Článek
Když se Henry narodil, tedy správně vylíhl či vyklubal, neboť krokodýli se na svět dostávají z vajec, psal se rok 1901. Byl to první rok 20. století. Na jeho počátku zemřela britská královna Viktorie, v Ostravě byl zahájen provoz elektrické tramvaje, na podzim skončilo Boxerské povstání v Číně a v zimě se odehrálo první předávání Nobelových cen. Henry byl sotva třiceticentimetrové mládě, kterému hrozilo riziko od každého většího predátora. Od některého člena vlastního druhu až po dravé ptáky či kočkovité šelmy.
Dlážděný červ
Slovo krokodýl má pocházet z řeckého slova krokodeilos. Význam je poněkud zvláštní, jde totiž o „dlážděné hočerva“ (kroko = dlažba, oblázky a deilos = červ či přeneseně člověk). Údajně má jít o odkaz na jeho hřbetní kostěné šupiny. Druhový název niloticus už je na rozklíčování mnohem jednodušší. Pocházející z Nilu. Krokodýl nilský (Crododilus niloticus) je bezesporu nejznámějším druhem krokodýla. Aby ne, když je zároveň i nejrozšířenější a největší na světě. A Henry je navíc poté, co zemřel Cassius, i nejstarší.
Krokodil nilský dosahuje délky až deseti metrů, jdá se však, že toto udání jest založenou pouze na povrchním odhadu a že délka sedmi metrů jest největší mírou které krokodil nilský - a vůbec kterýkoli jiný krokodil - může dosáhnouti.
Pětimetrový zasloužilý otec
Tento druh dokáže dorůst až šesti metrů a herpetolog Ludwig Trutnau ho ve své knize označuje za jeden ze dvou druhů lidožravých krokodýlů. Tím druhým je krokodýl mořský (Crocodylus porosus). Trutnau tvrdí, že „ve velmi vzácných případech, např. podaří-li se prsty zatlačit oči, krokodýl svou oběť pustí“. Představa, že se do vás krokouš zakousne a začne škubat hlavou, aby utrhl sousto, a vy hledáte oči, je poněkud bizarní.
Henry byl do jihoafrického Crocworldu přemístěn v roce 1985, což byl ve srovnání s dneškem docela mladík. Pocházet má z delty Okawanga v Botswaně, což je mimochodem lokalita zapsaná na Světovém seznamu přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
„Podle britského televizního pořadu Killer Crocs se Stevem Backshallem byl Henry v roce 1903 odchycen lovcem slonů jménem Sir Henry, odtud jeho jméno. Tento příběh se však zdá být v rozporu s informacemi na webových stránkách Crocworld, které tvrdí, že Henry strávil „většinu svého života“ v deltě Okawanga,“ píše Tom Halle na Serveru IFL Science a nenápadně nám tak podsouvá myšlenku, že filmaři potřebovali oživit film nějakou šokantní pikantérií. A lovec slonů, to je přesně taková nenápadná poznámka k oživení.
Dneska váží Henry kolem sedmi metráků a měl by mít tisíce potomků, protože co se samic týče, nebyl vybíravý. Velké druhy krokodýlů, podobně například jako velké želvy, mají prokázanou „staletou“ životnost. A tak zatímco lidé umírali ve světových válkách, na Titaniku nebo v průběhu nedávné covidové nákazy, Henry nejeví žádné zásadní znaky stárnutí.
Je pravdou, že je o něj dobře postaráno. Stal se celebritou, a tedy atrakcí. Až zemře, k čemuž dříve nebo později dojde, tak se jeho smrt dostane na titulní stránky. Takže pamatujte, krokodýl Henry stále žije. Protože v minulosti už prý jeho smrt byla ohlášena.