Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jediný způsob, jak zachránit lidstvo, je vrátit se k lidem

Foto: Topi Pigula

Dobrodružství mimo sociální sítě

Rozhodování nikdy nebylo v rukách většiny. Jenže teď je to ještě mnohem horší. Sociální sítě vyhrávají volby a rozhodují za nás.

Článek

Nejprve dvě fakta. Mladí lidé, tedy nastupující voliči, čerpají informace ze sociálních sítí. Knihy čte jen opravdový zlomek z nich, u klasických médií je to podobné. S tím brutálně klesla schopnost dát si jednotlivé informace do souvislostí. To je voda na populistický nebo radikalizačí mlýn.

Každý knihovník potvrdí, že aby se knihovny udržely, musí dělat celou řadu doprovodných a doplňkových akcí mající za cíl přilákat ani ne tak čtenáře, jako spíš diváky. V knihovnách se odehrávají přednášky, koncerty, autorská čtení a kursy kde čeho. Už dávno nejsou centrem vzdělávání, spíše se mění na společensko-literární muzea.

Osobně jsem byl svědkem toho, když se v rámci exkurze několik desítek středoškoláků přiznalo, že základní, a mnohdy jedinou platformou, odkud berou informace, byly sociální sítě. Z nich to byl nejčastěji Instagram následovaný TikTokem. Facebook je podle nich „pro staré“. Jen dva z nich, potichu a nejistě, přiznali, že čtou knihy. Ti všichni jsou budoucí voliči.

Anketa

Chodíte si pro knihy či informace do knihovny?
Ano
16,7 %
Ne
83,3 %
Celkem hlasovalo 6 čtenářů.

Když se v roce 2018 provalila kauza s masivním únikem dat, které z Facebooku za účelem ovlivnění voleb získala firma Cambridge Analytica, byla AI v plenkách. Rusové ve své petrohradské Agentuře pro výzkum internetu zaměstnávali trolly, kteří ručně plnili fejkové profily, aby cíleně měnili společenské narativy a štvali jednotlivé skupiny proti sobě a všechny proti vládě.

Dnes je situace radikálně jiná. Čínská umělá inteligence Manus je platforma umožňující automatizaci celého spektra firemních procesů. Zvládá zákaznickou podporu, marketing, řízení dat a komunikaci. To poslední slovo je důležité. Čínská umělá inteligence, stejně tak jako čínský Tik Tok mohou šmírovat a dodávat informace čínským tajným službám. Těm totiž musí být po vůli každá čínská firma. A ruská trollí farma se automatizovala podobným způsobem. Čína neuvádí otevřené informace o tom, co všechno Manus případně sbírá, zato BIS ve své nejnovější výroční zprávě označuje Rusko a Čínu u nás za nejaktivnější špionážní mocnosti.

Vzhledem k tomu, že pro prvovoliče jsou sociální sítě základním zdrojem informací, tak je pochopitelné, že tam bývalá ministryně Schillerová kritizuje vládu převlečená za hranolku, a bývalý premiér si povídá s kohoutem. Nejde o to, že je to prvoplánově hloupé, ale o to, že je to účinné. Kdo by si tak krásný příběh nechal kazit pravdou, že?

Před řadou let jsem se ocitl v předvolebním Bangladéši. Jeden z gramotných předčítal noviny a po každém článku se chlapi bavili o obsahu. Sice u čaje, ale stejně vášnivě, jako by tomu bylo u nás u piva. Tedy u prvního piva. Něco takového by bylo potřeba u nás. Odlepit oči od mobilů a diskutovat s živými lidmi face to face, tedy tváří v tvář.

To si člověk víc rozmyslí, co říká, jednak, aby nevypadal jako hlupák, a zároveň, aby neriskoval případnou ránu pěstí či potupnou facku.

To nejjednodušší, co mohou udělat, je ovlivňovat veřejné mínění pomocí sociálních sítí, případně si tam verbovat nové rekruty. „I přes prostředky a úsilí, které ruské zpravodajské služby vynakládají do snah o verbování tzv. telegramových agentů (za účelem páchání sabotáží v EU), vedla tato činnost v Česku jen k méně závažným bezpečnostním incidentům. Fenomén měl v Česku spíše mediální než reálný dopad,“ píše BIS doslova. Agenti to prostě zkouší, a pravděpodobně se jim díky zkušenostem bude dařit.

Zatímco obrana musí být úspěšná vždycky, verbíři ke způsobení někdy i značné škody mohou mít štěstí jen občas. To, že kriminalisté s pomocí BIS odhalili a zabránili útoku na synagogu dříve, než k němu došlo, je jen důkazem, že je potřeba být, řečeno slovy filmového Nicka Cartera, vždy ve střehu.

Řešení je vlastně jednoduché. Vraťme se do hospod. Do klubů. Do parků. Dámy ke skleničce vín a a do kaváren. Ke společenskému a společnému životu. Na úvodní fotce je partička chlapů různého věku, kteří o politice diskutují u piva poté, co vylezli z jeskyní. Není mezi nimi jediný AI řízený hlas.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz