Hlavní obsah
Cestování

Neznámá místa Prahy X: Židovský hřbitov na Žižkově musel ustoupit moderní době

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ŠJů / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Část zbylých náhrobků židovského hřbitova na Žižkově.

2. 2. 0:00

Židovských hřbitovů je v Praze hned několik. Tenhle patřil mezi ty nejstarší a nejkrásnější, ale pak byl dvakrát komunisty zdevastován a zbyl z něj jen zlomek. Pojďme ho společně objevit, dokud ho stále ještě najdeme na mapě.

Článek

V době založení židovského hřbitova na Žižkově se sice ještě stále pravidelně pohřbívalo na starém hřbitově na Josefově, ale během epidemie bylo nutné nakažené nebožtíky pohřbívat mimo město. A tak v roce 1680 vznikl tento hřbitov, aby tam mohlo být pohřbeno 3000 židovských obětí nákazy. Dále se zde ještě pohřbívalo při dalších morových nákazách, kterých Praha zažila hned několik.

Foto: Michal Kmínek / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Pohled na židovský hřbitov skrze otvor ve tvaru Davidovy hvězdy

V roce 1787 vešlo v platnost nařízení císaře Josefa II. o zákazu pohřbívání v městských centrech, a tak se židovský hřbitov na Žižkově stal na dlouhou dobu hlavním židovským pohřebištěm. Hřbitov se začal rozrůstat, až dosáhl rozlohy kolem 28 000 čtverečních metrů. Pohřbívalo se zde prakticky do konce 19. století a bylo zde pohřbeno skoro 40 000 osob.

Od té doby zde stál žižkovský židovský hřbitov v pokoji a míru a navštěvován byl pouze příbuznými pohřbených osob. Až po nástupu komunismu, konkrétně v 60. letech 20. století, dostal první velký zásah. Bylo totiž rozhodnuto, že zhruba tři čtvrtiny hřbitova budou přeměněny v Mahlerovy sady. S částí hřbitova určeného k demolici bylo tenkrát zacházeno velmi hrubým způsobem. Došlo ke zbourání obvodové zdi, náhrobky byly vytrhány nebo povaleny a zavezeny novou zeminou. Vzpomeňte si na to, až budete Mahlerovými sady procházet. Pod vším tím betonem a trávou pod vámi jsou pohřbeni Židé, jejichž hroby byly násilně zničeny.

Foto: Feťour

Cesta skrze Mahlerovy sady vedoucí kolem pozůstatků židovského hřbitova

Druhý velký zásah přišel těsně před sametovou revolucí, v letech 1985 a 1986. Stalo se tak kvůli plánům na stavbu žižkovského vysílače. Ten měl stát na místě zbytků původního židovského hřbitova. A tentokrát bylo s náhrobky zacházeno snad ještě hůře než v roce 1960. Vzácné hroby i náhrobky byly ničeny a jejich zbytky byly odváženy velkými vozy na skládku za město. Židovské obci se podařilo zachránit jen některé z nich a ty byly převezeny na nový židovský hřbitov na Olšanech.

Naštěstí se snad člověk umí z chyb poučit, a tak byla kolem roku 2000 zahájena rekonstrukce malé zbývající části židovského hřbitova na Žižkově. Dnes se rozkládá na ploše přibližně 7,5 tisíc čtverečních metrů a nachází se hned vedle Žižkovské televizní věže.

Foto: Hynek Moravec / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Pohled z žižkovského vysílače na zbytky židovského hřbitova

Zajděte sem někdy, popřemýšlejte o tom, čeho všeho je člověk schopný, a věnujte minutu ticha všem těm, kteří leží pod vámi.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz