Hlavní obsah
Názory a úvahy

Stydím se za svého prezidenta: Místo, aby byl při otevření Notre Dame, poslouchal filharmonii

Foto: Instagram Petra Pavla (@prezident_pavel)

Prezident České republiky Petr Pavel

Znovuotevření Notre-Dame bylo velkou událostí evropského významu. Při obnově tohoto jedinečného svatostánku se spojil doslova celý svět. Jenže z České republiky na ceremoniál nikdo nedorazil a já se tak stydím za svého prezidenta.

Článek

Když v roce 2019 zachvátil požár katedrálu Notre-Dame v Paříži, bylo velmi smutné sledovat, jak tento světový skvost mizí v plamenech. Nakonec se sice oheň podařilo uhasit, katedrála však utrpěla vážné poškození, zejména pak její interiér. Záběry ze zničené katedrály dokázaly dohnat až k slzám. A i přesto se z toho požáru zrodilo něco krásného. Solidarita lidí po celém světě, která vyjadřovala Francii soustrast, nebrala konce. Lidé posílali finanční prostředky na obnovu tohoto velkolepého díla a bylo přitom úplně jedno, odkud jsou.

A letos na začátku prosince se po pětileté rekonstrukci katedrála konečně znovu otevřela. Při té příležitosti pořádala Paříž slavnostní ceremoniál, na němž se sešli ti nejdůležitější ústavní činitelé z mnoha států světa. Účast francouzského prezidenta se dala očekávat, objevil se však i nastupující prezident Trump či britský princ William. Každý, kdo v Evropě i ve světě něco znamená, tam byl. Jen za Českou republiku nikdo.

Paříž tak postrádala jakéhokoli zástupce české vrcholové politiky či zástupce českého lidu. Cestou do Paříže se neobtěžoval ani ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, ani předseda vlády Petr Fiala. A co je alarmující, přítomen nebyl ani náš prezident Petr Pavel, ač by právě návštěva takové akce spadala do jeho kompetence.

V České republice je prezident sice nejvyšším ústavní činitelem, který disponuje výkonnou mocí, avšak má značně omezené pravomoci, což z něj dělá zástupce státu, který má zejména reprezentativní funkci. A právě tohle byla akce, na které jsme potřebovali zástupce, který by ukázal, že nám není jedno, co se v Evropě děje, a který by ukázal solidaritu českého národa. Petr Pavel i přes výslovné pozvání od úřadu francouzského prezidenta nedorazil. Byl v té době totiž v New Yorku, kde navštívil vystoupení České filharmonie v Carnegie Hall.

Pozvánka na akci byla sice nepřenosná, adresována však byla prezidentskému páru. Pokud Petr Pavel nemohl, mohl za sebe poslat první dámu. Stejně to udělal i americký prezident Biden a akce se místo něj zúčastnila jeho manželka Jill. Petru Pavlovi ale tato akce zřejmě nepřišla tak důležitá jako vystoupení filharmonie. Akce se sice zúčastnil kardinál Duka, to je ale církevní představitel. Z českých politiků a z těch, kteří řídí náš stát, nebyl přítomen nikdo.

Petra Pavla jsem nevolil, přesto respektuji, že si ho většina mých spoluobčanů zvolila jako svého prezidenta. Jenže prezidenta volí právě lidé a má to být právě prezident, kdo nás reprezentuje a zastupuje na důležitých akcí a dělá našemu státu čest. A to nejen proto, že si ho platíme.

Za našeho prezidenta se stydím. Jeho neúčast je ostuda, kterou nelze jen tak přejít. Tohle totiž není faux pas jen na národní úrovni. Ostudu z toho má celá Česká republika, a to před celou Evropou, potažmo i před celým světem.

Zpracováno na základě:

a na základě vlastního názoru na chování prezidenta České republiky Petra Pavla.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reakce na článek

  • Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

    Sdílejte s lidmi své příběhy

    Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz