Článek
Praha je plná míst s temnou a zapomenutou minulostí. Víte například, že když se procházíte ulicemi centrem města mezi Václavským a Karlovým náměstí, konkrétně po ulicích Purkyňova, Jungmannova, Spálená či Lazarská, dopadají vaše kroky na chodník, pod kterým se nachází tisíce ostatků ze zrušeného hřbitova Židovská zahrada? A v Praze se takových míst nachází mnohem víc. O některých dnes už víme, o některých stále nemáme ani zdání.
My se ale zaměříme na dobu mnohem starší, než je středověk. Podíváme se do dob, kdy křesťanství na našem území nikdo neznal a kdy se všechny obřady a rituály nesly v pohanském duchu. Půjdete-li totiž z Karlova náměstí do ulice Na Moráni, procházíte se místy, kde se údajně rozkládat posvátný slovanský háj.
Tato ulice dostala svůj název podle domu, který zde kdysi stával. A ten byl postaven na počest pohanské ženy Morany, jejíž socha prý v domě stávala až do února 1945, kdy dům Na Moráni zasáhla jedna z bomb spojeneckého náletu, který si spletl Prahu s Drážďanami. Kdo to ale byla ona Morana?
Morana je postava z lidových zvyků a tradic. Někdy se jí také přezdívá Smrtka či bohyně smrti a má být ztělesněním konce a zimy. Dodnes se můžeme setkat s jejím vyobrazením v podobě figuríny, která bývá při různých slovanských obřadech spalována, zakopávána nebo topena. Někdy se takovým obřadům říká vynášení zimy a konají se zpravidla na jaře. Existují ale i teorie, které tvrdí, že Morana mohla být jen čarodějka či nevinná oběť. S tím souvisí i to, že v lidové kultuře její jméno často splynulo s Pannou Marií.
Právě v místech, kde stával dům Na Moráni, se měl posvátný háj rozkládat. Zabírat měl ale i část Karlova náměstí a místo, kde dnes stojí klášter Na Slovanech nazývaný Emauzy. Vzhledem k tomu, že se jedná o tisíce let starou záležitost, nedá se dnes již s jistotou určit, kde se přesně háj nacházel. Jisté však je, že posvátný slovanský háj sloužil za doby pohanství k rituálům všeho druhu. Často se totiž o takovém háji mluvilo jako o místě, kde žijí mrtví, nebo jako o místě, kde odpočívají duše našich předků. Mohlo tedy v principu jít i o starý slovanský hřbitov.
Je úžasné, jak tradice a odkazy na ně zůstávají zachovány, přestože se jedná o legendy a historii starou tisice let. Dnešní Pražané a návštěvníci Prahy přes tramvajovou zastávku na Moráni projíždějí, někteří na ni i vystupují, většina z nich ale nemá ani potuchu, proč se tato zastávka tak jmenuje. Možná by je překvapilo, že název ulice odkazuje na dávnou slovanskou bohyni smrti. My už to ale víme a to víc si můžeme vážit takového odkazu dávné historie v samém srdci Prahy.
Zpracováno na základě: