Článek
Chorvatsko má v rámci Evropy několik nesporných privilegií. Leží u moře, disponuje krásnou a v určitých intencích stále ještě panenskou přírodou a nachází se v něm mnoho historicky cenných měst. A dříve se těšilo ohromnému zájmu českých turistů, neboť bylo ve srovnání s jinými jihoevropskými státy jako je Španělsko, Portugalsko, Itálie nebo Řecko mnohem levnější a dostupnější.
V posledních letech ale Chorvaté přitvrdili, pobyt turistům znepříjemnili mnoha nařízeními a zákazy, při jejichž porušení riskují lidé opravdu vysoké pokuty, zejména se ale pro většinu Čechů stalo Chorvatsko z cenového hlediska nedostupné. Stačí se podívat na ceny ubytování a vstupného. Těm, kteří nemají o cenách v Chorvatsku představu, asi spadne brada.
Jedinečná příroda a krásná historická města jsou sice velkým lákadlem, za jejich shlédnutí si ale značně připlatíme. Za vstupy do těchto objektů a areálů totiž v letní sezóně zaplatíme opravdu tučné vstupné. Zvláštní ovšem je, že existují dvojí, někdy i trojí ceny, které se uplatňují v různých obdobích roku dle vytíženosti lokality. Je to jako kdybychom během letních prázdnin s dětmi navštívili české státní hrady, ale vstupné do nich bylo dvakrát tak vysoké, protože v létě, kdy jsou dovolené, je na těchto pamětihodnostech největší nápor.
Podívat se na to můžeme z velmi prostého hlediska. Za vstupné na krásná Plitvická jezera zaplatí každý dospělý návštěvník v letní sezóně 40 euro, což při současném kurzu odpovídá ceně přes 1000 Kč. Studenti mají takový vstup za 25 euro, přibližně 625 Kč, nezletilé děti za 15 euro, tedy 375 Kč. Plitvická jezera jsou ale ohromným komplexem, kde můžete strávit takřka celý den.
Nehorázné vstupné ale požadují například i v Dubrovníku za vstup na městské hradby. Jedná se sice o jedinečně zachovalý úsek městského opevnění, odkud jsou nádherné výhledy na toto historické město, avšak zaplatit za procházku po hradbách v délce necelých dvou kilometrů další tisícovku, se může na první pohled jevit jako poněkud zcestné. Dospělá osoba zde totiž nechá opět 40 euro. Nezletilí pak 15 euro.
Není to ale jen o cenách vstupného. Ceny vyšší než v okolních přímořských státech má Chorvatsko i v oblasti potravin a gastronomie a zejména pak v rámci ubytování. Noc v centru Splitu, Zadaru nebo Dubrovniku, pokud chceme mít samostatný pokoj či apartmán s vlastním sociálním zařízením a nechceme se na pokoji tísnit s cizími lidmi a používat společné sprchy a toalety, pro dvě osoby často přesahuje částku 5000 Kč na jednu noc. A žádnou výjimkou nejsou i ubytování o jeden či dva tisíce vyšší. A nutno podotknout, že se nebavíme o žádném luxusu.
Chorvatsku už opravdu nepatří mezi státy, ve kterých by si Češi užili levnou dovolenou. Pravdou dnes je, že si většina z nás dovolenou v tomto působivém státě už ani nemůže dovolit.
Zpracováno na základě: