Článek
Andrej Babiš se nedávno pustil do kritiky cen jídel a nápojů v poslanecké kantýně. Podle něj jsou nepřiměřeně nízké. Když se podíváme na ceny okolních restaurací, ceny v kantýně dosahují jen zlomku takových cen. Přitom poslanci dostávají tak vysoké platy, které má v Česku jen málokdo. A my je platíme. Nejen ty platy, ale hradíme i náklady spojené s dotacemi na levné jídlo v jejich kantýně.
Jak Andrej Babiš uvedl, nepřijde mu v pořádku, že v kantýně lze zakoupit například bramborovou polévku za 12 Kč, čočkovou s klobásou za 15 Kč, smažený sýr za 109 Kč, sekaný řízek za 105 Kč nebo vepřový řízek za 112 Kč. Proč by měli mít poslanci ke svým platům a vysokým náhradám ještě další výhody, když my už za oběd platíme kolem 200 Kč?
Ceny, které Andrej Babiš uvedl, se prakticky shodují s cenami na jídelním lístku, který minulý rok Poslanecká sněmovna zveřejnila. Jak je ale možné, že se ceny v poslanecké kantýně nezvýšily, když všude kolem stoupají ceny jídel v restauracích o desítky korun.
Podle tohoto jídelního lístku si jako předkrm můžete dát hovězí carpaccio s rukolou, kapary a parmezánem za 77 Kč, ze salátů například Caesar salát s kuřecím masem za 86 Kč. Italské těstoviny zde vycházejí kolem stovky. Například špagety aglio olio za 93 Kč, špagety carbonara za 138 Kč. Dále 150 g hovězího tataráku s topinkami za 145 Kč nebo pikantní kuřecí nudličky s bramboráčky za 110 Kč.
Poslanecká kantýna má zřejmě tajný recept na to, jak bojovat s inflací, protože největší zdražování, které pociťujeme právě za uplynulý rok, se jí zřejmě vyhnulo. Ceny se prakticky nezměnily. Tak kdo to platí?
Podle informací z roku 2012 nás už v té době stál provoz takové kantýny 46 milionů Kč ročně. Vzhledem k neměnným cenám se kantýna buď naučila se svěřenými penězi skvěle hospodařit, nebo bude tato částka již mnohonásobně vyšší. A tyto peníze samozřejmě opět hradíme z našich kapes my.
Ze svých platů, kterými poslanci disponují, by klidně mohli každý den navštěvovat ty nejluxusnější restaurace. Vždyť základní plat poslance je přes sto tisíc, konkrétně 102 338 Kč. A to je pouze základní plat, ve kterém není zahrnuto procentuální zvýšení platu na základě funkcí, které k poslaneckému mandátu dále vykonává, náhrady za reprezentaci či náhrady za dopravu do zaměstnání.
Ať byly důvody Andreje Babiše ke zveřejnění informací o cenách kantýny jakékoli, rozvířily debaty o tom, zda už toho skutečně není moc. V době, kdy roční inflace stoupá až k desítkám procent, udržovat uměle nízké ceny pro poslance a hradit to ze státního rozpočtu, jehož schodek je momentálně rekordní? Vždyť jen za únor dosáhl schodek státního rozpočtu pro rok 2023 neuvěřitelných 120 miliard korun. Není na čase se zamyslet?