Článek
Náš známý byl v posledních týdnech chodící encyklopedií nepříjemností, které se člověku v Chorvatsku můžou stát. Kudy chodil, tudy každého varoval. Začalo to rezervací lehátek na pláži, kdy za přehození ručníku přes takové lehátko můžete dostat tučnou pokutu. Když se objevily zprávy o pokutách za plavky či bikiny ve městě, tak to byla voda na jeho mlýn.
Neustále za každým chodil a vyzvídal, kam jede letos na dovolenou. Kdykoli mu někdo odpověděl, že do Chorvatska, spustil svůj monolog o tom, jak je Chorvatsko příšerné, že by tam nikdy nejel, že je tam draho a co vše vás na takové cestě může potkat. Zkrátka působil jako taková černá kronika.
Varoval i před pokutami za kufr, který, když po některých městech přesouváte po staré dlažbě, vytváříte tak hluk, za který můžete být pokutováni. Jednalo se o nové chorvatské pravidlo platící v té době sotva pár dnů, a tak se dalším pomlouváním Chorvatska nestyděl obtěžovat každého.
Když jsme se ho zeptali, kam jede on na dovolenou, když Chorvatsko takto haní, odpověděl, že on jedině do Itálie. Souhlasně jsme přikývli. Itálie je nádherná země a i já ji mám mnohem radši než Chorvatsko. Moře, gastronomie, mentalita, památky. Zkrátka i pro mě velmi příjemná destinace.
Pak jsme našeho známého pár dnů neviděli. Hádali jsme, že se právě nachází v oné slunné Itálii. Když jsme ho asi po deseti dnech potkali, neřekl o Chorvatsku ani slovo. Vyzvídali jsme, proč najednou taková změna, ale předpokládali jsme, že se tou strávenou dovolenou prostě jen trochu uklidnil. Jenže pak se pustil do pomlouvání Itálie.
Dodnes si přesně pamatuji tu větu, kterou řekl: „Všechny jsem varoval ohledně pokut v Chorvatsku a nakonec jsem ji v Itálii dostal já.“ Neubránili jsme se smíchu. Pravda, bylo to trochu škodolibé. Stejně jsme ale nemohli pochopit, za co mohl pokutu v Itálii dostat, když všechny zásady a pravidla znal. A to snad u všech evropských zemích.
Při návštěvě Sorrenta ale dle jeho slov bylo takové vedro, že si sundal tričko a exkurzi po tomto městě absolvoval nahoře bez. A právě za toto chování dostal onu zmíněnou pokutu. Bylo to v přepočtu kolem dvanácti tisíc korun.
Zákaz chození po městě v bikinách nebo v plavkách se totiž vztahuje i na muže. A nemusí to být zrovna v plavkách. V některých italských městech je pro muže zakázáno si sundat byť jen svrchní oděv. Tak se mějte na pozoru i vy. Taková lapálie totiž může často znepříjemnit celou dovolenou. Naštěstí nás internetové servery o těchto zákazech včas informují, takže nebývá problém se jim úspěšně vyvarovat.
Myslíme, že s pomlouváním Chorvatska náš známý přestal nadobro, ale jsme zvědaví, kam pojede příští rok a o jakých zákazech nám zase poví.