Hlavní obsah
Aktuální dění

Nejstarší želva světa slaví. Nevíme, kdy se narodila, ale má 190 let

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Topi Pigula

Želva obrovská dovezená na Mauricius.

5. 12. 2022 23:30

Přestože se přesně neví, kdy se Jonathan vylíhl, stanovil loni guvernér britských zámořských teritorií Nigel Phillips jako den jeho narození 4. prosinec 1832.

Článek

Když Jonathan dorazil ze Seychelských ostrovů na Svatou Helenu v roce 1882, byl podle fotografií i dochovaných záznamů „byl plně dospělý“, což znamená zhruba padesátiletý. Tento samec želvy obrovské, konkrétně poddruhu (Aldabrachelys gigantea hololissa), je dnes už díky šedému zákalu slepým kmetem, který ztratil ztratil i další ze svých smyslů - čich. To v praxi znamená, že by se bez pomoci člověka nenajedl a pravděpodobně by bez lidské péče zahynul.

Jde sice o nejdéle žijícího suchozemského obratlovce, jenž se věkem zapsal do Guinessovy knihy rekordů, ale přiznejme si, že mu lidské opatrovnictví pravděpodobně nějaký rok přidalo. Spolu s portrétem královny obývá pětipencovou minci. Zatímco královně je vyhrazený avers (líc), tak Jonathan má revers (rub).

Foto: autor neznámý / wikimedia commmons / volné dílo

Jonathan (vlevo) v roce 1886

Pokud by skutečně spatřil světlo světa v prosinci v roce 1832, slavil by výročí spolu s demokratem Andrew Jacksonem, který toho roku zvítězil v amerických prezidentských volbách. Byl by stejně starý jako Priessnitzovy lázně v Jeseníku, první elektromagnetický telegraf sestrojený ruským vědcem Pavlem Schillingem či první bedekr, tedy průvodce „Voyage du Rhin de Mayence à Cologne“, vydaný německým vydavatelem Karlem Baedekerem. Byť i zápis v Guinessově knize rekordů udává, že věk je pouze odhadnutý, i tak překonal všechny plazy, u nichž lidstvo znalo věk konkrétního jedince. Jak připomíná server iflscience.com, zažil 39 amerických prezidentů a jen těsně mu uniklo setkání s Napoleonem, který na svaté Heleně zemřel 5. května 1821.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz