Článek
Psal se rok 2001, v syrské Palmyře stál vítězný oblouk a pod ním nabízel pouliční prodavač tradiční kostkované šátky v ceně jeden dolar za kus. Dnes se dá „arabský“ šátek v produkci firmy Louis Vuitton koupit i v ceně přes 10 000 korun, zato vítězný oblouk nestojí vůbec. Teroristé z takzvaného islámského státu ho vyhodili do povětří. Kufíja, jak je v arabském světě tradiční kostkovaný šátek nazývaný, přežil starověkou památku.
Arafaťák
Černo či červenobíle kostkovaný šátek se v průběhu své existence stal z běžného oděvního doplňku jedním ze symbolů levicového aktivismu. Proslavil zejména Jásir Arafat, bojovník a zakladatel Palestinského ozbrojeného hnutí Fatah a zároveň držitel Nobelovy ceny míru. Při běžném nošení kufíja slouží jako klasická pokrývka hlavy chránící před ostrým blízkovýchodním sluncem, a díky své velikosti se dá zároveň uvázat způsobem chránící dýchací cesty před pouštním prachem.
Jenže ve chvíli, kdy ho v roce 2006 převzal španělský předseda vlády José Luis Rodríguez Zapatero z rukou posluchačů jeho projevu, se z obyčejného šátku stal politický symbol. Zvláště, když na jeho nošení trval Jásir Arafat, který ho nesundával ani při státnických návštěvách. Podtrhoval tím svou „arabskou“ identitu a „palestinský původ“, přestože se narodil v Egyptě a zemřel ve Francii. Kdyby Arafat nosil baret, dost možná, že by se Louis Vuitton, ale i levné čínské tkalcovny, kde se kufíje ve velkém vyrábějí, soustředily na jiný sortiment.
Povstání
Černobílý šátek byl až do palestinského povstání v létech 1936 – 1939, jež bylo namířené zejména proti britské mandatorní správě v oblasti Palestiny, obyčejnou součástí arabské garderoby. Ostatně fakt, že se běžně nosil v Libanonu, Saúdské Arábii nebo Sýrii jen dokládá jeho „obyčejnost“.
Ale podobně, jako se z amerických montérek se staly módní džíny, tak se z šátku stal symbol politického názoru a trend. „Rifle“ byly učitelům v socialistickém Československu trnem v oku a „arafaťák“ se stal součástí šatníku levicově orientovaných studentů fandící Palestině. V rámci palestinských radikálů měla barva šátku dokonce identifikační funkci. Zatímco zelenobílá se vztahovala k Hamásu a černobílá k Fatahu, tak Jásirem Arafatem oblíbená měla symbolizovat příslušnost k Lidové frontě, osvobození Palestiny. Tak to ale vnímali jen v oblasti Palestiny, Arabové mimo tuto oblast si barvy šátku s konkrétními organizacemi nijak nespojují.
Dnes se dá koupit kufija za desítky dolarů v zásilkových obchodech v celé paletě barev, od military olivově zelené, po něžně růžovou. Z čínských zásilkových obchodů se dá stále pořídit za necelé dva dolary. Tedy pokud si jich objednáte minimálně 250 kusů. A o exkluzivních kusech světových módních značek už byla řeč.