Článek
Pokud chcete využít moderní technologie, jako jsou přesně naváděné rakety v zástavbě, riskujete nechtěné oběti. Výbuch rozmetá trosky do okolí, a vše v podobě šrapnelů nabere díky rozpínajícím se plynům smrtící rychlost. Kdo stojí v cestě, ten má smůlu. Ale jde to i jinak. Nindža rakety jsou spojení vysoké technologie s primitivním, leč efektivním využitím.
Riziko kolaterálních škod
Pokud je potřeba zlikvidovat teroristu, což USA i Izrael někdy veřejně, jindy nepřiznaně, už léta úspěšně dělají, je raketa jednou z možností. Vystřelí ji dron někde u obzoru, neviděn a neslyšen, a když se auto s cílem rozletí na kusy, tak už je na cestě k základně. Pokud se taková událost stane v pouštní základně, kde jsou jen zlí hoši, tak vedlejší ztráty střelce bolet nebudou. Když v roce 2021 zabily střely Hellfire dva džihádisty, nemohly USA svou roli popřít. Raketu odpálenou z dronu použili Američané i v případě zabití íránského generála Kásema Solejmáního.
Akci vždycky předchází zpravodajská práce (ano, jsou používány družice i práce lidských zdrojů), ale přesto hrozí, že výbuch explozivní hlavice zabije i nevinného, někoho, kdo byl ve špatný čas na špatném místě.
Příležitost pro nindža rakety
Představte si přesně naváděnou raketu, konkrétně AGM-114R9X naváděnou laserem nebo radiolokátorem. Tento konkrétní typ je „nindža“. Má 45 kg těžkou kinetickou hlavici a šest půlmetrových čepelí, které projedou střechou auta jako nůž máslem a zabijí vše živé. Tedy vše živé, co je ve fyzickém dosahu.
Žádný výbuch, žádná tlaková vlna, žádné šrapnely a minimální vedlejší škody. Samozřejmě to platí v případě, že zasáhne co má a nedojde k navigační chybě. Přesně touto zbraní přišel o život, tedy byl v autě rozsekán, Abu Khayr al-Masri, egyptský šéf odnože Al Kaidy.
Primitivní, ale účinné
Samotná „nožová“ technologie vypadá primitivně, ale je nasazena na vysoce sofistikované tělo, což v praxi znamená, že se k němu nedostane kdejaký terorista. Hellfire v garáži nepostavíte. Takže i když jsou „nože“ primitivní, tak přece jen se k nim dostane jen skupina vyvolených a technicky vyspělých států.
Celý trik je vlastně ve správném rozlišení, kdy který typ použít. Něco jiného je zabít šéfa teroristické organizace, když jede v autě ze schůze domů (viz pečlivá zpravodajská práce, aby bylo jasné, kde a kdy na schůzce byl a v kterém autě jede), a naopak, kdy použít výbušnou hlavici, jež má za úkol rozmetat tank.
Američané si nindža rakety zařadili do výzbroje v roce 2017. A vzhledem k tomu, že veřejnost je velmi citlivá na vedlejší civilní ztráty (dají se navíc velmi efektivně propagandisticky využít), tak je pravděpodobné, že o nindža raketách ještě uslyšíme.