Hlavní obsah

Spravedlivé důchody neplánuje žádný z politiků. Ubrali by na důchodech sobě

Foto: Topi Pigula

Tři generace

Přidávání důchodů, dokonce i jejich výpočet, je extrémně jednoduché. Ale ke spravedlivému přidání rozhodně není politická vůle.

Článek

Celý život jsem pracovala, tak si snad důstojný důchod zasloužím,“ říkala paní Kristyna H., která celý život pracovala v dělnických provozech, takže důchod nebyl nijak závratný. Na druhou stranu, když spojila svůj důchod s manželovým, dalo se s tím nejen vyžít, ale i ušetřit. Tu na dovolenou, tam na dárek k narozeninám, na Vánoce nejprve synům a později i vnoučatům.

Přesto ji každoročně dráždilo, že přidávání k důchodům je nerovnoměrné a hrubě nespravedlivé, což zadávalo pocit křivdy. A naprosto oprávněně. To, že se důchod vypočítává podle odpracovaných let a kvalifikace je celkem v pořádku.

Obyčejná demografie

Předpokládejme, že výpočet důchodů je korektní a vychází z toho, jak kdo pracoval. Někdo má důchod necelých dvacet tisíc, jiný téměř čtvrt milionu, tak to je a berme to jako fakt. Ale není nejmenší důvod přidělovat peníze nerovnoměrně. Stát má k dispozici přesná demografická data o počtu lidí, včetně těch v důchodovém věku. O čerstvě narozených i o zesnulých. Zároveň ví, kolik peněz má k dispozici. Tak jako ve smrti jsou si všichni rovni, tak by to mohlo platit i v důchodu.

Žádná složitá matematika

Kdyby se částka, kterou si stát může dovolit vyplatit důchodcům, podělila jejich počtem (ano, jsem si vědom, že to nejde přesně, protože nevíme, kolik přesně jich zemře a stát neumí s demografickými údaji pracovat), tak vyjde, kolik peněz může dostat každý z nich. Děleno dvanácti, a je jasné, kolik vyjde na jednoho. Férově stejně, protože samotný důchod už není zásluha, za kterou by se odměňovalo. Samotný důchod je onou „odměnou“ sám o sobě. Pravda, ti, kdo berou nyní vysoké důchody, by dostali přidáno méně, než ti, kteří třou bídu s nouzí, kteří by si naopak polepšili. Nicméně dostali by všichni stejně.

Poznámka o tom, že stát neumí s demografickými daty pracovat, je na místě. Ví, kolik má dětí, tedy ví, kolik bude potřeba míst ve školách a školkách. Přesto se ze školky stane hospoda (konkrétní příklad najdete v Ústí nad Labem).

Anketa

Souhlasili byste s tím, aby všichni důchodci dostávali stejně?
ANO
66,7 %
NE
33,3 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Kapříci si rybník nevypustí

Pořekadlo o tom, že kapříci si rybník nevypustí tady sedí jako zadek na nočník. Kdyby totiž politici k tak jednoduchému a spravedlivému výpočtu sáhli, sami sobě by si snížili důchody, které zrovna oni budou mít vysoké. Zažili jste někdy politika, který by byl pro spravedlivé odměňování v případě, že on by na tom byl bit? Třeba o někom, kdo by v minulosti vracel náhrady určené na ošatné nebo cestovné, i když kvůli nemoci nepracoval? To je spíše obráceně, najdou se politici, kteří dlouhé měsíce nepracovali, ale brali plat i s náhradami.

Výši důchodu si možná (víme, že i tady se najdou vykukové) zasloužíme mít různou. Ale zvyšování důchodů by bylo fajn mít stejné. Nikdo by se nemohl ohánět žádnou nespravedlivostí. Jak byste chtěli argumentovat, že dostáváte stejně a ne víc než ostatní? Copak je vaše důchodová existence pro stát více záslužná?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz