Hlavní obsah
Cestování

Replika Prahy stojí v Číně: Mají tam orloj, radnici, Jana Husa i Havelské tržiště

Foto: Carmelo Bayarcal / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Originální orloj na Staroměstském náměstí v Praze

Velké překvapení může číhat na návštěvníky čínského města Šen-čen. Může se jim totiž stát, že se ocitnou v centru staré Prahy. A to nejen obrazně, ale doslova. Číňané si tam totiž postavili jeho repliku.

Článek

Město Šen-čen je třetím největším čínským městem co do počtu obyvatel. Těch v tomto velkoměstě žije téměř 17,5 milionu. A to je prakticky o polovinu více než v celé České republice. A právě v tomto městě existuje zábavní park Window of the World, ve kterém lze najít kopie slavných světových staveb. A přestože se za vstup do tohoto parku platí, do pražská části se dostanete zcela zdarma.

Pražská část šen-čenského parku ale není jen o jedné stavbě, je to celý komplex budov. První, co vás rozhodně upoutá, je pomník mistra Jana Husa, který vypadá doslova totožně jako ten pražský. Jen je trochu menší a vy se můžete dostat až přímo k němu. Prohlédnout si jej tak můžete mnohem detailněji, než se vám kdy v Praze poštěstí. Na pomníku jsou i  nápisy v češtině, které se nachází na jeho originálu, všimnout si ale můžeme chyb, které zřejmě vznikly neznalostí našeho jazyka při jeho tvorbě. Proč si Čínaně z celé Prahy vybraly zrovna Husův pomník ale zůstává záhadou, v našem hlavním městě se totiž nachází mnohem poutavější místa.

Stejně tak je nepochopitelné, že tento zábavní park okopíroval i Havelské tržiště. Je tu vedle sebe řada stánků s typickým nápisem v češtině. A přestože je česká sekce Window of the World poměrně nová a stánky na Havelském tržišti ještě nejsou v provozu, je jasné, že se tu bude prodávat „staročeský trdelník“.

Na Pražském náměstí, jak se v parku české sekci říká, ale stojí ještě Staroměstská radnice s orlojem. Radnice je sice mnohem nižší a ten, kdo ji stavěl, při jejím konstruování popustil uzdu fantazii tak, že radnici sice nepřipomíná, samotný orloj je ale dokonalou a funkční kopií toho našeho. A funguje velmi spolehlivě. Ukazuje téměř všechny atributy, které máme v Praze.

A protože čínský orloj na rozdíl od toho českého sahá až k zemi, můžete se k němu přiblížit prakticky až na dotek. To se vám v Praze rozhodně nestane. Nejen, že by vám dalo práci se k němu přes davy lidí dostat, navíc byste nedosáhli ani na spodní desku se znameními a jmény.

A samozřejmě nemohou chybět ani apoštolové. Těm se stejně jako u nás vždy v celou hodinou otevřou dvířka ve vrchní části orloje a pak následuje jejich postupná promenáda, dokud se jich nevystřídá všech dvanáct.

Číňanům, kteří nemohou vycestovat do Evropy, tak může návštěva parku Window of the World částečně nahradit tento výlet. Ty hlavní památky, kromě orloje, ale stejně v české sekci nenajdou a představu o tom, jak to u nás v Praze vypadá, si stejně neudělají. Praha je navíc jedinečná ve své atmosféře a té se v umělých kulisách rozhodně nedočkáte.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz