Článek
Přestože je krysa zařazená mezi 100 nejnebezpečnějších invazních druhů světa, a měla by být tedy téměř všude přítomná, tak to, co běhá kolem českých, moravských i slezských kanálů a popelnic, je povětšinou potkan. Jak se to pozná? Snadno.
Rozlišovací znaky mezi krysou a potkanem
Nejsnáze viditelný rozlišovací znak je ocas. U krysy je delší než tělo, potkan ho má kratší. Navíc ho má krysa jednobarevný, zatímco potkan má ocas shora tmavší. Další znaky už chce mít trochu „nakoukané“, nicméně dají se naučit nebo odvodit. Pokud je zvíře „macaté“, tedy zavalité a velké, jde o potkana. Krysy jsou štíhlejší a často bývají až polovinu lehčí než potkani. Počítat bradavky krysám asi nikdo nebude, nicméně vězte, že samice krys jich mají pět párů, potkaní matky šest.
Krysa má nejen větší ocas, ale i uši. Pokud byste ucho překlopili, dosáhne až k oku, což se u potkana nepodaří. Oba druhy se liší i obrysem těla, a nepatrně tvarem čumáku, ale to už je opravdu záležitost, pro jejíž rozeznávání musíte mít nějaké zkušenosti.
Krysa roznáší mor
O krysách se říká (a platí to i o potkanech), že roznášejí mor, ale není to úplně pravda. Krysa jen vozí a živí blechy, které, pokud jsou nakažené morovou bakterií Yersinia pestis, u člověka vyvolává morové onemocnění a stojí za masovými morovými pandemiemi středověku.

Hlodavci v Deshnoku v chrámu Karni Mata
Krysa je druhem původně z Asie a na našem území je díky potkanovi čím dál vzácnější. Krysy i potkany celosvětově rozvezla námořní doprava, v Indii dokonce mají zasvěcený chrám v Deshnoku. Při své návštěvě (viz úvodní foto) jsem si říkal, že jestli je někde spící ložisko moru, tak tam.
Krysy ovlivňují život pod mořem
I když jsou krysy suchozemští hlodavci, tak mají dopad i na mořské ekosystémy. Příklad z Čagotských ostrovů nádherně ilustruje propojenost všeho živého. Invazní krysy tam ve velkém hubí mořské ptáky. Nedostatek ptáků znamená i nedostatek trusu, který padá do vody a který potřebují řady ke svému růstu. V nich žijí malé rybky zvané sapínci. Méně hnojiva znamená méně řas, a tak sapínci, kteří jsou normálně poměrně agresivní při obraně teritoria najednou potřebují obhajovat mnohem větší prostor. „Bránění větších teritorií je ale více namáhavé a sapínkům se nevyplatí vydávat tolik energie na jejich obranu,“ vysvětluje biolog Stanislav Mihulka na webu 100 + 1. Výsledkem práce krys je, že rybky jsou mnohem méně agresivnější.
Světovýden krys je dnes. Takže pokud máte neoblíbeného kolegu se smyslem pro humor, můžete mu popřát. Jen vemte v úvahu, že je to poněkud nekolegiální. V nejhorším to zamluvte tím, že jde o velmi chytrá a pro medicínský a kosmetický výzkum velmi užiteční zvířata. Situaci sice nevylepšíte, ale nikdo nemůže říct, že jste to nezkusili. Jen u USA je pro výzkumné účely chováno více než 100 milionů těchto hlodavců.