Hlavní obsah
Cestování

1945: Staroměstská radnice vyhořela, došlo k vážnému poškození věže i orloje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Neznámý autor / Wikipedia Commons / volné dílo
15. 2. 13:32

Staroměstské náměstí s radnicí tvoří neodmyslitelnou část tváře našeho hlavního města. Víte ale, že z radnice zbylo po roce 1945 jen torzo, byla poškozena věž a prakticky zničen orloj? To všechno se událo v posledních dnech 2. světové války.

Článek

Již několik týdnů vám přinášíme informace o neznámých místech Prahy. V této rubrice se ale podíváme na velmi známá místa, s kterými si pohrál zub času tak, že už buď vůbec neexistují, nebo dnes vypadají úplně jinak. V tomto článku odhalíme pohnutý osud Staroměstské radnice ve 20. století.

Staroměstská radnice spolu s celým Staroměstským náměstím patří dodnes ke skvostům Prahy. Jezdí ji sem obdivovat lidé z celé České republiky a za slavným orlojem se sem sjíždějí turisté z celého světa. Přitom nechybělo mnoho a orloj už tady vůbec nemusel být.

Foto: Andreas Grolle / Wikipedia Commons / volné dílo

Staroměstská radnice na fotografii Andrease Grolle z roku 1856.

Foto: lexx2062 / Wikipedia Commons / CC BY 3.0

Torzo Staroměstské radnice ve 21. století, vpravo volný prostor, kde stálo původní křídlo radnice.

Radnice pochází již z první poloviny 14. století a orlojem je opatřena zřejmě od počátku 15. století. V té době ale vypadala úplně jinak. Její tvář navždy změnila 2. světový válka. V květnu 1945, těsně před koncem této války, totiž vypuklo tzv. pražské povstání a radnice se z důvodu své strategické pozice stala centrem protinacistického odboje. Několik dnů zuřily v ulicích Starého města boje mezi Němci a Čechy.

8. května 1945, tedy přesně v den, který si už léta připomínáme jako den osvobození, ostřelovali němečtí vojáci Staroměstskou radnici. Toto ostřelování mělo za následek vznik požáru, který zachvátil velkou část radnice. V novogotickém křídle zůstalo stát jen obvodové zdivo, ale velmi poničená byla také věž s orlojem. Jeho stroj sice ochránila cihlová obezdívka, ale požár zničil jeho dřevěnou konstrukci, mechanismus i apoštoly. Shořel i městský archiv a s ním mnoho důležitých listin a jiných pramenů o dějinách Prahy.

Foto: Purnoch / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Vyhořelá radnice v roce 1945.

Foto: Autor neznámý / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Zdevastovaný orloj po požáru v roce 1945.

Následovaly dva roky sporů o tom, zda bude vyhořelé novogotické křídlo radnice nějakým vhodným způsobem dostavěno, či zda by mělo dojít k jeho zboření. A tak se v roce 1947 nakonec přistoupilo k jeho demolici. Z tohoto novogotického křídla nám dodnes zůstala jen jeho krajní část, která byla nezbytná pro stabilitu věže s orlojem. Až půjdete kolem, všimněte si chybějící části radnice a volného prostranství kolem ní. Přes 100 lety byste tudy neprošli.

V této době se také uvažovalo o náhradě orloje moderním strojem, naštěstí se však přistoupilo k opravě toho původního, který byl uveden do provozu v roce 1948. Zajímavé však je, že kvůli nesprávné malbě barevných horizontů na astronomickém ciferníku, ukazoval orloj chybně přechod dne v noc a naopak. Tato odchylka se pohybovala v řádu až několika hodin. Náprava byla učiněna až v roce 1979.

Alespoň orloj nám zůstal a pro připomínku kruté války i krajní část svrženého křídla radnice. Nezapomeňte na to, až tudy půjdete.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz