Hlavní obsah
Umění a zábava

Pelíšky jsou klasika s nesmrtelnými hláškami. Co provázelo natáčení a co dnes dělají dětští herci?

Foto: Racool_studio, Freepik

Dají se nerozbitné skleničky rozbít?

Trochu hořká komedie Pelíšky se stala vánoční klasikou a hlášky zlidověly. Věděli jste ale, že se původně měly jmenovat jinak, nebo že trvalo pět let, než se sehnaly finance potřebné na natáčení?

Článek

Kdo by neznal Pelíšky? Film, na který se rádi podívají lidé téměř všech věkových kategorií, je hořkou komedií o několika rodinách v době těsně před obsazením Československa Rudou armádou. Někteří z nás jej znají natolik dobře, že by mohli dabovat celé herecké obsazení. Hlášky, které ve filmu zaznějí, mnohdy natolik zlidověly, že si už žijí svým vlastním životem. Pro někoho Vánoce bez Pelíšků už nejsou Vánoce. Máte je také rádi? A věděli jste, že… ?

  • Film byl na motivy knihy Petra Šabacha Ho*no hoří?

Přesně tak. Inspirací byla tvorba Petra Šabacha a film, který měl být původně televizní inscenací, se měl jmenovat stejně. Petr Šabach vycházel v knize ze svých vlastních zkušeností a malý Péťa byla projekce jeho samého, když byl sám dítětem. Své vzpomínky přidal i scénárista Petr Jarchovský.

  • Osmkrát přepisovaný a jednou ztracený scénář

Sepsat kvalitní scénář není nikdy jednoduché. Scénář pro Pelíšky se přepisoval celkem osmkrát, a to docházelo i k významným změnám. Například se neměly odehrávat v době před obsazením Československa. A když byl finálně sepsaný a režisér Hřebejk jej „obohatil“ režisérskými poznámkami, hned druhý den natáčení se ztratil. Později ho však naštěstí našli mezi rekvizitami. Nebýt toho, kdoví, co by z Pelíšků bylo…

  • Nešlo o levný film

Někdy i kvalitní film lze natočit s nízkými náklady, ale obvykle je potřeba mít dostatečný kapitál. Nejinak tomu bylo i u Pelíšků, na které se sháněly peníze celých pět let. Stály kolem 20 milionů korun, ale vydělaly víc jak třikrát tolik.

  • Skutečná místa

Pro ty, kteří rádi vyhledávají a navštěvují filmová místa, je to dobrá zpráva. Dům, ve kterém bydlely filmové rodinky Šebkových a Krausových, lze nalézt v pražských Košířích. Domov mládeže je ve skutečnosti sídlem Centra plastické chirurgie Perfect Clinic.

  • Nesmrtelné hlášky jsou většinou dílem improvizačních schopností hereckých hvězd

I když byl scénář skvělý, to pravé „koření“ mu dodali herečky a herci, kteří improvizovali a vnesli do děje svůj osobitý humor. A nešlo jen o hlášky. Improvizací byl vyhlášený i Jaroslav Dušek, který přišel nejen „s nabídkou kvalitního sexu“, ale i s erotickou předehrou za pomoci těžítka.

  • Jiří Kodet neměl ve filmu vůbec hrát

Taky si to bez něj nedovedete představit? I když působí jako tvrdý pán domácnosti, občas dá najevo své city. Jeho zvolání z okna „Proletáři všech zemí…“ je stejně nesmrtelné jako jiné hlášky, i když není z jeho hlavy (původním autorem je Josef Hlinomaz). Původně však ve filmu neměl být a režisér Hřebejk vzpomínal, jak bylo natáčení s ním těžké, protože si nepamatoval text a scény se musely opakovat několikrát. Naštěstí ho Hřebejkův kolega Krejčík přesvědčil, ať je trpělivý, protože nikdo tu roli nedokáže zahrát tak, jako právě Jiří Kodet. A nelze než souhlasit. I proto pak získal Českého lva za nejlepší hlavní herecký mužský výkon.

  • Jiří Kodet podruhé - Duška praštil holí s takovou chutí, že měl modřinu

Když Jiří Kodet coby pan Kraus kráčí po chodbě školy a Dušek se ho zeptá s oslovením „soudruhu“, praští ho Kodet holí, až se mu podlomí nohy. Jiří Kodet si tuto scénu prý natolik užil, že rána holí způsobila Duškovi modřinu.

  • Zahrát si tam neměla ani Emília Vášáryová

Je to tak. Role paní Krausové byla prý původně nabídnuta Ivě Janžurové. Ta však trvala na tom, že maminka, kterou měla ztvárnit, nakonec nezemře. Ke změně však nebyl scénárista ochotný, a tak roli dostala právě Emília. Její postava má sice smutný konec, ale zahraná byla skvěle a umožnila následný vývoj postavy pana Krause.

  • Jaroslav Dušek musel dostat příčesek - tolikrát mu chytly vlasy, že už nemělo co chytit

Nebyla to jednoduchá scéna, když stál Jaroslav Dušek před plynovou karmou. I proto se musela opakovat na několikrát, a tak zanedlouho nebylo nic, co by mohlo chytnout. Dušek tak dostal malý příčesek.

  • Simona Stašová naopak žádný příčesek nepotřebovala - drdol je pravý

Ikonický drdol Simony Stašové alias paní Šebkové je skutečně pravý. Mnoho žen jí tak krásné a bohaté vlasy závidělo. Vtípek Bolka Polívky, který jí dal do drdolu zapálenou prskavku, nebyl ve scénáři - opět šlo o improvizaci, tentokrát z hlavy Bolka Polívky.

  • Svíčka a lak na vlasy

Nezapomenutelná je i scéna, v níž pan Šebek vypije hořícího panáka a „vyplivne“ ohnivý plamen. I když to vypadá jednoduše, scéna byla těžká a nebezpečná. Musela se tak několikrát opakovat a nakonec pomohl asistent režie. Ten stál nenápadně za Šebkem, kterého ztvárnil Miroslav Donutil, držel hořící svíčku a následně stříknul lakem na vlasy, což způsobilo potřebný efekt.

  • Talentovaní dětští herci

Ve filmu září nejlepší herecká esa tehdejší doby. Ale nezaostávají za nimi ani dětští herci. Kristýna Nováková, která hrála Jindřišku, u filmu zůstala a i dnes hraje.

Podobně se herectví zalíbilo i Michaelu Beranovi, který si ve filmu zahrál Michala. Herecká kariéra mu ale nevyšla tak, jak by si představoval a i když občas vezme nějakou menší roli, realizuje se jako televizní produkční.

Sylvie Koblížková alias Uzlinka se jeden čas těžce vyrovnávala s popularitou, jakou jí její role vynesla. Čas ale všechno spravil, a i když pracuje jako manažerka, občas nějakou menší roli zase vezme.

Ondřej Brousek, který si zahrál Eliena, jehož rodiče jsou v zahraničí, dal před filmem přednost hudbě. Stejně jako ostatní dětští herci však občas využije situaci a objeví se v nějaké malé roli.

A pamatujete malého Péťu? Toho ztvárnil slovenský herec Marek Morvai-Javorský. Ten dal herectví vale a stal se z něj fotograf.

Pelíšky mají takový úspěch, protože se zde sešlo všechno, co by dobrý film měl mít. Skvělý scénář vyšperkovaný improvizacemi nejlepších herců, kteří filmu dali i kus sebe samých. Dobrý a klidný režisér, který spoluvytvářel pozitivní a přátelskou atmosféru během natáčení. Témata a situace, které jsou nadčasové. Vtip a humor, které střídá občasný smutek nebo zklamání, protože život není ani růžový, ani temný. Pelíšky můžete vidět každý rok pořád dokola a stejně se neomrzí. Máte to také tak?

Anketa

Máte rádi film Pelíšky?
Ano, můžu je vidět pořád dokola.
83,5 %
Ano, ale už jsem je viděl hodněkrát a už nemusím.
12,1 %
Ne, jednou jsem je viděl a stačilo mi to.
4,4 %
Ne a ani jsem je neviděl.
0 %
Mám jiný názor - napište do diskuse.
0 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 91 čtenářů.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://www.marianne.cz/zabava/pelisky-jak-jste-je-nevideli

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1003204835-pelisky/29835717275/10110-zajimavosti-z-nataceni/

https://nasregion.cz/20-zajimavosti-o-filmu-pelisky-scenar-se-ztratil-druhy-den-nejlepsi-hlasky-si-herci-vymysleli-66216/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pel%C3%AD%C5%A1ky

https://www.kinotip2.cz/clanky/pelisky-jak-dnes-ziji-a-vypadaji-detsti-herci-ktere-jsme-vsichni-milovali-20201225-2280.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz