Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Žralok grónský se může dožít 500 let, oslepují je paraziti a z toxického masa se vyrábí hákarl

Foto: Dotted Yeti, Shutterstock.com

Jeden z největších a nejdéle žijících obratlovců, který se může dožít až 500 let. Roste pomalu, březost trvá až 18 let a dorůstá váhy přes jednu tunu. Maso je toxické, ale vyrábí se z něj pochoutka hákarl.

Článek

Žraloci jsou fascinující zvířata sama o sobě. Vrcholoví predátoři moří a oceánů, kteří jsou leckdy agresivní už v děloze matky. Pro ekosystém jsou však nepostradatelní a jejich úbytek může přispět ke zhroucení křehké stability. Mezi jedny z nejzajímavějších žraloků patří žraloci grónští, nejdéle žijící obratlovci s extrémně pomalým metabolismem.

Žralok grónský (Somniosus microcephalus), syn. žralok malohlavý

Pokud bychom chtěli žraloka grónského najít, museli bychom se vydat na sever do chladných vod severního Atlantiku, v pásu od Kanady až po Skandinávii. Grónští žraloci preferují studenou vodu pohybující se kolem 0-7 °C, za kterou migrují i do hlubokých vod. Poslední výzkumy však naznačují, že se mohou vyskytovat i v jižnějším pásmu, ale ve větší hloubce, kde je voda chladnější. V zimních měsících se naopak přesunují více k mělčinám a bývají pozorováni i u ústí některých řek.

Žraloci jsou známí svým velmi pomalým metabolismem, díky kterému se ale dožívají až neuvěřitelných 500 let, což bývá odhadováno podle stáří krystalků v jejich očích. Minimální délka života se odhaduje na zhruba 250 let, což je činí nejdéle žijícími obratlovci. Dorůstají obvykle 2-4 metrů, ale staří jedinci mohou mít i 6-7 metrů. Zbarvení jeho těla je šedé, šedomodré nebo šedohnědé, přičemž může být základní barva prostoupena drobnými skvrnami či pruhy. Rypec je krátký a oblý, tělo je válcovitého tvaru. Hřbetní ploutve jsou v porovnání s velikostí těla poměrně malé.

Obvykle pomalu plavou nad oceánským dnem, kde hledají potravu. Milují pach hnijícího masa a jsou do určité míry takovým mořským supem. Kromě vyhledávání mršin však mohou být i aktivními lovci. V jejich jídelníčku nalezneme řadu různých druhů ryb a mořských savců, ale v žaludcích některých jedinců byli nalezeni i koně nebo sobi, a to dokonce v kuse. I to dosvědčuje, jak obrovskou tlamu mají. Kromě schopnosti cítit pach zdechlin disponují i tito žraloci tzv. postranní čárou, která jim umožňuje detekovat pohyb v jejich okolí.

Foto: Hemming1952, CC-SA 4.0, Wikimedia Commons

Žralok grónský s parazitem v oku

Mezi nejméně využívané smysly patří zrak. I proto možná tolik netrpí kvůli tomu, že bývají oslepeni parazitem Ommatokoita elongata. Jedná se o parazitického korýše, který se připevní na rohovku žraloka. Postupně však dojde k jejímu poškození a žralok na oko oslepne. Co by pro jiné tvory mohlo být fatální, pro žraloka grónského není příliš významné. Zrak pro něj prostě není tolik důležitý.

O způsobu jejich rozmnožování se toho bohužel pořád moc neví. Byly pozorovány samice, které měly jizvy u ocasních ploutví, podobně jako je tomu u jiných druhů. Vědci se tedy domnívají, že i u žraloka grónského bude způsob páření podobný a samci budou kousat samice tak dlouho, dokud se nepodvolí. Následně dojde ke spojení a penetraci. Žraloci jsou ovoviviparní, což znamená, že se v samici mláďata vyvíjí ve vajíčku, ale následně se rodí živá. Počet potomků v jednom vrhu je jen odhadován a pravděpodobně se rodí do deseti mláďat, která mohou při narození měřit kolem 40 cm. Některé studie však naznačují, že ve vrhu mohou být i desítky potomků. Neuvěřitelné však je, že samice bývají březí alespoň osm let, ale mohou být až 18 let. Narození potomci jsou s největší pravděpodobností ihned samostatní.

Žraloci nemají přirozených nepřátel, především kvůli své velikosti. Nebezpečím pro ně může být člověk, který je loví z mnoha důvodů. Těmi nejzásadnějšími je lov kvůli jaternímu oleji a masu, Inuité využívají i jeho kůži nebo zuby k výrobě potřebných předmětů. Maso je však toxické kvůli vysokému obsahu močoviny a trimethylaminoxidu. Přesto z něj Islanďané vyrábějí svoji vyhlášenou pochoutku zvanou hákarl. Maso je po několik měsíců fermentováno a sušeno, teprve poté se konzumuje. Jeho chuť a vůně je však pořád velmi pronikavá a pro některé nesnesitelná.

Jestli a do jaké míry je žralok grónský ohrožený, to není známo, někteří vědci však odhadují, že jeho populace se zmenšily. Dlouhá doba dospívání, pohlavní zralost až ve věku 150 let, rybolov, to vše může vytvářet nebezpečnou kombinaci pro udržení jeho populace.

Článek byl sepsán na základě informací z následujících zdrojů:

https://animaldiversity.org/accounts/Somniosus_microcephalus/

https://www.nationalgeographic.com/animals/fish/facts/greenland-shark

https://oceana.org/marine-life/greenland-shark/

https://oceanwide-expeditions.com/blog/8-facts-about-the-greenland-shark

https://factanimal.com/greenland-shark/

https://www.wired.com/2014/02/creature-feature-10-fun-facts-greenland-shark/

https://en.wikipedia.org/wiki/Greenland_shark

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz