Hlavní obsah

Jak souvisí vedro a prudký pokles sodíku v těle? Kolaps může potkat každého

Foto: Topi Pigula

Léto budiž pochváleno. I s těmi vedry

Pozor na hyponatremii. Čím větší teplo, tím větší riziko kolapsu.

Článek

Pod názvem hyponatremie se neskrývá nic složitého. Pokud jste si někdy olízli kapku potu, nebo se vám náhodně dostala do úst, tak víte, že byla slaná. Sůl, tedy chlorid sodný (NaCl) se do těla dostává s potravou a ven vychází, mimo jiné, i s potem. Sodík je v těle extrémně důležitý, jeho nedostatek, nebo jen náhlý pokles může vést ke kolapsu.

Sanket Jain popisuje na webu Live Science případ indické dělnice Shakuntala Admane na plantáži s cukrovou třtinou, která zkolabovala poté, co se několik hodin snažila splnit stanovenu normu. V Indii, kde panovaly čtyřicetistupňová vedra zdaleka nebyla jediná. Vypotila tolik, že jí sodík v těle chyběl do té míry, že zkolabovala.

Foto: Topi Pigula

Čištění obilí v Indii - Belur v Karnatace

Totéž se může v nastupujícím létě stát každému z nás, proto je dobré vědět, že nejen voda ve smyslu pitného režimu, je důležitá. Zvláště sportovci, kteří si svůj „výkon“ (cyklistický, fotbalový…) neodpustí ani v horku, by měli vědět o úloze sodíku v těle. Pod slovem sodík si odborník představí sodný kation, Na+. „Doporučená denní dávka soli (dle WHO) by neměla překročit 6 g NaCl (2,4 g sodíku), což odpovídá přibližné jedné čajové lžičce soli,“ udává Národní zdravotnický informační portál.

Sodík plní v těle úlohu elektrolytu, kde spolupracuje s draslíkem. Zároveň je nutný pro správnou funkci svalů a nervového spojení. Jako eletrolyt má za úkol kontrolovat ideální množství vody v buňkách. Když vypojíme sodík, tak vypojíme srdce i mozek. Hyponatremie je kritický nedostatek sodíku, k čemuž může dojít nejen vlivem nadměrného pocení (skláři, svářeči nebo dělníci na střechách o tom ví své), ale i rozředěním přílišným množstvím tekutin. O tom, ještě bude řeč.

Normální hladina sodíku v krvi je mezi 135 a 145 miliekvivalenty na litr (mEq/l). hyponatremie nastává, když hladina sodíku v krvi klesne pod 135 mEq/l,“ píše na svých stránkách Mayo Clinik.

První příznaky si člověk ani s nedostatkem sodíku nemusí spojit. Únava či bolest hlavy může mít desítky jiných příčin. V úvodu uvedený příklad by mohl svádět k domněnce, že hyponatremie je záležitostí tropů, zejména nyní, kdy vlny veder byly loni, a jsou i letos skutečně smrtící. Svou negativní úlohu může sehrát užití amfetaminů, které snižují (mimo jiné) pocit žízně i únavy.

Foto: Topi Pigula

Ženská práce v Indii

Studie z roku 2024 analyzovala záznamy od 2 milionů pacientů v Německu v letech 2000 až 2023. Zjistila, že počet případů hyponatremie prudce vzrostl s tím, jak index horka - měřítko toho, jaká je „pocitová“ teplota při zohlednění vlhkosti vzduchu - stoupal nad své obvyklé hodnoty. V ní zmínili i město jako tepelné ostrovy, takže zůstávat přes léto ve městě není dobrý nápad. A když už to jinak nejde, tak situaci vylepší klimatizované prostory se všemi jejich negativy.

Poznámka na závěr. Ke zmenšení množství sodíku až na nezdravou úroveň ovšem může dojít i obráceně. Nikoliv tím, že by se člověk příliš potil, ale obráceně tím, že pije příliš mnoho, a množství sodíku v těle rozředí.

Léčba je jednoduchá, stačí tělo „trochu osolit“. Ovšem ty správné příznaky rozezná jedině lékař. Samoléčba pomocí internetu by totiž v případě chyb mohla být fatální. A nebojte se, omezením soli v jídle se k hyponatremii nedopracujete.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz