Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Návod, jak si správně vybrat školu

Foto: Twitty, generováno AI, Deep AI

Nevybíráte si školu, vybíráte si zaměstnání, skutečně si zjistěte, co vaše vysněné zaměstnání obnáší a jděte cestou nejmenšího odporu.

Článek

Opět se nám blíží termín přijímacích řízení na střední a vysoké školy, nechte se proto uvést do reality dříve než vystudujete nevhodný obor.

1) Nevybíráte si školu, vybíráte si zaměstnání. Zcela zásadní věc. Škola je jen prostředek, nikoliv cíl. Pokud nevíte, čemu se chcete věnovat, vezměte si raději rok volno a vyzkoušejte si řadu profesí. Realita pracovního trhu vám nejlépe ukáže, jakou cestou se vydat. Bude to lépe investovaný rok než léta náročného studia v nevhodném oboru.

2) Skutečně si zjistěte, co vaše vysněné zaměstnání obnáší. Baví vás dějiny a jdete studovat historii? Fajn. Kdy jste byli naposled v archivu a bádali po něčem? Kdy jste naposledy vystupovali před lidmi? Že nikdy? Tak to určitě nebude práce pro vás. To, že vás ve škole baví nějaký předmět (zpravidla proto, že je jednoduchý) neznamená, že jej dokážete prakticky vykonávat. A naopak, trojka z matematiky neznamená, že nedokážete vystudovat technický obor. I předmět ve škole je jen prostředek, nikoliv cíl.

3) Dokážete cokoliv! Ale za jakou cenu? Pokud se budete velmi snažit a obětujete tomu skoro vše, tak i s průměrnými schopnostmi můžete být primářem, programátorem či právníkem. Prvně si ale položte otázku, jestli to je to vhodné pro vás. Pro vaši osobnost, pro vaše komunikační dovednosti a pro vaše cítění. Pod tlakem se vám třesou ruce a nedokážete rozumně uvažovat? Pak asi odpovědnost za lidské životy nebude pro vás. Jste mírně řečeno sociálně neohrabaní a neumíte vyjednávat? Nechoďte na práva. Jste nedůslední, chaotičtí a nepřesní? Programátořina pro vás bude peklo.

4) Jděte cestou nejmenšího odporu. V Česku neumíme rozlišovat mezi kvalitní školou a těžkou školou. Mylně se domníváme, že škola, kterou nedokončí 90 % studentů je kvalitní. Není to tak. Zpravidla se jedná o zcela středověké školy, kde vás budou drtit na detailech a unikne vám to zásadní. Takovým se vyhněte obloukem, pravděpodobně byste tam ztratili několik let života a pak ji stejně nedokončili.

5) Ne každá cesta vede jen vzhůru. To, že jste úspěšně složili maturitní zkoušku a chcete se dál vzdělávat, neznamená, že musíte jít jen na vysokou školu. Vůbec ne! Cesta k řadě profesí vede právě přes středoškolské a učňovské vzdělání, případně vyšší odborné. V těchto oborech je navíc velmi pravděpodobné, že budete dominovat. A schopný řemeslník si vydělá podstatně víc než neschopný programátor.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám