapuje kolem horkých témat, jen aby „neztratil kytičku“. Vnímal jsem ho jako někoho, kdo snad trochu pomůže nastolit rovnováhu tam, kde začíná být přílišná převaha těch, kteří se bojí nazývat věci pravými jmény, hlídají si své politické body, jsou hyperkorektní a v obavách, aby snad náhodou nebyli obviněni z rasismu, dělají, že nic nevidí a už vůbec to neřeší. To, co mi přišlo jako příjemný svěží vánek v zatuchlém prostředí, se však změnilo v silný zápach. Extrémní postoj jedné strany nebyl zmírněn, jak jsem doufal, ale přibyl mu protipól, druhý extrém.
Možná byl takový od začátku a jen jsem to neviděl. Možná zradikalizoval v průběhu let. Těžko říct. Faktem však je, že v posledních měsících, možná posledních pár letech, útočí Tomio Okamura na nejnižší pudy lidí, kteří jsou neustále něčím strašeni, věří hoaxům, dezinformacím všeho druhu, mají pocit, že jsou izolováni ve skupině stejně smýšlejících a musejí bojovat proti většině, která je podle nich slepá, hloupá nebo ještě hůř, skutečně chtějí, aby naši zemi zaplavili migranti z Afriky, kteří tu budou vraždit a loupit. Kdyby jim Tomio řekl, že ostatní politiky ovládají mimozemšťani, kteří chtějí tímto způsobem zničit planetu, uvěřili by tomu nejspíš také.
Bylo by příliš jednoduché se těmto lidem zasmát jako někomu, kdo je příliš hloupý a věří nesmyslům nebo extrémnímu zobecňování. Tito lidé jsou vesměs ovládáni silným strachem, který si můžou, nebo nemusí uvědomovat. A strach je velmi silná emoce, která dokáže s člověkem zamávat. Vzniká tak masa lidí, která je tímto strachem vedena a současně se cítí ve společnosti podobně smýšlejících bezpečněji. A co dokáže zfanatizovaný, strachem ovládaný dav, to jsme mohli vidět v lidské historii už mnohokrát.
Ovšem zpátky k tématu. Tomio Okamura je dnes mnohem radikálnější, než býval dříve. Zásluhu však na tom nemá jenom on sám, ale i všichni političtí představitelé, nejen v naší zemi, ale i v celé Evropě. Svým jednáním mu totiž poskytují živnou půdu, díky které sílí a získává své další přívržence. Jejich strach či neochota řešit problémy, které s sebou nese příliv migrantů z jiných zemí, jiné kultury či jiného vyznání, vedou k tomu, že v lidech roste strach, odpor a touha po změně tohoto trendu. A to jim nabízí Okamura a jemu podobní. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se nejednalo o opačný extrém.
Nulová sebereflexe
Tomio se obhajuje, že šlo o nadsázku a satiru. Budiž, člověk by mohl říct, že sice krajně nevhodnou (či nechutnou) nebo prostě, že jenom přestřelil. Ale když si uvědomíme, jak podrážděně reagoval na článek v časopise Reflex, kde byl na titulní stránce zobrazen s nosem klauna a přezdívkou Pitomio, přičemž se neváhal mnoho let kvůli takové věci soudit, pak mi jeho obhajoba o nadsázce a satiře přijde dost úsměvná. Nyní vykřikuje, že ho chtějí vládní strany zdiskreditovat a zbavit se politického konkurenta, sám se však neváhal kvůli mnohem menšímu problému soudit.
Podezírat vládní strany z úmyslné snahy Okamuru vyřadit z politického boje však není úplně na místě. Ani odborníci se nyní nedokážou shodnout na tom, jestli tato aféra Okamurovi politické body vezme, nebo naopak přidá. Dá se předpokládat, že u jeho současných voličů dojde k utužení vzájemného vztahu a zvýšení volební aktivity. Ale jak tomu bude u lidí nerozhodnutých nebo dosud volících jiné strany, to je těžké nyní říct. V médiích se mu však dostává velké pozornosti, a tak šance, že osloví ještě někoho nového, je poměrně vysoká.
Sám Okamura se s trochou nadsázky považuje za mučedníka a neváhal se připodobnit k Janu Husovi, kdy církev žádala, aby odvolal své učení a on odmítnul. Ve svém příspěvku dal místo zástupců církve představitele vládních stran a sebe místo Jana Husa. Zatímco Jan Hus kritizoval církev, která hromadila majetek a obchodovala s odpustky, což bylo v naprostém rozporu s tím, co by měla činit podle kázání Ježíše, Tomio Okamura je obviňován z podporování rasismu a extremismu. Poněkud rozdílné, nemyslíte, pane Okamuro?
NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU! Vládní koalice se bojí pohledu do zrcadla. Myslí si, že nepotřebuje...
Posted by Tomio Okamura - SPD on Thursday, January 9, 2025
Kampaň SPD byla morální dno, míchala jablka s hruškama a strana nenabízí rozumná řešení
Plakát se zakrváceným Afričanem však nebyl jediný, který u mnohých vedl k nadzvednutí obočí. Byl sice nejvíce do očí bijícím a extrémním, ale ani další plakáty kampaně SPD nezůstávaly pozadu. Dotýkaly se různých aktuálních témat, jako například drahých energií, války na Ukrajině, Green Dealu či drahých potravin. U každého tématu byl dovětek, že to SPD vyřeší. Sníží DPH. Sníží ceny energií. Zavládne díky nim mír apod. Pro mnoho lidí možná dostatečné tvrzení, které však ve skutečnosti nevyřeší vůbec nic. Jednak tato řešení nejsou tak snadná, jak může z tvrzení SPD vyznívat, jednak i v případě, že by SPD měla zcela volnou ruku a mohla činit dle svého uvážení, vedla by její rozhodnutí pouze k tomu, že bychom se stali podobně izolovanou zemí jako Severní Korea.
Říká se, že přežije jenom ten nejsilnější. Mnoho z nás si pod slovem nejsilnější představí organismus, který je fyzicky silný a schopný přemoci ostatní. Faktem ovšem je, že síla v tomto případě neznačí fyzickou dispozici, nýbrž přizpůsobivost. Schopnost adaptace. Dinosauři byli přece fyzicky silní, ale vyhynuli, protože se nedokázali přizpůsobit. Pokud bychom se vydali směrem, kterým by se SPD v čele s Okamurou a jemu podobným chtěla vydat (stejně jako tomu je nyní v USA, kde Donald Trump razí podobnou představu o směrování země), izolujeme se od okolního světa, zakonzervujeme se a budeme se snažit být plně soběstační, což ale NENÍ reálné. Alespoň ne v případě, že bychom si chtěli zachovat stávající úroveň. Okamura nabízí nereálnou bublinu, ve které bychom měli být v bezpečí. Přitom bychom vlastně ustrnuli na místě a jednoho dne bychom nejspíš vyhynuli.
Rasismus - dvě strany jedné mince
Zatímco Okamurův plakát je bezpochyby rasistický, resp. založený na předsudcích, jeho jádro staví na reálných problémech. Naší země se to sice až tolik netýká, protože nejsme obvykle cílovou zemí migrantů, ale týká se to jiných evropských zemích, se kterými jsme propojeni, minimálně v rámci EU.
Tak jako v každé společnosti, i mezi migranty se najdou lidé hloupí i chytří, pracovití i líní, dobří i zlí, pacifisti i extrémisti. Smutným faktem je, že špatní lidé jsou vždy výraznější než ostatní, i kdyby jich byla menšina. Migranti ze zemí mimo Evropu navíc často přinášejí i zvyky a chování z odlišné kultury. Jsou mezi nimi chudí a frustrovaní lidé. Lidé, kteří vinu za všechno špatné dávají bohatším zemím, zejména evropským, popř. USA. Lidé, kteří se chtějí mstít, nebo v cílové destinaci vytvořit stejné prostředí, z jakého přišli. A pak jsou lidé, kteří tu chtějí najít domov, bezpečí a žít v míru po boku ostatních. Ti jsou obvykle neviditelní, nikoho nezajímají, nevyčnívají z davu, žijí většinou tak, jak bychom si asi představovali - stali se jedněmi z nás.
Problémem jsou ti, kteří nedodržují naše zákony a pravidla naší společnosti. Zasévají ve společnosti strach a nenávist. A daří se jim to. Ne proto, že by byli tak schopní, ale proto, že my, v čele s našimi politickými představiteli, se bojíme proti jejich jednání zakročit, abychom nebyli obviňováni z rasismu. Jsme jako bezzubá stařena, která se jen bezmocně dívá, jak její tělo požírá smrtelná choroba. Snažíme se nepůsobit rasisticky tím, že se vyhýbáme konfrontaci a radši ustupujeme. Tím však dáváme nepřizpůsobivým lidem jiné národnosti, vyznání, barvy pleti apod. větší prostor pro jejich konání, než bychom dali, kdyby se jednalo o někoho z nás. I to je však rasistické, jenom opačně.
Čím déle se budou politici bát začít řešit tyto problémy, které s migrací souvisí, tím více se budou formovat extrémistické skupiny, které se tento trend budou snažit zvrátit. A pak tu budeme mít dva agresivní extrémy, které zničí celou společnost.
Jak vnímáte tuto problematiku vy? Myslíte si, že by Okamura měl čelit následkům své nepřiměřené kampaně?
Zdroje:
vlastní názor autora
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-policie-zada-snemovnu-o-vydani-tomia-okamury-k-trestnimu-stihani-267540
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/pomuze-okamurovi-policie-trestni-stihani-ukaze-zda-uz-je-sef-spd-za-zenitem-nebo_2501081833_jgr
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-okamuru-by-mohl-hajit-rajchl-sef-spd-ale-soud-nechce-pripodobnil-se-k-husovi-40504069
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/policie-zadost-o-vydani-okamury-spd-kampan-chirurgove-z-dovozu.A250107_105153_domaci_vank
https://www.reflex.cz/clanek/komentare/128466/okamura-ma-ze-stihani-kvuli-rasisticke-kampani-spd-radost-bude-se-smat-i-po-volbach.html