Hlavní obsah

Prahou po stopách templářů. Mnoha míst se tu dotkla ruka tohoto tajemného řádu

Foto: Jan Sommer / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Na místě tohoto kostela stávala rotunda, kde měli templáři své sídlo.

Templářský řád budí zájem, i když už by měl být stovky let rozpuštěn. Když byl ale na vrcholu, nacházeli se templáři prakticky všude po světě. Nejinak tomu bylo i v Praze. Vydejte se s námi po stopách templářů naším hlavním městem.

Článek

Templáři, templářský řád či templářští rytíři. Řádu, který se oficiálně nazýval Chudí rytíři Krista a Šalamounova chrámu, se v průběhu staletí říkalo všelijak. Přestože to byl jeden z nejmocnějších řádu lidské historie a jeho původním posláním bylo doprovodit bezpečně poutníky ze všech koutů světa ke kapli Božího hrobu, neexistoval oficiálně ani dvě stě let. V roce 1312 byl totiž papežem Klementem V. zrušen.

Templáři ale v sobě měli něco tajemného, co v nás vyvolává zájem dodnes. Někteří dokonce nevěří ani tomu, že řád skutečně zanikl a že tito rytíři už nejsou mezi námi. Svého času se templáři vyskytovali prakticky po celém světě a jejich společenstvo čítalo až dvacet tisíc členů. Svou stopu tak zanechali i v našem hlavním městě.

V Praze založili templáři komendu v roce 1232. Pokud by někdo nevěděl význam slova komenda, tak se jím v té době označovalo sídlo rytířského řádu. Sídlem se jim tehdy stala dnes již zaniklá rotunda sv. Vavřince, která stále v místech dnešního kostela sv. Anny ve Zlaté ulici na Starém Městě. Pozůstatky rotundy jsou i dnes součástí kostela.

Hovořilo se ale i o jiné komendě na území hlavního města. Ta se měla nacházet v dnešní Templové ulici. Označení ulice je příhodné, neboť templáři byli v té době označováni také jako rytíři templu. A proč měla být umístěna komenda řádu právě zde? Vysvětlení je prosté. Prakticky na rohu této ulice se nachází novodobý dům U Černé Matky Boží. Ten sice vznikl až na začátku 20. století, ale do jednoho z jeho výklenků byla umístěna i kopie sochy Černé Matky Boží, jejíž originál zdobil už dům, který tu stál století před vznikem tohoto kubistického skvostu. A templáři podle tradice uctívali Černou Madonu.

Foto: Matěj Baťha / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Socha Černé Madony neboli Černé Matky Boží na kubistickém domě na rohu Celetné ulice

Přesuňme se ale ještě na jedno místo, o kterém se dříve hovořívalo jako o místě, kde se templářští rytíři vyskytovali. A nebudeme muset daleko. V Celetné ulici se nachází skupina domů, které se i dnes říka „V Templu“. Podle mnohých, i když to není potvrzené a doložené, souvisí toto označení opět s templáři. Pod touto skupinou domů, nejpravděpodobněji pod číslem popisným 29, se měla v historii nacházet kulatá podzemní kaple, ve které byla kolem stěn umístěna sedadla. Právě tady se templáři měli scházet a místnost se možná využívala i k zasvěcování nových členů.

Kdy tato kaple zanikla se nedá s jistotou říci. Víme jen to, že se tradovalo, že přestože byl řád v roce 1312 zrušen, tato kaple sloužila k setkání templářských rytířů, kteří odmítali papežův verdikt nad jejich řádem uznat, i nadále. Údajně zde měl být v novověku nalezen kamenný oltář, žádné záznamy o tom však neexistují.

Foto: Michal Kmínek / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Skupina domů v Celetné ulici, kterým se říká „V Templu“.

Kaple pak měla být zasypána a dnes tak vlastně nikdo neví, kde se přesně nacházela. I kdyby tvrzení o kapli nebyla pravdivá, stop po templářích, které se zakládají na podložených informacích a skutečnostech, máme víc než dost.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz