Článek
Donald Trump už vešel do učebnic, byť jinak, než by si přál. Nejen jako nejhorší prezident v novodobých, ale dost možná i v celkových dějinách USA, ale i jako nejhorší vyjednavač v dějinách. Jako obchodník si mohl dovolit lhát a manipulovat slovem, jenže jako státník světového kalibru ví už z předešlého mandátu, že cokoli řekne mu může být kdykoli připomenuto. Nicméně i přesto dál funguje, jako kdyby si nepamatoval, co řekl. Ne, co řekl před týdnem či rokem, ale co řekl před pár minutami ve stále trvajícím projevu.
Nikdo vám nedá tolik, kolik já slíbím
Až budu prezident, ukončím válku za 24 hodin. Uběhla mnohokrát čtyřiadvacetihodinová lhůta a na ukrajinské frontě stále umírají lidé. Později se, marně, snažil zahrál vlastní slova do autu s tím, že to byl sarkasmus. Všechna vyjednávání, dokonce i ta neválečná, vedla vždycky k tomu, že stávající situaci jen zhoršil.
Válka
Přestože Trump, dokonce ani za 100 dnů, válku neukončil, „hodil do placu“ další termín. Zvednu telefon a válka skočí. Tak zní titulek Ekonomického deníku, který mistra vyjednávání cituje: „Doufejme, že to bude produktivní den, nastane příměří, a tato velmi násilná válka, která se nikdy neměla stát, skončí.“ Kdyby sázkové kanceláře vypsaly kurs na to, zdali je toto tvrzení pravdivé, vsadím úspory na to, že válka neskončí. Putin, protřelý kágébák, který umí manipulovat, dnes už moc dobře ví, jak si amerického prezidenta „povodit“. Jistě četl jeho složku a ví, že Trump si nemůže moc vyskakovat, protože si za ruské podpory pořídil hotel. A spekuluje se, že zdaleka nejde o jediný závazek. Ať proběhlo jakékoli, bez výjimky, „válečné vyjednávání“, kterého byl Trump přítomen nebo se ho pokusil zprostředkovat, vždycky, opět bez výjimky, z něj vyšla napadená země nějakým způsobem poškozená. Třeba jen tím, že americký prezident dál šířil ruské narativy nebo se pokusil snížit její důvěryhodnost a důvody, proč válka vlastně začala. Prostě jednoznačně a bezostyšně fandí jedné straně. Což je z hlediska vyjednávání ta nejhrubší chyba. Představte si únosce (agresora) a policejního vyjednavače, který vyjednává tak, aby oběti ublížil.
Územní požadavky
Asi nejkřiklavější pokusy byly snahy vyhrožovat Kanadě a získat Grónsko. V obou případech se mu povedlo podpořit nacionalismus obou zemí, tedy přesný opak toho, co zamýšlel. Rusko vede dlouhodobou hybridní válku v mnoha zemích, kde je základním cílem si alespoň část obyvatel naklonit, aby pak mohlo tvrdit, že „jejich sympatizanti“ jsou utlačovaní a je potřeba je chránit. Trump naopak naštval Kanaďany i Dány a rozhodně v těchto zemích nezískal sympatizanty. Podobné to bylo během prvního volebního období, kdy halasně prohlašoval, že si Mexiko samo zaplatí za zeď, která ho bude od USA oddělovat.
Snížení byrokracie
Ke snížení byrokracie si najal Elona Muska. Kdyby se mu chtěl z jakéhokoli důvodu pomstít a brutálním způsobem srazit cenu jeho akcií, byl by to majstrštych. Jenže ani tohle tak nemyslel. A přestože propustil, často nelegálně, desítky tisíc lidí, byrokracii naopak zvýšil. „Panuje obrovská nejistota a nadměrná byrokracie, která komplikuje probíhající výzkum – abych mohla poslat důležitý vzorek spolupracovníkům, což je jinak běžná, levná a bezproblémová záležitost, musela jsem vyplňovat několik dokumentů, že se nejedná o nový projekt, a vysvětlovat, proč to opravdu potřebuji odeslat,“ cituje magazín WIRED vědkyni Kateřina Hadrava Váňová.
Byrokracie narostla nejen ve vědě, ale i dalších oborech státní správy, kde se muselo vysvětlovat, co vlastně jednotliví úředníci dělají. Nápad to je populisticky dobrý, i u nás by mnozí úředníci měli problém logicky ospravedlnit svou práci. Ale neměli by to být například agenti tajných služeb. Představte si, že by BIS měla „civilovi bez prověrky“ skládat účty. Totéž se chtělo po FBI.
Cla
Celní válka by byla kapitola sama pro sebe. Stačí říct, že Trump jako „vyjednavač“ propadl na všech frontách. Nevyjednal nic, ale uškodil všem. Nejvíce vlastním voličům. Když se pokusil nesmyslným způsobem nastavit cla Číně, tak Čína reagovala recipročně a prezident zjistil, že ne každý má americký iPhone a i ty mají v sobě čínské díly. O jiných telefonech a počítačích nemluvě. Vzedmutá tsunami obřích daní splaskla, protože zjistil, že bez mezinárodního obchodu rozhodně nebude MAGA. Takže jakkoliv nahlas jednal o lepších podmínkách a samostatné Americe, dosáhl opaku a Číně zvýšil zisky. Američané nejsou tak hloupí, aby si z Temu či Alibaby neuměli objednat zboží.
Školství a vzdělání
Na chytré lidi má Trump zvláště spadeno. Zatímco u nás se jedná a občas i vyhrožuje stávkami za lepší podmínky a platy učitelů, v USA pod Trumpovým vedením je to naopak. Jak upozornila americká korespondentka deníku N Jana Ciglerová, tak vzdělaní lidé Trumpa prostě nevolí. Takže je jasné, komu a čemu se půjde po krku. Vzdělání a vzdělaným. Proto dostala ministryně školství Linda McMahonová za úkol zrušil ministerstvo školství.
V Oklahomě vyhrál Donald Trump ve všech okrscích. Massachusetts je opakem, tam ve všech okrscích volili Kamalu Harris. A jak Jana Ciglerová správně říká: „V Massachusetts mají nejvzdělanější obyvatele, nejvíce škol. V Oklahomě je tomu naopak. Proto Donald Trump ruší školy ničí vzdělání Američanů. Protože vidí, že ti vzdělaní ho nevolí.“
Více než kdy jindy platí slova Václava Havla z jeho prvního novoročního projevu „Velký tvůrčí a duchovní potenciál našich národů není smysluplně využit.“ On to myslel na Čechy a Slováky, ale nyní to platí na Američany. Od Alabamy po Západní Virginii.
Jestli se dozvíte, že se americký prezident pustil do nějakého vyjednávání a máte šanci na tom vydělat, udělejte to. Vsaďte na to, že to nedopadne. Výhra je evidentně zaručená. Nikdy nemá plán B, nerozumí tématu, o kterém jedná, a na rozdíl od svých protějšků netuší, s kým jedná. Vladimír Putin je toho jasným příkladem.