Článek
Rusko by rádo patřilo na západ, i když letmý pohled na mapu jasně odhalí, že se jedná o zemi asijskou. Více než tři čtvrtiny rozlohy, konkrétně 76 %, je Asie.
Důkazem, že se Rusko snaží rozšířit na západ, je anexe Polska v roce 1939, i Ukrajiny 2014, která zesílila v roce 2022 a trvá dodnes. Kdyby šlo o pouhopouhé území, mohlo napadnou mnohem vojensky slabší Mongolsko. Jenže to není ten správný geografický směr.
Podívejme na to, jak se Rusko marně snaží vypadat schopně a jak mu to zoufale nejde.
Jídlo
Některé země mají jídla či nápoje, kterými prorazili do světa. USA má hamburgery a colu, Holanďané sýry, Češi pivo a Rusové… nic. Dokonce i ten boršč je ukrajinský a vodka polská. Wyborova nebo Zubrowka. Rusové, známí tím, že co nemají a chtějí, to ukradnou, beze studu prohlásili, že šampaňské je víno vyrobené z ruských hroznů. Byť jde o zemi s obrovskou rozlohou (o tom ještě bude řeč), tak lidé trpí nedostatkem potravin. Důvod je jednoduchý.
Přestože Rusko má obří potenciál v orné půdě (a další se snaží získat na Ukrajině), využívá ho pouze minimálně. „Na vrcholu hospodářské recese v roce 1998 činila ruská zemědělská produkce pouze 53 procent produkce v roce 1989. Asi dvě třetiny zemědělské půdy byly opuštěny, což vedlo k výraznému snížení produkce potravin. Dá se říci, že celé ruské zemědělství si sáhlo na dno a je srdcervoucí, že země s velkou rozlohou orné půdy nemůže svým lidem zaručit zásobování chlebem,“ píše čínská společnost Wizda.
Vynálezy
Víte, kdo dal světu kontaktní čočky (Otto Wichterle / Čech), žárovku (Thomas Alva Edison/Američan a Joseph Swan / Angličan) letadlo (Wilbur a Orville Wright/ Američané, mikroskop (Hans a Zacharias Jansen/ Holanďan) nebo mikrovlnku (Percy L. Spencer/ Američan)? Věda se dá snadno porovnat počtem Nobelových cen na počet obyvatel. Přestože USA jich má nejvíce, tak v přepočtu na počet obyvatel jsou před nimi Velká Británie, Německo a Francie. Před Ruskem je třeba mnohem menší Švýcarsko nebo Švédsko.
Lidé
Říci o Rusech, že jsou hloupí, líní nebo alkoholici, by byl hluboký fail. Jsou to nejlepší, co jim systém umožní. Zatímco Skandinávcům rozvinutá demokracie umožňuje se co nejvíce podílet na chodu věcí veřejných, Rusy postupující diktatura vrhá do čím dál větší beznaděje. A ano, pokud si myslíte, že tam stoupá alkoholismus, tak máte pravdu. Alkohol není řešení, ale odsunutí problému. Lidem chybí vzdělání, motivace, víra v úřady a spravedlivost, a dokonce i splachovací záchody. To se pak opravdu těžko člověk vzedme k vyšším výkonům. Nejsou schopní ani vytvořit si vlastní řetězec rychlého občerstvení typu McDonald. I ten museli okopírovat.
Přírodní zdroje
V tomto bodě se dá říct, že je Rusko opravdu bohaté. Jeho obří asijské rozlohy nabízejí dřevo, vodní zdroje, nerostné suroviny i prostor, kde se dá stavět. V průběhu 2. světové války Sověti dokázali před postupujícími nacisty přesouvat výrobu dál do vnitrozemí, dnes musí ve velkém najímat zahraniční dělníky. Chybí lidský potenciál i kvalifikace.
Technologie
Přestože světovou ikonou kopírování technologií je Čína (ani tady není Rusko na špici) přesto se snaží. Důvodem je, že pro vývoj složitých technických zařízení potřebují kvalitní komponenty. Od atomové bomby po auta Rusové kopírují, co mohou. Možná jim krádež přijde snazší než vlastní vývoj.
Vývoj technologií jde ruku v ruce s kvalitním vzděláním, motivací a implementací do vlastní budoucnosti. Jde o pozitivní zpětnou vazbu, čím více vzdělaných a motivovaných lidí, tím více vynálezů a lepší věci příští. Jenže pokud máte v čele diktátora, který spíše než na rozvoj vlastní země myslí na destrukci zemí jiných, člověka, který trpí paranoiou (viz obří stůl v Kremlu a kopie kremelských místností, aby nebylo poznat, kde se nachází), muže, který nevěří vlastním lidem a mění zákony podle aktuální situace, chlapa, jenž zlikvidoval nezávislá média, nechá vraždit novináře a oponenty… pak jen těžko věříte, že mu jde o vás a ne o něj. Zvláště, pokud je pozvaný na přímé rozhovory o ukončení aktuální války, a on tam nejede.
Něco přece
Jediné, co Rusko skutečně dalo světu, věc, s kterou prorazilo a získalo světové uznání, je kalašnikov a pořekadlo o Potěmkinově vesnici. A uznejte, že tím svět nijak zásadně kupředu neposunulo.
Kalašnikov je geniálně jednoduchá a na údržbu nenáročná věc, což je v ruských (a nejen jejich) rukou nezanedbatelná vlastnost, a Potěmkinova vesnice se občas používá i v českých korporátech. Hlavně, aby to v excelových tabulkách vypadalo dobře. Není to lék na rakovinu, přistání na Měsíci (přiznejme Rusům prvního člověka ve vesmíru) ani (ne)obyčejný papiňák.