Článek
Jedno z nejhustěji osídlených míst na světě leží na mořském břehu a dlouhodobě spoléhá na vodu z Izraele a podzemní vodonosné vrstvy. Dešťové srážky jsou v oblasti minimální, během července, který je nejsušším měsícem roku, spadne 0,25 mm srážek. Zato bez deště je průměrně 304 dnů v roce. Takže na chytání vody padající z nebe se v Gaze rozhodně spoléhat nemohou.
Voda pod zemí
Pokud není voda na povrchu, čímž jsou míněny dešťové srážky a povrchové vodní toky, může být pod povrchem. To by v praxi znamenalo kopání či vrtání studní. Odběrem vody z vodonosné vrstvy v Gaze nikoho neomezují, protože níže (míněno nadmořská výška) je už jen moře. Jenže do vodonosné vrstvy začala pronikat biologicky kontaminovaná odpadní voda z povrchu a slaná z moře. To první prudce zvyšuje riziko onemocnění, to druhé znehodnocuje vodu množstvím chloridů.
„Po útocích militantů Hamásu Izrael na více než týden odřízl vodu a elektřinu v regionu, což zhoršilo roky vznikající vodní krizi. Výsledkem je, že obyvatelstvo Gazy – z nichž polovinu tvoří děti – je stále více zranitelné vůči nemocem přenášeným vodou, infekcím a dehydrataci,“ píše Grace Wade na stránkách New Scientist. Vodonosná vrstva je kontaminovaná solí z mořské vody. Podle CNN je 96 % vody z podzemí nevhodné k pití. Pouze 4 % ze 180 m krychlových odebraných ročně z podzemí splňuje normy kvality pitné vody.
Tu z části dodává Izrael, ale mnohem větší objem se získá z odsolovacích zařízení. Na ně a na malé soukromé vodní tankery spoléhá většina obyvatel Gazy. Technika i technologie na úpravu vody se dají koupit, postavit a provozovat, k čemuž je ale potřeba peněz a infrastruktura.
Možnosti by byly, ale…
Podle materiálu World Bank Group (WBG) je možné navýšit množství odsolovacích zařízení. Zatímco v Česku se dá velké množství vody získat prostým šetřením, v Gaze pro něco takového už velký prostor není. „Zásobování vodou na palestinských územích je z velké části určováno prostřednictvím vyjednaných dohod s Izraelem o odběru podzemní vody (vnitřní zdroje) a dovozem pitné vody,“ dodává ve svém materiálu WBG. Jenže těžko se vyjednává s někým, komu zabíjíte a unášíte sousedy a kamarády. Zároveň jsou dodávky a společné využívání vody v oblasti vázány řadou smluv a dohod, jejichž dodržování je teď ohroženo.
Řešení je naznačeno výše. Udržovat mírové vztahy, aby se dala od Izraele voda kupovat a peníze věnovat spíše na stavbu malých odsolovacích zařízení a kopání studní do vodonosné vrstvy místo kopání stovek kilometrů tunelů.