Článek
Tato ulice už změnila svůj název mnohokrát. V době, kdy vznikla, nesla název Vídeňská, protože se jednalo o starou silnici vedoucí do Českého Brodu a dále na Vídeň. Od roku 1875 až do roku 1940 se jmenovala Poděbradova, během války to byla Brněnská. Teprve roku 1946 bylo rozhodnuto o jejím přejmenování na Koněvovu, na oslavu maršála Sovětského svazu, který velel vojskům Rudé armády při osvobozování východní Evropy. Jenže jméno maršála Koněva muselo nyní z pochopitelných důvodů zmizet. Od loňského roku se tak procházíme po Hartigově ulici.
A i když se to možná nezdá, je to jedna ze stěžejních ulic pražského Žižkova a jedna z nejdelších ulic celé Prahy. Pokud ji budeme chtít projít celou, bude mít v nohách 3,3 kilometru. Tam, kde se ulice Husitská mění právě v Hartigovu, najdeme Tachovské náměstí. Přestože se jedná o jedno z menších pražských náměstí, je zcela unikátní.
Původně se tomuto náměstí říkalo Žižkovo, Tachovské je až od roku 1958. Název má připomínat významnou bitvu husitských válek u Tachova. Lidově bylo ale náměstí známe jako „U váhy“. Stávala tu totiž dříve obecní váha. A tak když se v uplynulých měsících prováděla výrazná rekonstrukce tohoto náměstí, byla sem váha znovu umístěna. Zvážit si na ni můžete cokoli. Svoje psi, ratolesti, zavazadla. Zvážit se na ní mohou dokonce i lidé. Ale pozor. Váha je pouze do 100 kilogramů, takže se na ní nemůže zvážit každý. Dokonce by se dalo říci, že je váha do jisté míry diskriminující pro značnou část Čechů.
Náměstíčko je unikátní i v tom, že přímo na něj ústí Žižkovský tunel pro pěší, který propojuje Žižkov s Karlínem. Stačí tak z Tachovského náměstí projít pouze 300 metrů a ocitnete se na Karlíně, kam by vám jinak cesta trvala podstatně déle. U vchodu do tunelu navíc stojí nově maják.
Rekonstrukcí Tachovského náměstí ale došlo i k tomu, že je nyní náměstí snáze dostupné z pěší a cyklistické trasy vedoucí přímo kolem něj. Tato trasa stojí určitě také za prozkoumání, protože vede od hlavního nádraží po úpatí Vítkova v místech, kde dříve vedla jedna z hlavních železničních tratí. Pokud se po ní vydáte, čeká vás i průchod i starým vítkovským tunelem, který tu zůstal právě jako památka na zrušenou železniční trať.
No a přímo nad Tachovským náměstím se nad cyklostezkou rozprostírá místní vinice, kde můžete po část roku obdivovat dozrávající vinnou révu. Z nevzhledného náměstí s ponurým vstupem do tunelu se tak stalo prosvětlené místo, které je naprosto unikátní a dodává této časem zašlé ulici trochu nového půvabu. Až někdy půjdete na procházku kolem Vítkova, nebo tudy pojedete tramvají, přijďte se pokochat tou proměnou. Můžete si i zvážit. Dejte ale pozor. Na váhu si stoupejte pouze v případě, že jste si jistí, že máte méně než 100 kilogramů. Mohlo by totiž dojít k jejímu poškození.
Zpracováno na základě: