Hlavní obsah
Aktuální dění

Co jsou zač drony, které zasáhly Moskvu a Putinovu důvěru

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: U.S. Department of State / wikipedia commons / public domain

Moskva se po více než roku války stala cílem útoků ukrajinských dronů. Třídenní speciální operace se nevyvíjí podle plánů.

3. 8. 10:59

Ruské ministerstvo ekonomického rozvoje se stalo cílem útoku ukrajinského dronu. Putin teď jen těžko může tvrdit, že třídenní speciální operace se i přes drobné nedostatky vyvíjí vítězně.

Článek

Budova IQ Kvartal, sídlo ruského Ministerstva ekonomického rozvoje se stalo cílem úspěšného útoku ukrajinského dronu, což má obrovský psychologický a propagandistický význam. I obyčejní Moskvané se ptají, jestli dokáže Putin ochránit jejich hlavní město. Odpověď je nasnadě. Nedokáže, protože kdyby ano, k zásahu ministerstva by nedošlo. Aby bylo možno lépe chránit Moskvany, bylo by potřeba více systémů protivzdušné obrany, jenže ty jsou potřeba na frontě a k ochraně strategických cílů, jako je Kerčský most. Ostatně i ten byl před časem poškozen.

UJ-22

Moskevský útok má s největší pravděpodobností na svědomí několikametrový dron UJ-22, což je 85 kg těžký jednoplošník s maximální vzletovou hmotností 85 kg a rozpětím křídel 4,6 m. Udávaná maximální rychlost je pouhých 160 km/hod, což by pro připravenou obsluhu protivzdušné obrany měl být snadný cíl. Podle výrobce, ukrajinské firmy Ukrjet, je dron schopný operovat v rozmezí teplot – 40 až + 50 stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že fronta je od Moskvy zhruba 450 km a UJ-22 dokáže na autonomní řízení doletět až 800 km, je nasnadě, že Moskvané mohou silně znervoznět.Původně se jednalo o průzkumný stroj s omezenou schopností útoku, nicméně zdá se, na to, aby nabourali bezpečnost Moskvanů a Putinovu propagandu stačí.

Bobřík destrukce

Dalším horkým kandidátem je několikametrový bezpilotní Bober, který má na rozdíl od UJ-22 zadní tlačnou vrtuli, což stroj činí hůře odhalitelným pro sledovací radary. V tomto případě se už jedná o útočný dron s doletem až 1 000 km.

„Podobné drony, nebo alespoň součásti konstrukce Beavera, existují již léta, i když podle analytiků nic nenasvědčuje tomu, že by byl Beaver v podobě, v jaké byl spatřen nad Moskvou, používán před začátkem totální války na Ukrajině v únoru 2022. Tento konkrétní typ bezpilotního letounu nebyl pozorován v jiných částech konfliktu,“ uvedla pro Newsweek Akshara Parakala, vedoucí letecká analytička obranné zpravodajské agentury Janes. Ukrajinci se zároveň soustředili na výrobu dronů z komerčně dostupných dílů převážně v Číny.

Trembita

Brumlající dron Trembita má být první ukrajinskou střelou s plochou dráhou letu vyráběnou dobrovolníky. V jejím případě se zatím o proběhnuvších útocích na Moskvu nespekuluje, ale to neznamená, že nebude nasazena příště. Už samotný fakt, že s ní Ukrajinci disponují, Moskvanům na sebedůvěře nepřidá.

Foto: Trembita

Trembita

Přestože výroba i komponenty a podrobné technické specifikace se snaží Ukrajina držet v tajnosti, na druhé straně v rámci psychologické války je dobré, aby Putin věděl, že jeho hlavní město není v bezpečí.

Už v roce 1987, konkrétně 28. května, ukázal německý mladík Mathias Rust nepřipravenost ruské protivzdušné obrany, když se svou Cessnou přistál na Moskvoreckém mostě a doroloval před chrám Vasila Blaženého v dolní části Rudého náměstí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz