Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Slepice jsou chytřejší, než si myslíme. Čím nás mohou překvapit a máte je taky?

Foto: freepik, AI, www.freepik.com

Kdo je chová, ví, že jsou velmi chytré. Čím vším nás inteligentní slepice mohou překvapit?

Článek

Dříve bývaly k vidění u každého dvora. Slepice byly základem hospodářství a zároveň zdrojem vajec i masa. Často se přikrmovaly zbytky z kuchyně, aby tak nic nepřišlo vniveč. Postupně slepice z dvorů vymizely a objevily se v obrovských halách. Přirozený venkovský život nahradilo umělé osvětlení, malé klece, psychická frustrace, fyzická poškození. Dnes se už naštěstí hledají cesty ke kompromisu, kdy chov slepic bude pro firmy výdělečný, ale zároveň prožijí slepice život bez zbytečného utrpení a při maximálním možném welfare. K ideálnímu stavu nám však chybí ještě notný kus cesty. Pro mnoho lidí jsou slepice jen jedním z mnoha hospodářských zvířat. Často se jejich jméno pojí s hloupostí - říká se, že je někdo blbá slepice. Jenže slepice vůbec nejsou hloupé, ba naopak. Čím vším nás mohou překvapit?

Kur domácí (Gallus gallus domesticus)

Tento pták pochází z jihovýchodní Asie, kde byl postupně domestikován z divokého kura. Žije společenským životem a za dobu jeho chovu byla vyšlechtěna dlouhá řada plemen, z nichž některá jsou vhodnější k chovu na maso, jiná plemena jsou spíše pro snůšky vajec a některá plemena jsou oblíbená jako mazlíčci. Každý zájemce si tak může vybrat plemeno, které se mu svojí charakteristikou a vzhledem bude líbit nejvíce.

Pro někoho nejběžnější hospodářské zvíře bez větší atraktivity, pro jiné záhadný tvor, který nám ani zdaleka nepředvedl, čemu všemu rozumí. Slepice jsou zkrátka plné překvapení a mezi některá z nich patří:

  • slepičí dinosaurus

Netýká se to jenom slepic. I když bychom si mohli myslet, že dinosaurům je bližší třeba krokodýl, faktem je, že jejich bližšími příbuznými jsou právě ptáci. Slepice jsou tak blízké příbuzné např. Velociraptora.

  • když spí, tak bdí

Vědci zjistili, že slepice zažívají během spánku REM fáze, podobně jako člověk. A stejně tak jako my i ony tedy mohou snít. Kromě toho ale také zvládají jednohemisférický spánek, kdy polovina mozku spí a druhá polovina bdí. Slepice tak mohou spát s jedním okem otevřeným.

  • vidí i to, co my nevidíme

Slepice mají velmi dobrý zrak a nejen, že vidí stejně jako my lidé barevně, ale na rozdíl od nás jsou schopné vidět i ultrafialové světlo.

  • mají svoji řeč

Jejich zvuková komunikace je velmi bohatá a pomocí zvuků jsou schopné si předat nespočet informací.

  • fenomenální paměť

Přesně tak. Mají úžasnou paměť a jsou schopné rozlišit a zapamatovat si až sto různých tváří, včetně těch lidských.

  • popelit se jako slepice

Také jste viděli slepice, jak se tetelí v prachu, až jsou celé zaprášené? Pomocí prachové koupele dostávají z peří starý olej, aby si pak díky výměšku z olejové žlázy mohou potřít peří novou dávkou.

  • poznám sebe, poznám tebe

Zatímco schopnost poznat jiné tváře nemusí znít tak fantasticky, zajímavější je schopnost poznat sama sebe. To totiž dokáže jen velmi málo zvířat.

  • slepice jako pes nebo kočka

Slepice mají podobné kognitivní (rozpoznávací) schopnosti jako pes či kočka. Kdo by to do nich řekl, že?

  • co oči nevidí, to srdce... bolí!

Slepice jsou kromě poznání sebe sama schopné si i uvědomit, že když je nějaký předmět skryt, stále existuje.

  • sladkým ji moc nepotěšíte

Slanou chuť slepice rozpoznají, ale pokud byste jim chtěli dopřát sladký zákusek, ostrouháte - sladkou chuť totiž nevnímají.

  • domestikovaná, přesto divoká

Přesně tak. I když jsou naše slepičky po několik tisíc let domestikované, náturou se příliš neliší od svého divokého příbuzného. Někdy jsou dokonce vzájemně bojovnější. Zato u psa nebo kočky vedla domestikace k zmírnění jejich divokosti.

  • zobák jako ruka

My lidé máme ruce, kterými dokážeme vnímat řadu podnětů. Pro slepice je podobnou částí těla jejich zobák, který je nesmírně citlivý a plný nervových zakončení. Jak moc tedy musí trpět slepice ve velkochovech, kde je jim zkracován?

  • vejce i bez kohouta

Někoho to možná překvapí, ale slepice snášejí vajíčka i bez přítomnosti kohouta. Samozřejmě však nejsou oplodněná. Vývoj jednoho vajíčka trvá zhruba den. Co však ke snášení potřebují, to je denní světlo trvající aspoň 14 hodin. Proto přes zimu bez umělého osvětlení nesnášejí, nebo jen velmi málo.

  • ukolébavka pro kuřátka

Zatímco jsou kuřata ještě ve vejcích, matka slepice s nimi komunikuje. Vtiskne jim svůj hlas a po vylíhnutí kuřata instinktivně sledují slepice, kterou znají podle hlasu jako svoji matku. Její komunikace s dosud nenarozenými kuřaty pomáhá těmto drobečkům ve vývoji jejich mozku.

  • umějí počítat

Už třídenní kuřata jsou schopná jednoduchých počtů. Kromě toho jsou schopná rozpoznat pořadí, čehož vědci dosáhli pokusem, kdy je odměňovali za každé označení 4. předmětu. Když později přidali další předměty nebo zvětšili mezery, kuřata byla schopná označit právě ten čtvrtý předmět.

  • umějí se ovládat

Vědci podrobili kuřata výběru. Mohli si vybrat mezi čekáním dvě sekundy, aby pak mohly šest sekund zobat potravu, nebo čekat šest sekund a zobat krásných 22 sekund. Kuřata velmi rychle pochopila rozdíl a pak si vybrala delší čekání, ale s mnohonásobně delší dobou k zobání.

  • jsou empatické

Pokud je jiné kuře nebo slepice zraněné, vystresované, nebo naopak spokojené a šťastné, ostatní kuřata či slepice budou toto jejich psychické rozpoložení vnímat a sdílet. O to víc, pokud se jedná o matku s dětmi.

---

Mnoho z nás si myslí, že inteligenčně a sociálně nám jsou nejblíž některé druhy lidoopů. Faktem ale je, že slepice za nimi vůbec nezaostávají a rozhodně neplatí, že slepičí mozeček je malý mozeček. Je to velmi dobře vyvinutý mozek sociálně vyspělého zvířete, které myslí a cítí víc, než mu přiznáváme.

Anketa

Chováte slepice?
ano
75,2 %
ne, ale choval/a jsem
13,7 %
ne, ale chov zvažuji
5 %
ne a ani to nezvažuji
6,1 %
Celkem hlasovalo 1761 čtenářů.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://spca.bc.ca/news/fun-facts-about-chickens/

https://animalsaustralia.org/our-work/farmed-animals/8-chicken-facts/

https://www.treehugger.com/fascinating-facts-about-chickens-4855583

https://www.four-paws.org/campaigns-topics/topics/farm-animals/10-facts-about-chickens

https://www.worldanimalprotection.org/latest/blogs/11-facts-about-chickens/

https://carolinacoops.com/resources/15-fun-facts-about-chickens/

https://happyegg.com/our-farms/happen-hen-facts

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz