Článek
Ještě bude nějakou dobu trvat, než umělá inteligence začne nahrazovat Wikipedii. Publicisté se tváří, že Wikipedii nevyužívají, ale opak je pravdou. Čas od času je dokonce poznat text, který je z expedice získán systémem zkopíruj (z Wikipedie) a vlož (do článku). Není na tom nic zavrženíhodného, kdyby se podobným způsobem opisovalo z papírových encyklopedií, nikdo by se nepohoršoval. A navíc jen ve smyslu, že publicista nebude využívat „wikinu“ jako zdroj, ale nechá AI, aby to udělala za něj. Nedělejte si iluze, už se to děje. Část článků, které se objevují v magazínech už částečně umělá inteligence, ať nejznámější GPT nebo jiná, už píše.
Plochozemci a jim podobní
Vynechme teď občany, kteří si na sociálních sítích hrdě píší, že mají „vysokou školu života“, zastánce ploché Země nebo ustrašence, tvrdící, že jim nanožiletky ve vakcínách rozřezávají tělo. Těm nepomůže četba žádné z encyklopedií a je jedno, zdali jde o Wikipedii, Ottův slovník naučný neb encyklopedii Britannicu.
Pořád ale zůstává poměrně velká skupina obyvatel, kteří jsou odborníci v extrémně širokém spektru oborů. Někdo je nadšený lepidopterolog a zná dokonce i složení špendlíků, kterými se motýli nabodávali do sbírkových krabic, nožíř zná stejně dobře procesy kalení a množství uhlíků, wolframu a dalších prvků v jednotlivých typech oceli.
Jsou mezi námi cestovatelé, fotografové, umělci, znalci historie i poezie. Ti všichni mohou obohatit všem přístupnou encyklopedií, a tedy i nás všechny. Musím se přiznat, že i když Wikipedie není primárním zdrojem pro mou publicistickou práci, obracím se k ní často. Například pro ověření faktu či souvislosti, která se mi „nějak nezdá“.
Může to vypadat, že když tam může psát každý, tak to podle toho vypadá. Jenže i Wikipedie má své editory a supervizory, navíc se často vyžaduje uvedení zdroje, odkud informace pochází. Čtenář je pak upozorněn, že je dobré informacím věnovat zvýšenou pozornost.
Jsou samozřejmě témata, která jsou systematicky měněna týmy marketingových odborníků. Typicky jde o hesla věnována politikům, jenž prosluli spíše svým darebáctvím než dobrou prací věnovanou svým voličům.
Vracím dluh
Sám Wikipedii podporují tím, že nahrávám fotografie, ideálně tam, kde daná fotografická informace chybí. Když u hesla věnovaného jasanu ztepilému chyběla fotografie kůry stromu, vyběhl jsem před dům, kde nám jasany rostou a snímek dodal. Kdybyste chtěli vědět, jak vypadá květ ploníku chluponosého (pozor, mechy pravé květy nemají), tak snímek najdete u hesla tomuto mechu věnovaného.
Vím, že nikdo neví všechno, a takové detaily, jako „Dedrolagus je rod vačnatců“, bych v knihách sice našel, ale musel bych hledat v konkrétních publikacích vačnatcům věnovaných. Kdyby se mě ještě nedávno někdo zeptal, oč jde, nedokázal bych správně odpovědět. Pokud jste na tom stejně, tak vězte, že se jedná o „stromové“ klokany. Na Wikipedii je máte i s fotkou. Pokud víte něco, co já ne, což je téměř jisté, hoďte to „na wiki“. Bude to ku prospěchu všem. Vzdělanější společnost je lepší společnost. Chytřejší, která méně podléhá bludům. Zdá se, že něco takového budeme potřebovat čím dál více.